Zostań użytkownikiem portalu A&B i odbierz prezenty!
Zarejestruj się w portalu A&B i odbierz prezenty
maximize
Konkurs „Najlepszy Dyplom ARCHITEKTURA”

„Musimy tu jeszcze dużą pracę wykonać jako środowisko” – rozmowa z Agnieszką Kalinowską-Sołtys

15 kwietnia '24

Jak poprzez promowanie różnorodności i równości tworzyć bardziej inkluzywne środowisko pracy? W jaki sposób kreatywnie kształtować przestrzeń zarówno zawodową, jak i prywatną? O tym w marcu br. rozmawiały gościnie i goście konferencji Top Woman Experience poświęconej kobiecej energii w biznesie.

O konferencji i programie mentoringowym organizowanym przez Top Woman in Real Estate rozmawiamy z Agnieszką Kalinowską-Sołtys, architektką, prezeską Stowarzyszenia Architektów Polskich, partnerką w zarządzie pracowni APA Wojciechowski Architekci i potrójną laureatką konkursu Top Woman in Real Estate, która od 2019 roku jest mentorką programu Top Woman.

 
Ola Kloc
: Wzięła pani udział w konferencji Top Woman Experience skierowanej do kobiet w biznesie, jakie główne wnioski z niej płyną?

Agnieszka Kalinowska-Sołtys: To świetna konferencja o kobietach i dla kobiet z branży nieruchomości, gdzie nie zabrakło męskiego punktu widzenia. Liczne dyskusje panelowe, warsztaty i wystąpienia eksperckie uświadamiają, jak wiele stereotypów związanych z płcią funkcjonuje w naszej branży.

Dyskryminacja kobiet, ale też mężczyzn w wielu obszarach zawodowych nadal funkcjonuje i niestety mocno szkodzi wszystkim. Top Woman Experience to ważne wydarzenie, które powinni zobaczyć wszyscy szefowie firm z branży nieruchomości, niezależnie jakiej są płci.

 
Ola Kloc
: Od kilku lat jest pani mentorką programu Top Woman, gdzie dzieli się pani wiedzą i doświadczeniem z młodymi kobietami rozpoczynającymi swoją karierę zawodową w branży nieruchomości — z jakimi wyzwaniami mierzą się kobiety wybierające tę ścieżkę?

Agnieszka Kalinowska-Sołtys: Program mentoringowy Top Woman ma aż trzy ścieżki, w zależności od doświadczenia i stanowiska, jakie dana mentee posiada.

Są to kobiety z bardzo różnymi doświadczeniami w branży nieruchomości, które łączy chęć ciągłego rozwoju, bardzo często osiągnęły już wiele sukcesów i mają ambitne plany na przyszłość.

Pogodzenie pracy zawodowej z życiem rodzinnym, dobra organizacja pracy, nawiązywanie nowych kontaktów powoduje, że mentee często same inspirują siebie nawzajem, bo okazuje się, że mimo indywidualnych różnic często zmagamy się z podobnymi wyzwaniami zawodowymi.

 
Ola Kloc
: Nierówność płci na rynku pracy nie jest niczym nowym, czy widać jakąś zmianę w tej kwestii w środowisku architektonicznym?

Agnieszka Kalinowska-Sołtys: Patrząc na ostatnie dwadzieścia lat, kiedy zawodowo czynnie działam w branży nieruchomości, widzę małą poprawę. Jest zdecydowanie więcej kobiet studiujących architekturę, jest ich też więcej w biurach projektowych, jednak patrząc im wyżej na stanowisko pracy, tam kobiet jest coraz mniej. Nadal w zarządach firm architektonicznych jest nas niewiele, mimo bardzo dobrych kompetencji, jakie architektki posiadają w tym zakresie. Musimy tu jeszcze dużą pracę wykonać jako środowisko.

Ola Kloc: Dziękuję za rozmowę.

 
pytała:
Ola Kloc

Głos został już oddany

IGP-DURA®one – system powlekania proszkowego
Dachówki na elewacji – trend w architekturze 2024
DACHRYNNA: zintegrowany system dachowy 2w1 (Dach + Rynna)
INSPIRACJE