Zobacz w portalu A&B!
Zostań użytkownikiem portalu A&B i odbierz prezenty!
Zarejestruj się w portalu A&B i odbierz prezenty
maximize

Zbudujmy siedliska dla kotów! Warsztaty dla studentów Kotydż

22 marca '24

55 studentów i studentek zaprojektuje i zbuduje 5 domków dla wolno żyjących kotów na dwóch poznańskich dzielnicach. Chcielibyście do nich dołączyć?

relacja z drugiej edycji warsztatów Kotydż

© SARP Poznań

Trwa rekrutacja na warsztaty dla studentów kierunków projektowych z Polski, Niemiec i Węgier. Projekt Kotydż to wspólna inicjatywa edukacyjna SARP Poznań, Stowarzyszenia Punkt Wspólny, Uniwersytetu Artystycznego im. Magdaleny Abakanowicz w Poznaniu oraz niemieckich uczelni TU Berlin i BTU Cottbus.

Zadaniem uczestników, we współpracy z lokalnymi społecznościami i pod czujnym okiem tutorów (w tym roku będą to: GAB studio, pracownia, która skupia się na tworzeniu przestrzeni do życia, kultury, pracy i wypoczynku i OBIEKT — Jan Szymankiewicz, architekt, który współpracował między innymi z OMA i MVRDV, oraz Mirza Vranjaković, założyciel studia architektonicznego STADTGRAD i Gaizka Altuna, badacz, którego zainteresowania krążą wokół procesów projektowania architektonicznego bazującego na wiedzy generowanej przez prototypowanie, technologie cyfrowe i procesy współpracy), będzie zaprojektowanie i zbudowanie siedlisk dla wolno żyjących kotów.

tutor: social.form

tutor: social.form

© archiwum organizatorów

Koty wolno żyjące są stałym i znajdującym się pod ochroną prawną (art. 21 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o ochronie zwierząt — Dz. U. z 2003, Nr 106, poz. 1002 z późn. Zm) elementem miejskiego ekosystemu. Według powyższej ustawy stanowią one dobro ogólnonarodowe i powinny mieć zapewnione warunki rozwoju i swobodnego bytu. Koty wolno żyjące nie są zwierzętami bezdomnymi, w związku z tym, nie wolno ich wyłapywać, wywozić, ani utrudniać im bytowania w danym miejscu — tłumaczą organizatorzy warsztatów. — Duża część mieszkańców jest świadoma istnienia zwierząt i stara się im pomagać zwłaszcza zimą, dokarmiając je lub pozostawiając w ich posłaniach kołdry, koce, stare ręczniki. Część spółdzielni wychodząc naprzeciw tym problemom, wyposaża się w domki fabrycznie budowane proponowane przez prywatne firmy — te domki jednak nie spełniają podstawowych wymogów dotyczących bezpieczeństwa dla tych zwierząt. Stąd silna potrzeba realizacji warsztatów, w wyniku których powstaną projekty konstrukcji funkcjonalnych i bezpiecznych, które jednocześnie w estetyczny sposób wpiszą się w dany kontekst architektoniczny — dodają.

tutor: Atelier Starzak Strebicki

tutor: Atelier Starzak Strebicki

© archiwum organizatorów

Jak wziąć udział w warsztatach? Rekrutacja prowadzona jest przez stronę internetową www.kotydz.com, zgłoszenia przesyłać można do 13 kwietnia br. Warsztaty w Poznaniu odbędą się w dniach od 11 do 19 maja br.

warsztaty Kotydż

warsztaty Kotydż

© archiwum organizatorów

 
oprac.: Ola Kloc

Głos został już oddany

DACHRYNNA: zintegrowany system dachowy 2w1 (Dach + Rynna)
SPACE Designer
INSPIRACJE