Przy Alejach Jerozolimskich 195 powstanie nowy kompleks o charakterze mixed-use. Czy zaprojektowany przez 77 STUDIO architektury zespół budynków stanie się nowym centrum dzielnicy Włochy?
Pracownia 77 STUDIO architektury opracowała koncepcję zagospodarowania działki przy Alejach Jerozolimskich 195. Adres znajduje się w sercu dzielnicy Włochy, położonej po południowo-zachodniej stronie Warszawy. Zaproponowany przez biuro kompleks ma na celu zapewnić dynamicznie rozwijającej się dzielnicy zaplecze o mieszanej funkcjonalności – handlowej, usługowej i biurowej. Łącznie budynki zaoferować mają ponad 29 tysięcy metrów kwadratowych powierzchni użytkowej. Jakie założenia przyświecały zespołowi projektowemu?
Aleje Jerozolimskie 195 - nowy kompleks biurowo-usługowy od 77 STUDIO architektury
© 77 STUDIO architektury
trudne sąsiedztwo
Nowy kompleks budynków ma stanąć w pobliżu skrzyżowania Alei Jerozolimskich z ulicą Popularną, miejscu określonym przez Miasto jako „śródmieście dzielnicy Włochy”. Okolica planowanej inwestycji pokrywa się kolejnymi budynkami o charakterze mieszkaniowym, choć stan ulokowanej tam infrastruktury niekoniecznie sprzyja komfortowym warunkom życia. Pobliskie osiedla otoczone są ruchliwymi arteriami, przy których rozlokowano głównie wielkopowierzchniowe hipermarkety budowlane i meblowe, a także wielkie kompleksy biurowców. Najbliższa przestrzeń o charakterze rekreacyjnym znajduje się w oddalonym o ponad 2 kilometry Parku Szczęśliwickim, w podobnej odległości operuje większe skupisko lokali o charakterze usługowym lub gastronomicznym przy ulicy Włodarzewskiej.
Aleje Jerozolimskie 195 - nowy kompleks biurowo-usługowy od 77 STUDIO architektury
© 77 STUDIO architektury
Brak odpowiedniej infrastruktury nie powstrzymuje boomu na nowe inwestycje budowlane, a w okolicy szybko powstają kolejne obiekty o charakterze mieszkaniowym. Jak wylicza Westminster Polska, inwestor odpowiedzialny za opisywaną koncepcję, jeszcze w tym roku do użytku ma zostać oddanych ponad pół tysiąca mieszkań znajdujących się między innymi przy ul. Jutrzenki, ul. Wschodu Słońca, Łopuszańskiej i Równoległej. W efekcie okolicę czeka ogromny napływ nowych mieszkańców, którzy będą potrzebowali przestrzeni do spędzania wolnego czasu czy dostępu do najważniejszych usług i gastronomii.
Na obszarze tym przeważają hipermarkety oraz centra biurowe z ogromnymi placami parkingowymi i autostradowym wiaduktem, więc trudno mówić tu o wartościowym dla ludzi centrum — opowiada architekt Paweł Naduk. — Dlatego chcemy ożywić ten fragment miasta, zaprosić mieszkańców, proponując rozwiązanie na kształt kameralnego placu miejskiego osłoniętego od hałaśliwej drogi.
nowe centrum okolicy
Planowany kompleks składać ma się z trzech budynków zlokalizowanych pomiędzy Alejami Jerozolimskimi 195 a ulicą Jutrzenki. Inwestor planuje umieścić w powstałych wnętrzach biura, lokale usługowe i gastronomiczne, strefę spa czy siłownię. Oszczędne formy planowanych obiektów mają wpłynąć pozytywnie na krajobraz urbanistyczny najbliższej okolicy. W tym miejscu zabudowa jest dosyć chaotyczna, o różnorodnych formach. Aby ujednolicić pierzeję, zespół projektowy zdecydował się na wprowadzenie elewacji frontowej o minimalistycznym wyrazie, uzyskanym dzięki zastosowaniu wielkopowierzchniowych przeszkleń oraz przeprowadzonych pod kątem prostym żyletowań. Oprócz uporządkowania pierzei przy zabudowywanym fragmencie Alei Jerozolimskich, monolityczna bryła budynku frontowego ma za zadanie odizolować dziedziniec, który powstanie pomiędzy trzema planowanymi kubaturami.
Aleje Jerozolimskie 195 - nowy kompleks biurowo-usługowy od 77 STUDIO architektury
© 77 STUDIO architektury
Właśnie ta przestrzeń stanowić będzie największą wartość kompleksu. „Nowy Salon dzielnicy Włochy”, jak określają projekt jego autorzy, ma stać się miejscem, z którego korzystać będą nie tylko osoby pracujące w ulokowanych w kompleksie biurach, lecz wszyscy okoliczni mieszkańcy. Wedle zaprezentowanych koncepcji, wytworzony pomiędzy budynkami dziedziniec ma zostać zagospodarowany przy użyciu zieleni oraz wytworzyć przestrzeń do spędzania wolnego czasu czy organizowania wydarzeń. Sprzyjać temu będzie również bogata oferta lokali o charakterze usługowym i gastronomicznym.
O dostępności omawianej przestrzeni stanowią lokalizacja kompleksu oraz zastosowane rozwiązania projektowe. Budynek ma znaleźć się bowiem w pobliżu istotnych dla dzielnicy punktów komunikacyjnych, takich jak zespół przystanków na skrzyżowaniu alei Jerozolimskich z ulicą Popularną czy też nieopodal stacji Warszawskiej Kolei Dojazdowej. Od strony ulicy Jutrzenki przechodniów zapraszać będzie odpowiednio zaplanowana kompozycja brył tworzących kompleks, które nie będą stanowić jednolitej pierzei, jak ma to miejsce w przypadku budynku ulokowanego przy alejach Jerozolimskich. Zakomponowana w ten sposób architektoniczna „brama” zapraszać będzie przechodzące osoby do odwiedzin nowego placu.
Aleje Jerozolimskie 195 - nowy kompleks biurowo-usługowy od 77 STUDIO architektury
© 77 STUDIO architektury
Elewacje składających się na kompleks budynków od strony wewnętrznego dziedzińca różnić się będą od minimalistycznych ścian widzianych z ulicy Jutrzenki oraz Al. Jerozolimskich. W tym miejscu architekci pozwolili sobie na nieco większą swobodę formalną, okładając poszczególne elewacje ażurowymi, drewnianymi panelami. Wedle projektantów mają one spełniać nie tylko funkcję estetyczną — wpłyną pozytywnie na odbiór utworzonej między biurowcami przestrzeni, a ponadto polepszą charakterystykę cieplną budynków, ograniczając latem dostęp światła słonecznego do wnętrz.
sztuczne serce
Czy planowany kompleks istotnie stanie się nowym centrum dla rejonu skrzyżowania ulicy Popularnej z Alejami Jerozolimskimi? Trudno powiedzieć — z jednej strony brak tego rodzaju przestrzeni faktycznie jest problemem najbliższej okolicy, która zdominowana została przez biurowce i sklepy wielkopowierzchniowe. Wydaje się jednak, że o miejsce dla tego rodzaju infrastruktury w pierwszej kolejności zadbać powinno Miasto, w drugiej zaś prywatny inwestor, który zapewne w większym stopniu kieruje się własnym interesem, niż dobrem mieszkańców. Co więcej, niewielka przestrzeń oferowana w ramach proponowanej koncepcji jest tylko kroplą w morzu potrzeb dynamicznie rozwijającej się okolicy. Mimo to trzymamy kciuki za realizację koncepcji, która uwzględnia potrzeby zarówno prywatnego inwestora, jak i zamieszkującej okolicę społeczności.