NOWOŚĆ! Prawo w architekturze – przystępnie na portalu A&B
Zostań użytkownikiem portalu A&B i odbierz prezenty!
Zarejestruj się w portalu A&B i odbierz prezenty
maximize

Idealne drzwi do szafy – jak je wybrać?

14 lipca '20

Szafa na wymiar jest jedną z częściej wybieranych głównie ze względu na swoją funkcjonalność. Czym kierować się przy wyborze drzwi do szafy? W zależności od wielkości przestrzeni można zdecydować się na przesuwne lub uchylne. Które z rozwiązań jest lepsze i odpowiedniejsze do naszego domu?

Szafy na wymiar z drzwiami przesuwnymi to wygodne rozwiązanie, ale czy wciąż lubiane? Czy ich miejsce w sercach architektów i inwestorów zajęły meble z drzwiami uchylnymi? A może oba modele świetnie się uzupełniają w zależności od warunków pomieszczenia, w którym mają stanąć?

drzwi przesuwne

idealne do małych i wąskich pomieszczeń

Drzwi z systemem przesuwnym docenią zwłaszcza właściciele mieszkań, których zmorą są stosunkowo wąskie i wydłużone pomieszczenia lub małe pokoje. Niewątpliwą zaletą jest to, że skrzydła przy otwieraniu nie zajmują dodatkowego miejsca, tak jak w przypadku drzwi uchylnych, co zapewnia swobodne przejście na przykład z sypialni do przedpokoju lub nieograniczony dostęp do łóżka. Przesuwny sposób otwierania poleca się również do pozornie nieustawnych kątów czy wnęk pod schodami czy skosami na poddaszu. Dzięki drzwiom przesuwnym z powodzeniem można je estetycznie i funkcjonalnie zabudować.

Drzwi do szafy na wymiar. Drzwi uchylne. Drzwi przesuwne

w szafie salonowej, w której sprytnie ukryjemy strefę RTV i przedmioty o niedekoracyjnym charakterze

© materiały prasowe Komandor

łatwy dostęp do wnętrza szafy

Nie bez znaczenia jest też szybki dostęp do znacznej części mebla. Za jednymi drzwiami z łatwością schowamy dużą część wnętrza szafy, a po przesunięciu skrzydła uzyskamy pełne dojście do kilku modułów naraz. Takie rozwiązanie odnajdzie się nie tylko w sypialni, gdzie umożliwi nam komfortowy wgląd w pełną zawartość swoich ubrań i dodatków, ale też w szafie salonowej, w której sprytnie ukryjemy strefę RTV i przedmioty o niedekoracyjnym charakterze.

drzwi uchylne

optymalne do płytkiej zabudowy

Systemy uchylne sprawdzą się lepiej w przypadku stosunkowo wąskiej powierzchni zabudowy, w pionowej wnęce czy w szafie o płytkim wnętrzu. Przy drzwiach przesuwnych zamontowanie torów wymaga bowiem zajęcia dodatkowej przestrzeni, co wiąże się z ograniczeniem miejsca na przechowywanie wewnątrz mebla. Drzwi uchylane do szafy takiej przestrzeni nie potrzebują, warto natomiast zadbać o odpowiedni dystans przed meblem, co zapewni bezkolizyjne otwieranie drzwi. Jeśli mamy do dyspozycji wąski fragment podłogi, klasyczne drzwi uchylne można zastosować w szafie podzielonej wewnątrz na dwa lub więcej pionowych modułów, by wysokie i stosunkowo wąskie skrzydła zajmowały mniej miejsca w pozycji otwartej.

Drzwi do szafy na wymiar do pokoju ze skosami. Drzwi do szafy przesuwne

uchylne drzwi do szafy będą dobrym wyborem w przypadku mebla do sypialni, z którego korzystają codziennie rano dwie osoby

© materiały prasowe Komandor

dobre dla dwojga

Uchylne drzwi do szafy będą dobrym wyborem w przypadku mebla do sypialni, z którego korzystają codziennie rano dwie osoby. To dlatego, że pozwalają one niezależnie korzystać z dwóch różnych części szafy w tym samym czasie, w odróżnieniu od drzwi przesuwnych, które odsłaniając jedną stronę mebla, zasłaniają drugą. Poza tym możemy łatwo dostać się do konkretnej strefy mebla, bez konieczności otwierania jego pozostałej zawartości. Podział na odrębne drzwi ułatwia także zagospodarowanie wnętrza szafy jedną część możemy przeznaczyć na odzież, a drugą na domowe tekstylia.

oprac. red. 

Głos został już oddany

DACHRYNNA: zintegrowany system dachowy 2w1 (Dach + Rynna)
SPACE Designer
INSPIRACJE