Zobacz w portalu A&B
Zostań użytkownikiem portalu A&B i odbierz prezenty!
Zarejestruj się w portalu A&B i odbierz prezenty
maximize

Pracownia z plusem! JAZ+Architekci w wiosennej edycji FOPA 2023

23 maja '23

Przed nami kolejna, wiosenna edycja Festiwalu Otwartych Pracowni Architektonicznych — wydarzenia towarzyszącego kongresowi Energetyczna Regeneracja Miast. FOPĘ rozpoczniemy na warszawskiej Ochocie w siedzibie pracowni JAZ+Architekci, po której oprowadzą nas Julian Żmijewski i Andrzej Jaworski.

Transmisja spotkania dostępna będzie na naszych kanałach

Facebook         Facebook

 
partnerzy

partnerzy

Wiosenną edycję Festiwalu Otwartych Pracowni Architektonicznych zaczniemy w Warszawie, w siedzibie pracowni JAZ+Architekci (29 maja o godzinie 13.00), w czwartek (1 czerwca o godzinie 13.00) przeniesiemy się do Katowic, gdzie zajrzymy do biura KWK Promes, a w piątek (2 czerwca o godzinie 13.00) wyruszymy do Lublina, aby wspólnie z Wojciechem Januszczykiem podziwiać wyjątkowe Krajobrazy

wejście do pracowni

wejście do pracowni

© JAZ+Architekci

Tym razem FOPĘ także zakończymy w Warszawie. Wracamy do korzeni festiwalu i jego pierwotnej formuły — zespół biura JAZ+Architekci, oprócz zaplanowanej na poniedziałek transmisji online, zaprasza także na spotkanie na żywo — drzwi swojej pracowni otworzy już 7 czerwca. Szczegóły wkrótce.

JAZ+Architekci
29 maja, godzina 13.00

Pracownia JAZ+Architekci podbija polski rynek od 2010 roku, a od 2021 działa w trzech podzespołach — JAZ+Architektura, JAZ+Wystawy i JAZ+Miasto. Na swoim koncie mają wiele wygranych konkursów w rozmaitych skalach — od niewielkich wystaw przez budynki po masterplany całych miejskich obszarów. Tylko w ostatnich miesiącach zdobyli I Nagrody w konkursach na opracowanie koncepcji zagospodarowania przestrzennego rynku w Trzebiatowie, Parku Aktywności Rodzinnej w warszawskim Wawrze czy Skweru Pionierów w Kołobrzegu. Interdyscyplinarny zespół tworzy blisko trzydzieści osób — oprócz architektów i architektek na pokładzie JAZ+ są między innymi scenografka, graficzka czy architektka wnętrz.

wnętrze pracowni

wnętrze pracowni

© JAZ+Architekci

Co oznacza „+” w nazwie pracowni? Jak to się stało, że ich pierwszym projektem było... średniowieczne miasto? Intrygujące Was pytania będziecie mieli szansę zadać już 29 maja, a tymczasem zapraszamy na krótką rozgrzewkę!

 
Ola Kloc
: Skąd wzięła się nazwa pracowni?

Andrzej Jaworski, Julian Żmijewski: Na początku używaliśmy tylko JAZ od imion naszego założycielskiego zespołu. Gdy zrozumieliśmy, jak ważny w tym fachu jest zespół, dodaliśmy „+”.

 
Ola
: Pracownia to dla nas...

Andrzej, Julian: Pewnie dla każdej osoby w zespole pracowania jest czymś zupełnie innym. Szczególnie że przynajmniej połowa JAZ+Architekci pracuje poza biurem. W pewnym sensie jest więc synonimem firmy i zespołu. A sam lokal — jest po prostu przyjemnym miejscem do pracy :-).

wnętrze pracowni        wnętrze pracowni

wnętrze pracowni

© JAZ+Architekci

 
Ola
: Czego dotyczył Wasz pierwszy wspólny projekt?

Andrzej, Julian: Nasz pierwszy wspólny projekt to było średniowieczne miasto. 16 lat temu pewna niezbyt rozpoznawalna wtedy instytucja o nazwie Muzeum Historii Polski poszukiwała „jakiegoś projektanta” do zrobienia scenografii pikniku historycznego. Oczekiwali bramy do średniowiecznego grodu. Poza nią dostali jeszcze: katedrę, wieżę oraz rynek z ulicami.

 
Ola
: Wymarzony projekt to...

Andrzej: ja chyba nie mam „wymarzonego” projektu. Zwykle staram się po prostu polubić właśnie to, czym aktualnie się zajmujemy. Czasem nawet mówię entuzjastycznie: „no to po prostu jest wymarzony projekt!”. Mam jednak ochotę na taki, gdzie szlifuje się detale już na placu budowy we współpracy z konkretnymi rzemieślnikami.

Julian: To ten odebrany i rozliczony oraz wszystkie te, które jeszcze przed nami.

wnętrze pracowni        wnętrze pracowni

wnętrze pracowni

© JAZ+Architekci

 
Ola
: Naszym ulubionym narzędziem projektowym jest...

Andrzej: Szkice, makiety i jakieś formy sprawdzania w terenie — prototypowania.

Julian: Żadne narzędzie nie zastąpi naszego Zespołu. Dzięki niemu co jakiś czas mogę robić makiety ;-).

***

Festiwal Otwartych Pracowni Architektonicznych jest wydarzeniem towarzyszącym III Międzynarodowemu Kongresowi Energetyczna Regeneracja Miast. Partnerami wydarzenia są:

Patronat:
SARP Oddział Kraków
SARP Oddział Łódź

 
oprac.: Ola Kloc

Głos został już oddany

IGP-DURA®one – system powlekania proszkowego
SIATKA - METAL - PROGRESS
Ekologiczne nawierzchnie brukowe
INSPIRACJE