NOWOŚĆ! Prawo w architekturze – przystępnie na portalu A&B
Zostań użytkownikiem portalu A&B i odbierz prezenty!
Zarejestruj się w portalu A&B i odbierz prezenty
maximize

Nowy Teatr Muzyczny w Poznaniu

07 maja '19

6 maja br. ogłoszono wyniki konkursu na projekt nowego Teatru Muzycznego w Poznaniu. Zwycięski gmach, który powstanie na działce u zbiegu ul. Św. Marcin i Skośnej, w sąsiedztwie Akademii Muzycznej, zaprojektowało Atelier Loegler Architekci.

Jak podaje Urząd Miasta, do konkursu zgłosiły się 44 firmy i pracownie architektoniczne z całego świata. Pierwszy etap rozstrzygnięto w styczniu tego roku, a do drugiego etapu zakwalifikowało się sześć najlepszych pracowni: Studio Architektoniczne „Kwadrat”, Atelier Starzak Strębicki z londyńską pracownią DRDH Architects, zespół ARPA Architektoniczna Pracownia Jerzego Gurawskiego i SKI Studio Błażej Szurkowski, KD Kozikowski Design, Jems Architekci oraz Atelier Loegler Architekci. 

W skład Sądu Konkursowego weszli: Bolesław Stelmach (architekt, dyrektor Narodowego Instytutu Architektury i Urbanistyki, SARP), Wojciech Grabianowski (architekt, współwłaściciel pracowni RKW Architekture+ w Düsseldorfie), Janusz Lichocki (współwłaściciel międzynarodowego biura projektowego Epstein), Mariusz Napierała (scenograf ceniony przez teatry w całej Polsce), Krzysztof Frąckowiak (architekt, Wielkopolska Okręgowa Izba Architektów), Katarzyna Podlewska (architekt, Wydział Urbanistyki i Architektury UMP), Joanna Bielawska-Pałczyńska (Miejski Konserwator Zabytków) oraz Przemysław Kieliszewski (dyrektor Teatru Muzycznego w Poznaniu).

Jak podkreślają organizatorzy konkursu, sędziowie oczekiwali przede wszystkim współczesnej formy architektonicznej, która mogłaby stać się wizytówką Poznania i spełniałaby przy tym wysokie wymagania funkcjonalne. Oceniano atrakcyjność każdego projektu — jego oryginalność, trafność, walory architektoniczno-urbanistyczne, jakość form i kompozycji oraz ich kontekst przestrzenny.

Umieszczenie obiektu tak trudnego funkcjonalnie jak teatr muzyczny w takiej lokalizacji, w dialogu z otaczającymi go zabytkami — to wyzwanie urbanistyczne i architektoniczne — podkreślał Bolesław Stelmach. — Po ogłoszeniu wyników konkursu jestem przekonany, że Poznań zyskał wyjątkowe miejsce

Jak podkreślają organizatorzy, pod uwagę brano także jakość rozwiązań technicznych — sprawdzano funkcjonalność i estetykę projektów, rozwiązania komunikacyjne i logistyczne i to, czy projekt uwzględnia potrzeby teatru. Istotna była uniwersalność propozycji — budynek i jego otoczenie musiały uwzględniać potrzeby wszystkich użytkowników: osób z niepełnosprawnościami, seniorów oraz dzieci, brano także pod uwagę rozwiązania ekologiczne, innowacyjne i energooszczędne.

Nowoczesny teatr ma pomieścić 1 200 widzów na głównej widowni (dla porównania: teatr Roma ma 1000 miejsc, Gdynia 1100 a Wrocław 730). 

trzy nagrody i trzy wyróżnienia

Zwycięska praca została najwyżej oceniona z uwagi na oryginalność i trafność projektu, szczególnie w kontekście powiązania z otoczeniem i wykorzystania naturalnego ukształtowania terenu — mówił Bolesław Stelmach, architekt, dyrektor Narodowego Instytutu Architektury i Urbanistyki, Stowarzyszenie Architektów Rzeczypospolitej Polskiej. Sąd najwyżej ocenił sposób odniesienia się do otaczającej zabudowy oraz kształt bryły wpisującej się w panoramę dzielnicy śródmiejskiej. Sąd zwrócił uwagę na otwartość wyrazistej formy, zapraszający charakter foyer i estetykę strefy wejściowej. Wszystkie trzy nagrodzone prace były wszechstronnie przeanalizowane i w różnym stopniu realizowały postulaty, jakie stawialiśmy przed autorami — wszystkie jednak udowadniały, że konkurs był na światowym poziomie.

Drugą nagrodę otrzymała koncepcja pracowni JEMS Architekci, a trzecią — propozycja zespołu, w skład którego wchodziły: zespół ARPA Architektoniczna Pracownia Jerzego Gurawskiego i SKI Studio Błażej Szurkowski.

Pozostałe koncepcje, które trafiły do finałowej szóstki, otrzymały równorzędne wyróżnienia.

Wierzę w sukces teatru muzycznego, który ma do spełnienia ważną rolę „teatru pierwszego kontaktu” — mówi Przemysław Kieliszewski, dyrektor Teatru Muzycznego w Poznaniu. — Metropolitalny Poznań już ponad 60 lat czeka na nową siedzibę Teatru Muzycznego. Będzie to pierwszy w powojennej historii miasta budynek teatralny zbudowany od podstaw. Poznań zyska wspaniałe, prestiżowe miejsce spotkań przy ulicy Święty Marcin, które stanie się dumą poznaniaków i Wielkopolan. Spodziewamy się, że w 2023 roku w nowym teatrze odbędzie się pierwsza musicalowa premiera.

oprac. red.

na podstawie informacji prasowej

Ilustracje dzięki uprzejmości Urzędu Miasta Poznania

Głos został już oddany

IGP-DURA®one – system powlekania proszkowego
Dachówki na elewacji – trend w architekturze 2024
DACHRYNNA: zintegrowany system dachowy 2w1 (Dach + Rynna)
INSPIRACJE