Konkurs „Najlepszy Dyplom ARCHITEKTURA”
Zostań użytkownikiem portalu A&B i odbierz prezenty!
Zarejestruj się w portalu A&B i odbierz prezenty
maximize

Nowy Teatr Muzyczny w Poznaniu

07 maja '19

6 maja br. ogłoszono wyniki konkursu na projekt nowego Teatru Muzycznego w Poznaniu. Zwycięski gmach, który powstanie na działce u zbiegu ul. Św. Marcin i Skośnej, w sąsiedztwie Akademii Muzycznej, zaprojektowało Atelier Loegler Architekci.

Jak podaje Urząd Miasta, do konkursu zgłosiły się 44 firmy i pracownie architektoniczne z całego świata. Pierwszy etap rozstrzygnięto w styczniu tego roku, a do drugiego etapu zakwalifikowało się sześć najlepszych pracowni: Studio Architektoniczne „Kwadrat”, Atelier Starzak Strębicki z londyńską pracownią DRDH Architects, zespół ARPA Architektoniczna Pracownia Jerzego Gurawskiego i SKI Studio Błażej Szurkowski, KD Kozikowski Design, Jems Architekci oraz Atelier Loegler Architekci. 

W skład Sądu Konkursowego weszli: Bolesław Stelmach (architekt, dyrektor Narodowego Instytutu Architektury i Urbanistyki, SARP), Wojciech Grabianowski (architekt, współwłaściciel pracowni RKW Architekture+ w Düsseldorfie), Janusz Lichocki (współwłaściciel międzynarodowego biura projektowego Epstein), Mariusz Napierała (scenograf ceniony przez teatry w całej Polsce), Krzysztof Frąckowiak (architekt, Wielkopolska Okręgowa Izba Architektów), Katarzyna Podlewska (architekt, Wydział Urbanistyki i Architektury UMP), Joanna Bielawska-Pałczyńska (Miejski Konserwator Zabytków) oraz Przemysław Kieliszewski (dyrektor Teatru Muzycznego w Poznaniu).

Jak podkreślają organizatorzy konkursu, sędziowie oczekiwali przede wszystkim współczesnej formy architektonicznej, która mogłaby stać się wizytówką Poznania i spełniałaby przy tym wysokie wymagania funkcjonalne. Oceniano atrakcyjność każdego projektu — jego oryginalność, trafność, walory architektoniczno-urbanistyczne, jakość form i kompozycji oraz ich kontekst przestrzenny.

Umieszczenie obiektu tak trudnego funkcjonalnie jak teatr muzyczny w takiej lokalizacji, w dialogu z otaczającymi go zabytkami — to wyzwanie urbanistyczne i architektoniczne — podkreślał Bolesław Stelmach. — Po ogłoszeniu wyników konkursu jestem przekonany, że Poznań zyskał wyjątkowe miejsce

Jak podkreślają organizatorzy, pod uwagę brano także jakość rozwiązań technicznych — sprawdzano funkcjonalność i estetykę projektów, rozwiązania komunikacyjne i logistyczne i to, czy projekt uwzględnia potrzeby teatru. Istotna była uniwersalność propozycji — budynek i jego otoczenie musiały uwzględniać potrzeby wszystkich użytkowników: osób z niepełnosprawnościami, seniorów oraz dzieci, brano także pod uwagę rozwiązania ekologiczne, innowacyjne i energooszczędne.

Nowoczesny teatr ma pomieścić 1 200 widzów na głównej widowni (dla porównania: teatr Roma ma 1000 miejsc, Gdynia 1100 a Wrocław 730). 

trzy nagrody i trzy wyróżnienia

Zwycięska praca została najwyżej oceniona z uwagi na oryginalność i trafność projektu, szczególnie w kontekście powiązania z otoczeniem i wykorzystania naturalnego ukształtowania terenu — mówił Bolesław Stelmach, architekt, dyrektor Narodowego Instytutu Architektury i Urbanistyki, Stowarzyszenie Architektów Rzeczypospolitej Polskiej. Sąd najwyżej ocenił sposób odniesienia się do otaczającej zabudowy oraz kształt bryły wpisującej się w panoramę dzielnicy śródmiejskiej. Sąd zwrócił uwagę na otwartość wyrazistej formy, zapraszający charakter foyer i estetykę strefy wejściowej. Wszystkie trzy nagrodzone prace były wszechstronnie przeanalizowane i w różnym stopniu realizowały postulaty, jakie stawialiśmy przed autorami — wszystkie jednak udowadniały, że konkurs był na światowym poziomie.

Drugą nagrodę otrzymała koncepcja pracowni JEMS Architekci, a trzecią — propozycja zespołu, w skład którego wchodziły: zespół ARPA Architektoniczna Pracownia Jerzego Gurawskiego i SKI Studio Błażej Szurkowski.

Pozostałe koncepcje, które trafiły do finałowej szóstki, otrzymały równorzędne wyróżnienia.

Wierzę w sukces teatru muzycznego, który ma do spełnienia ważną rolę „teatru pierwszego kontaktu” — mówi Przemysław Kieliszewski, dyrektor Teatru Muzycznego w Poznaniu. — Metropolitalny Poznań już ponad 60 lat czeka na nową siedzibę Teatru Muzycznego. Będzie to pierwszy w powojennej historii miasta budynek teatralny zbudowany od podstaw. Poznań zyska wspaniałe, prestiżowe miejsce spotkań przy ulicy Święty Marcin, które stanie się dumą poznaniaków i Wielkopolan. Spodziewamy się, że w 2023 roku w nowym teatrze odbędzie się pierwsza musicalowa premiera.

oprac. red.

na podstawie informacji prasowej

Ilustracje dzięki uprzejmości Urzędu Miasta Poznania

Głos został już oddany

Pełna deska tarasowa perfekcyjnie imitująca drewno
Laminaty architektoniczne EASYDECOR – połączenie atrakcyjności z użytecznością
Schody strychowe i modułowe, wyłazy dachowe
INSPIRACJE