Styl ludowy – wnętrza przyjemnie niedoskonałe

22 lipca '22

Niezmiennie popularne w aranżacji naszych wnętrz mieszkalnych jest odniesienie do wzornictwa ludowego. Idylliczne wyobrażenie o życiu na wsi sprawia, że styl ten odbierany jest jako ciepły i przytulny. Łączy on w sobie prostotę, funkcjonalność i naturalne materiały.

Styl ludowy we wnętrzu

Wnętrze inspirowane stylem ludowym

© Pexels

Przytulna prostota

Styl ten czerpie inspiracje z prostych elementów życia na wsi. Może wyrażać się zarówno w formie klasycznej, o tradycyjnie rustykalnym charakterze, jak i być połączony z nowoczesnością. Niesłuszne jest przekonanie, że motywy ludowe pasują jedynie do domów wiejskich. Styl ten bazuje na starych, wygodnych meblach i tkaninach z naturalnych materiałów, dlatego odpowiednio wkomponowany będzie pasował do wielu przestrzeni. Zestawienie przedmiotów starych z nowymi sprawi, że wnętrze będzie przytulne, ale jednocześnie nieprzytłaczające.

Aranżacji tej nie będzie groziła nuda, jeśli sukcesywnie będziemy uzupełniać ją o kolejne wzory, kolory, faktury. Również mile widziane jest tu odnawianie mebli we własnym zakresie, w efekcie czego wysłużona szafa zyska nowe wzory, a stary taboret odświeżoną tapicerkę.

Styl ludowy we wnętrzu        Styl ludowy we wnętrzu

Prosty styl ludowy we wnętrzu

© Pexels

Styl ludowy kojarzy się z prostotą i odprężeniem. Nie wymaga doskonałości, perfekcyjności i idealnego porządku. Nawet pewnego rodzaju zagracenie nada miejscu odrobinę charakteru i uroku. Wydaje się, że celem takiego wystroju jest zbudowanie schronienia, dającego ukojenie przed niespokojnym światem zewnętrznym. Znajdzie się tu przestrzeń na kolekcjonerstwo, przytulne kąciki oraz nietypowe rozwiązania.

Styl ludowy we wnętrzu        Styl ludowy we wnętrzu

Jasne tło przeważa w stylu ludowym

© Pexels

Ściany i podłoga

Paleta kolorów stylu ludowego to głównie barwy natury. Najczęściej pojawiają się delikatne beże, ochra oraz umbra. Blade zielenie, pastelowe błękity oraz żółcienie sprawdzają się jako tło. Ściany nie będą tu nieskazitelnie gładkie, a na nich mogą pojawić się stemplowane, bądź ręcznie malowane wzory. Do połowy jej wysokości nierzadko dostrzeżemy boazerię, która tradycyjnie miała chronić przed zachlapaniem, najbardziej na to narażonej części.

Uniwersalnym rozwiązaniem podłogowym do wnętrz w stylu ludowym są deski sosnowe lub dębowe. W kuchni, łazience, albo przedpokoju pasować będą kamienne płytki, terakota, albo cegła. Na nich pojawią się długie chodniczki albo niewielkie dywaniki.

Styl ludowy we wnętrzu        Styl ludowy we wnętrzu

Naturalne tkaniny i proste wzory w stylu ludowym

© Pexels

Tkaniny

Tkaniny w stylu ludowym to materiały naturalne z prostym deseniem kwiatowym, albo też w kratę. Co charakterystyczne, w dawnych domach zasłonki były stosunkowo krótkie. Na szafkach możemy położyć też serwety robione na szydełku. Różnorodne wzory i faktury występują tu obok siebie. Łóżka i kanapy okryte są wzorzystymi narzutami wykończonymi frędzlami, a na nich ułożone są równie wielobarwne poduszki.

Opracowanie: Liwia Sus

Głos został już oddany

KOS Elektro System – jakość, funkcjonalność i styl
KOS Elektro System – jakość, funkcjonalność i styl
Bestsellery
HOUSE OF ROHL Cztery różne marki. Jedna wspólna wizja.
Odpowiadamy na Wasze potrzeby. Bramy garażowe firmy Hörmann
Na zewnątrz i do pokoju. Drzwi marki Hörmann