Zobacz w portalu A&B!
Zostań użytkownikiem portalu A&B i odbierz prezenty!
Zarejestruj się w portalu A&B i odbierz prezenty
maximize

Pozdrowienia z polski powiatowej na wystawie w Warszawie

16 grudnia '21

W sobotę 18 grudnia Narodowy Instytut Architektury i Urbanistyki zaprasza na otwarcie wystawy Pozdrowienia z powiatów!. To podsumowania realizowanego od kilku lat projektu popularyzującego wiedzę o architekturze międzywojennego modernizmu w mniejszych miejscowościach.

materiały organizatora materiały organizatora

fot. Kuba Rodziewicz / NIAiU

Wystawa Pozdrowienia z powiatów stanowi podsumowanie działań podejmowanych przez lokalnych kuratorów w poszczególnych, dawnych powiatach II RP, w latach 2020-2021. Jest to już druga odsłona wystawy podsumowującej lokalne wydarzenia i poszukiwania - pierwsza miała miejsce pod koniec roku 2019, również w Warszawie w lokalu usługowym w przejściu podziemnym pod Rondem Czterdziestolatka. Powiatowe działania odbywające się w całej Polsce mają charakter nieformalny, popularyzatorski, włączający lokalną społeczność.

architektura dla każdego

Popularyzatorski wymiar realizowanych działań przekłada się na kształt wspólnej wystawy. Nie ma ona miejsca w profesjonalnej przestrzeni wystawienniczej, w galerii czy muzeum, tylko w ogólnodostępnym lokalu usługowym, w tym roku w parterze bloku mieszkalnego przy al. Solidarności 64, obok Baru Gastronomicznego. Organizatorom projektu, oficjalnie noszącego nazwię Infrastruktura Niepoldegłości: Architektura międzywojennych powiatowych projektów modernizacyjnych, zależy by zyskać uwagę przypadkowych przechodniów, których zainteresuje witryna i wejdą do środka. Na wystawie, poza eksponatami w formie instalacji przestrzennych, makiet i fotografii architektury, będzie można pobrać darmowe publikacje i mapki spacerowe. 

Naszą wystawę kierujemy do wszystkich osób zainteresowanych dziedzictwem architektonicznym dwudziestolecia mniejszych i średnich ośrodków. Projektem "Powiaty"  chcieliśmy pokazać, że imponujące realizacje okresu międzywojennego modernizmu to nie tylko Gdynia, Katowice, Kraków czy Warszawa. Co więcej, dwudziestolecie to nie tylko modernizm - a również mniej spektakularne, ale równie interesujące projekty małej skali, nawiązujące do lokalnej tradycji. Wystawa jest podzielona na cztery przenikające się bloki tematyczne: miasto, kolonie [mieszkaniowe], kurorty i przemysł. Przemysł miał w międzywojniu ogromny wpływ na rozwój miast, nie tylko w COP-ie, czy na Śląsku. Z kolei wokół zakładów przemysłowych dynamicznie wyrastały różnorodne kolonie i osiedla. Ich mieszkańcy, celem zażycia dawki zdrowego odpoczynku w sanatoriach i uzdrowiskach, udawali się do górskich, czy nadmorskich kurortów. Ten przekrój zjawisk architektonicznych i infrastrukturalnych pojawia się na naszej wystawie.

Zuzanna Mielczarek, kuratorka wystawy, NIAiU

Wystawa dzieli się na cztery zagadnienia, przebadane przez lokalnych kuratorów w wybranych powiatach: kolonie, miasto, kurorty i przemysł. Materiały na wystawie będą prezentować architekturę 21 miejscowości: 

Edycja 2021
Powiat cieszyński – Wojciech Lesiak
Ostrołęka –  Jolanta Żubrowska
Skarżysko-Kamienna –  Katarzyna Lisowska
Suwałki –  Joanna Lickiewicz
Edycja 2020
Brodnica –  Marcin Zalewski
Powiat bydgoski –  PROLOG+1 (Mirabela Jurczenko, Bartosz Kowal, Wojciech Mazan, Bartłomiej Poteralski, Rafał Śliwa i Robert Witczak)
Powiat krośnieński – Katarzyna Solińska
Powiat nowosądecki – Aleksandra Gryc, Zuzanna Kasperczyk, Małgorzata Wesołowska
Starachowice –  Dagna Dembiecka, Aleksandra Krutnik
Sosnowiec –  Jacek Jakubek
Ostrów Mazowiecka –  Miastopracownia (Barbara Nawrocka i Dominika Wilczyńska)
Tarnowskie Góry –  Marek Panuś
Edycja 2019
Powiat chrzanowski –  Aleksandra Gryc, Zuzanna Kasperczyk
Królewska Huta (Chorzów) –  Artur Wosz
Powiat inowrocławski –  Iwona Jastrzębska-Puzowska
Kalisz –  Mateusz Rabiega
Łapy Osse –  Małgorzata Wesołowska
Powiat morski –  Olga Baron
Radom –  Mateusz Kiełczyński
Rzeszów – Joanna Malczewska, Agata Mikrut
Siedlce –  Joanna Lickiewicz

Informacje praktyczne

materiały organizatora

Czas trwania: 19.12.2021–22.01.2022
Wernisaż: 18.12.2021, godz. 16.00
Miejsce: al. „Solidarności” 64, Warszawa

Godziny otwarcia
poniedziałek – niedziela 10.00–20.00
Wystawa zamknięta: 24–26.12, 31.12.2021–1.01.2022

Więcej informacji o wystawie na stronie NIAiU oraz facebooku.

Kacper Kępiński

Głos został już oddany

Materiał w architekturze — trendy 2024
LS Dark — żaluzje zaciemniające
INSPIRACJE