Zostań użytkownikiem portalu A&B i odbierz prezenty!
Zarejestruj się w portalu A&B i odbierz prezenty
maximize
Zobacz w portalu A&B!

Susza – stajemy w obliczu realnego problemu

23 kwietnia '20

Już w ubiegłym roku mówiło się o niewystarczających opadach. Owoców i warzyw było mało, a ich ceny znacznie przewyższały te z poprzednich lat. Nie tylko my cierpimy na braku deszczu. Zwierzęta ptaki, jeże, wiewiórki, a nawet koty i psy szukają wodopojów. Obniżył się poziom Wisły na warszawskich bulwarach, a z Biebrzańskiego Parku Narodowego napływają straszne wieści. Co możemy zrobić?

Susza to problem, do którego złagodzenia może przyczynić się każdy z nas. Pomogą lokalne i jednostkowe działania jak np. montaż wodopojów dla zwierząt, tworzenie przydomowych banków wody, czy wsparcie finansowe Biebrzańskiego Parku Narodowego. W Budżecie Obywatelskim warto zawszeć projekt tworzenia jak największej ilości zbiorników na deszczówkę rocznie dzięki nim można uzyskać tysiące litrów wody!

 

Przydomowe zbiorniki wody — DIY

Mimo iż za oknem wiosna rozkwita w pełni, wiele drzew ma opadnięte liście, czy nawet uschnięte gałęzie. Na części krzewów nie puszczają pąki, a co za tym idzie nie obrodzą w kwiaty. Uzbierana deszczówka posłuży do podlewania  roślin znajdujących się przed naszymi domami, blokami, czy kamienicami. Przydomowe zbiorniki wody można wykonać samodzielnie przy stosunkowo niewielkim nakładzie finansowym. Jednym z przykładów takiego banku wody jest zbiornik IBC porośnięty bluszczem i dzikim winem lub jakiekolwiek inne naczynie o dużej pojemności. To pora na uruchomienie drzemiących w nas pokładów kreatywności! 

Problem suszy jest niezwykle poważny, dotyka wszystkich i każdy z nas powinien pracować na jego złagodzenie  ponad wszelkimi podziałami. Obecna sytuacja przypomniała, że kryzys może nadejść niespodziewanie, a co za tym idzie nauczyła nas, że lepiej być przygotowanym. Tym bardziej że już widać zapowiedź możliwego załamania ekologicznego.

Przykłady przydomowych zbiorników na deszczówkę

Przykłady przydomowych zbiorników na deszczówkę — zbiornik IBC porośnięty dzikim winem i bluszczem

fot. Agnieszka Kastory 


Poziom Wisły niższy w stolicy

Miasto Stołeczne Warszawa zarejestrowało obniżenie poziomu wody w Wiśle przy bulwarach. We wtorek wynosił on 60 cm. Według prognoz jej stan będzie się wciąż obniżał. Z roku na rok poziom wód maleje. Ratusz zapewnia, że na razie nie ma zagrożenia w kwestii dostawy wody, będzie jednak apelował do mieszkańców, by w miesiącach letnich ograniczali jej zużycie.

Rząd RP zapowiada wdrożenie specustawy, której zadaniem będzie walka z suszą. Na ten cel zostanie przeznaczonych również ponad 150 milionów PLN. Minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk poinformował, że na 2020 rok rząd przewidział 400 milionów PLN na walkę ze skutkami suszy.


Na pomoc największemu Parkowi Narodowemu w Polsce

Pożar, który opanował Biebrzański Park Narodowy, objął już ponad 8 tysięcy hektarów. Dym dotarł nad Warszawę! Od czwartku trwa walka strażaków z bodaj największym pożarem od lat. Jak bagna mogą płonąć? To z powodu braku opadów i niemal bezśnieżnej zimy. Ogień trawi nie tylko torfowiska, ale i zamieszkującą je florę i faunę. Biebrzański Park Narodowy to największy Park Narodowy w Polsce.

 

Wpłaty pieniężne na wsparcie działań OSP przyjmowane są na dane wskazane na stronie internetowej Parku.

Organizowane są również zbiórki pieniędzy online

oprac.: Basia Hyjek

Głos został już oddany

DACHRYNNA: zintegrowany system dachowy 2w1 (Dach + Rynna)
SPACE Designer
INSPIRACJE