Kliknij i zobacz jak w prosty sposób opublikować swój projekt w A&B
Zostań użytkownikiem portalu A&B i odbierz prezenty!
Zarejestruj się w portalu A&B i odbierz prezenty
maximize

120 lat historii na pierwszej stałej wystawie architektury w Polsce

22 grudnia '21

W Muzeum Narodowym w Krakowie otwarto pierwszą w Polsce stałą wystawę poświęconą najnowszej historii architektury. W Kamienicy Szołayskich w ramach "Przekrojów. Galerii architektury polskiej XX i XXI wieku" prezentowane są najciekawsze pzykłady realizacji i projektów zostatnich 120 lat. Wraz z wystawą "Przedmioty" galerie stanowią zapowiedź planowanego w budynku dawnego Hotelu Cracovia Muzeum Designu i Architektury.

poza chronologię

Natura

fot. Kacper Kępiński

Wystawa jest poświęcona historii oraz współczesnym dziejom polskiej architektury w XX i XXI wieku. Nie są one jednak prezentowane w porządku chronologicznym, co przesuwa ciężar dyskusji nad architekturą z wymiaru historycznego i artystycznego na wymiar, dotykający istoty architektury: jak w różnych epokach, dysponując innymi technologiami i odmiennym kapitałem, próbowano mierzyć się z podobnymi zagadnieniami i problemami - od czysto użytkowych po symboliczne.

Manifest

fot. Kacper Kępiński

Przekrojowość ekspozycji, do której nawiązuje tytuł wystawy, odnosi się także do  różnorodności funkcjonalnej prezentowanych obiektów, pozwalającej dostrzec znaczenie architektury w projektowaniu różnych obszarów codzienności. Tytułowy przekrój jest rozumiany jako rodzaj cięcia, pozwalającego zajrzeć poza warstwę formalną i umożliwiającego przyjrzenie się uwarunkowaniom, z których każdorazowo wyrasta dana realizacja architektoniczna.

relacje i konteksty

Koszty

fot. Kacper Kępiński

Ekspozycja podzielona została na sześć tematów. Są to: KOMPOZYCJA, NATURA, TECHNOLOGIA, MANIFEST, CZAS I PRZESTRZEŃ oraz KOSZTY. Hasła te  jako uniwersalne ujęcia problemowe pozwalają poszerzyć obszar refleksji nad architekturą polską o perspektywę ponadregionalnych i ponadczasowych pytań.

Kompozycja

fot. Kacper Kępiński

Poprzez formę dzieł architektury, zastosowaną przy ich tworzeniu technologię czy zmiany, którym są poddawane na przestrzeni lat, można wiele powiedzieć o epoce, w której powstają bądź funkcjonują. A także o nas samych, czyli tych, z myślą o których architektura powstaje.

wystawa dla każdego

Manifest Manifest

fot. Kacper Kępiński

Galeria jest stworzona przede wszystkim z myślą o odbiorcy nieprofesjonalnym. Pochodzące spoza słownika architektonicznego hasła-tytuły rozdziałów wystawy mają przybliżyć tematykę wystawy każdemu widzowi, podkreślając znaczenie architektury w życiu codziennym. Dzięki porzuceniu chronologicznego ujęcia historii architektury wystawę można zwiedzać na różne sposoby, co pozwala także na budowanie zróżnicowanego programu edukacyjnego. Widz może zwiedzić tylko wybrany fragment ekspozycji, albo przejsć przez wszystkie je rozdziały analizując jedynie przykłady z danej epoki - np. współczesności czy międzywojennego modernizmu. Przykłady zostaly dobrane w taki sposób, aby każdy z tematów wystawy miał jak najpełniejszy przekrój zarówno budynków pochodzących z różnych epok jak i regionów Polski. 

informacje praktyczne

materiały rganizatora

Przekroje. Galeria architektury polskiej XX i XXI wieku

Muzeum Narodowe w Kraowie
Kamienica Szołayskich im. F. Jasieńskiego
pl. Szczepański 9

godziny otwarcia:
wtorek 11-19
środa-niedziela: 10-18

zespół kuratorski:
Weronika Grzesiak
Małgorzata Jędrzejczyk
Kacper Kępiński

projekt aranżacji:
Agnieszka Szultk

koordynatorka projektu:
Katarzyna Pawłowska

Wystawa wystawa

Kacper Kępiński

Głos został już oddany

Światło Cię Uniesie – okna, które zmieniają dom — Fakro INNOVIEW
Światło Cię Uniesie – okna, które zmieniają dom — Fakro INNOVIEW
Dachówki ceramiczne Röben – zawsze na czasie
AQUA – Stelaże podtynkowe i przyciski spłukujące
INSPIRACJE