O wspólnocie, która dba o rangę zawodu i jakość architektury, w dzisiejszej odsłonie cyklu rozmów z nowymi prezesami i prezeskami SARP opowiada Marta Sękulska‑Wrońska z warszawskiego oddziału stowarzyszenia.
SARP Oddział Warszawa
Marta Sękulska‑Wrońska
prezeska oddziału SARP w Warszawie
© SARP Oddział Warszawa
A&B: Jaki program działalności oddziału SARP zakłada Pani na najbliższy czas? Czy planowane są jakieś zmiany?
Marta Sękulska‑Wrońska: Jednym z podstawowych zadań statutowych SARP jest „dbanie o rangę zawodu architekta w kontekście jego społecznego i kulturotwórczego znaczenia”. Widzimy potrzebę zwiększenia jedności i wzmocnienia głosu architektów, połączenia sił. SARP i jego Oddziały stanowią część debaty o architektach i architekturze. Wraz z Izbą Architektów RP i jej Okręgami, Narodowym Instytutem Architektury i Urbanistyki, samorządami, uczelniami, działalnością projektantów indywidualnych i pracowni, tworzymy całość obrazu, którego odbiorcą jest Społeczeństwo. Tam, gdzie nasze zakresy się pokrywają, będziemy szukać wzmocnienia przekazu, podkreślenia wartości intelektualnej, wiedzy i piękna w naszej Twórczości.
Te elementy składają się jednocześnie na jakość, a o tej nie da się mówić bez mądrego korzystania z zasobów naszej planety. Projektowanie w dobie kryzysu klimatycznego będzie naszym motywem przewodnim debaty architektonicznej. Debaty, której częścią będą wydarzenia w Warszawskim Pawilonie Architektury ZODIAK, który dzięki staraniom kilku kadencji powstał i funkcjonuje w unikalnej, niespotykanej w skali kraju formule partnerstwa SARP z jednostkami Miasta odpowiedzialnymi za kształtowanie jego przestrzeni, tj. Biurem Architektury i Planowania Przestrzennego m.st. Warszawy i Biurem Rozwoju Gospodarczego m.st. Warszawy.
Podobnie jak w pracy zawodowej będziemy poszukiwać najlepszych rozwiązań, analizując potrzeby i zbierając wskazówki od profesjonalistów z grona Stowarzyszenia i z nim zaprzyjaźnionych, dzielić się naszym doświadczeniem z Koleżankami i Kolegami, a także sympatykami naszego pięknego zawodu i naszej Twórczości. A od czasu do czasu zaprosimy do wspólnej zabawy, pożartowania, potańczenia i odetchnięcia w milej atmosferze na imprezie.
Spotkajmy się!
A&B: Ilu jest członków w oddziale i ile wynosi wysokość składki?
Marta Sękulska‑Wrońska: Obecnie jest 1030 członków i składka wynosi 20 PLN/miesiąc dla aktywnych zawodowo członków SARP. Połowa tej kwoty do 3 lat od daty uzyskania dyplomu na wyższej uczelni architektonicznej. Zachęcamy do wpłat jednorazowych za cały rok lub łączonych co znacznie ułatwia księgowanie wpłat przy takiej licznej wspólnocie członków Oddziału.
A&B: Dlaczego warto być członkiem SARP?
Marta Sękulska‑Wrońska: Dynamika dzisiejszego świata nie nagradza bierności, wymusza ciągłe zmiany, a bycie biernym powoduje, że nie ma się wpływu na kierunek tych zmian. Zostaliśmy architektami, bo to nasza pasja, chcemy, by doceniano naszą wiedzę i sami chcemy stawać się coraz lepszymi. Łącząc nasze siły w Stowarzyszeniu, powodujemy uzupełnienie głosu architektów i o architekturze z innych instytucji o wartości statutowe, dbanie o RANGĘ ZAWODU, JAKOŚĆ ARCHITEKTURY. Tym samym budujemy wartości bezcenne — WSPÓLNOTĘ, platformę wymiany doświadczeń i dobrej energii. Dla nas jest to główną motywacją.
A dla Ciebie co jest istotne?