Zobacz w portalu A&B
Zostań użytkownikiem portalu A&B i odbierz prezenty!
Zarejestruj się w portalu A&B i odbierz prezenty
maximize

3 pytania do Piotra Sobocińskiego, prezesa toruńskiego oddziału SARP

09 marca '20

W kolejnej odsłonie cyklu rozmów z nowymi prezesami i prezeskami Stowarzyszenia Architektów Polskich o tym, dlaczego warto być członkiem SARP, rozmawiamy z prezesem toruńskiego oddziału — Piotrem Sobocińskim.

SARP Oddział Toruń

Piotr Sobociński
prezes oddziału SARP w Toruniu

© SARP Oddział Toruń

A&B: Jaki program działalności oddziału SARP zakłada Pan na najbliższy czas? Czy planowane są jakieś zmiany?

Piotr Sobociński: W najbliższym czasie chciałbym przede wszystkim postawić na działania promujące zarówno architekturę, jak i samo Stowarzyszenie w naszym mieście. Niestety SARP nie jest tak szeroko rozpoznawalną „marką” w Toruniu i okolicach, jak byśmy sobie tego życzyli. Będziemy starali się tym samym zachęcić młodych architektów do wstępowania w nasze szeregi, pokazując im zarówno możliwości działania na rzecz promocji architektury poprzez SARP, jak i możliwości rozwoju własnej ścieżki kariery poprzez kontakt z innymi architektami, pomoc, dzielenie się doświadczeniem.
Dużą zmianą dla nas jest zmiana siedziby, mieścimy się teraz w baszcie w zabytkowych murach na pograniczu Starego Miasta, z widokiem na Wisłę. To miejsce, które mobilizuje do stworzenia przestrzeni do dyskusji o architekturze, małych wystaw, projekcji filmów, czy po prostu czysto towarzyskich spotkań.

 

A&B: Ilu jest członków w oddziale i ile wynosi wysokość składki?

Piotr Sobociński: Oddział Toruń liczy około 60 członków, wysokość składki miesięcznej wynosi 20 PLN.

 

A&B: Dlaczego warto być członkiem SARP?

Piotr Sobociński: Zawsze powtarzam, że błędem jest zadawanie pytania „co da mi SARP”. Stowarzyszanie się ma sens tylko wtedy, jeśli czujemy, że możemy dać z siebie innym co najmniej tyle, ile chcemy oczekiwać w zamian, a często dużo więcej.
Siła SARP według mnie to przede wszystkim ludzie. Architekci, w obrębie jednej grupy zawodowej, są przecież różni. Myślę jednak, że tych należących do Stowarzyszenia, cechuje podobna wrażliwość na przestrzeń, która nas otacza, podobne zamiłowanie do dobrej architektury. Spojrzenie na nasz zawód nie tylko przez pryzmat przepisów, pozwoleń, ekonomii, ale przede wszystkim poprzez niesłabnące zainteresowanie twórczością, otwarcie na rozmowę, krytykę, wymianę doświadczeń. Do tego wszystkiego zrozumienie, jak istotny jest dobry kontakt, wzajemne szanowanie się i zaufanie.

 


Więcej informacji na stronie  SARP Oddział Toruń  w naszym portalu.

Głos został już oddany

DACHRYNNA: zintegrowany system dachowy 2w1 (Dach + Rynna)
SPACE Designer
INSPIRACJE