Konkurs „Najlepszy Dyplom ARCHITEKTURA”
Zostań użytkownikiem portalu A&B i odbierz prezenty!
Zarejestruj się w portalu A&B i odbierz prezenty
maximize

Harvard, Columbia, Uniwersytet Tokio – studiuj architekturę bez wychodzenia z domu

01 maja '20

To ostatni weekend (przynajmniej na razie i miejmy nadzieję, że tak właśnie zostanie) przymusowego zamknięcia w domach. Już od 4 maja będzie można korzystać z większych swobód. Jednakże wróćmy do czekających nas trzech wolnych dni. Pogoda nie będzie nas rozpieszczać, planowane jest zachmurzenie i opady. To tylko kolejny powód, by zasiąść przed komputerem i zapisać się na jeden z kursów o architekturze online!

Już jakiś czas temu pisaliśmy o możliwości nauki u profesorów z najlepszych uniwersytetów świata. Dzięki ofercie edX wiedza kryjąca się za murami Harvarda, Princeton, Politechniki w Zurychu, czy Columbii jest na wyciągnięcie ręki. Dziś przypominamy wam niektóre z już opublikowanych kursów i zapraszamy na kolejne. Wystarczy wybrać zajęcia, kliknąć i przez kolejnych kilka tygodni, przez dwie godziny dziennie chłonąć wiedzę.

 

„Jakość życia: żywotność w miastach przyszłości”


Ten temat nie przestaje być aktualny, głównie dlatego, że nie wiadomo, co przyniesie przyszłość. Niby to banał, ale w dobie pandemii i kryzysu klimatycznego, skąd możemy wiedzieć, co nas czeka? Na tym kursie dowiecie się m.in. jak ułożyć plan urbanistyczny, biorąc pod uwagę cztery główne zagadnienia: energię, klimat, ekologię i mobilność. Waszymi profesorami będą Herard Schmitt, Jane Jacobs, Peter Edwards i Stephen Cairns z Politechniki Federalnej w Zurychu.

 
„Dziedzictwo kulturowe w dobie zmian”


Jak lepiej dbać o nasze dziedzictwo kulturowe? W jaki sposób ma rozwijać się miasto przy równoczesnym poszanowaniu dla zabytków? Ciekawy przykład podali BBGK Architekci, ratując pawilon meblowy „Emilia” w Warszawie. W pięć tygodni nauczycie się różnych podejść do tego tematu na przykładzie Akwizgranu. Wykłada profesor Frank Lohrberg, doktor Alexander Markschies, profesor Anke Naujokat oraz architekt Bruno Schindler z Politechniki w Akwizgranie.

 

„Sztuka inżynierii budowlanej: mosty”

 

Mosty od A do Z. By zbudować most idealny, trzeba pamiętać o trzech zasadach: wydajności (obliczenie sił i naprężenia), ekonomii (ocena kosztów) oraz elegancji (most nie jako dekoracja, a forma zgodna z zasadami inżynierii). To wszystko na przykładzie budowli istniejących od czasów rewolucji przemysłowej. Inżynieria jako twórcza dyscyplina i sztuka. Na wykłady zaprasza profesorka Maria Garlock z Uniwersytetu Princeton.

     

„Wyobraźnia architektoniczna”


Architektura to nie tylko materiały budowlane, konstrukcja, kilka ścian i podłoga. To, jak budujemy, jak projektujemy, bardzo dużo o nas mówi. Ten kurs pokaże ci jak spojrzeć na architekturę, jako na część kultury. W planach ćwiczenia! Nauczają wykładowcy z Uniwersytetu Harvarda: Lisa HaberThomson, K. Michael Hays, Antoine Picon i Erika Naginski.

 

„Miasta przyszłości”

O kondycji dzisiejszych miast i o tym, co musi się zmienić, by wciąż mogły pełnić swoją funkcję, a nie być jedynie skupiskiem ludzi, cegieł, metalu, drewna i betonu opowiadają: profesor Herhard Schmitt z Politechniki Federalnej w Zurychu, wykładowca Reinhard König oraz asystent profesora Dirk Hebel i Bernhard Klein z Laboratorium Miast Przyszłości Politechniki w Zurychu.

     

„Cztery fakty o współczesnej architekturze Japonii  technologia”

Profesor Kengo Kuma i Yusuke Obuchi z Uniwersytetu Tokio przybliżą temat roli technologii we współczesnej japońskiej architekturze. Wraz z innymi projektantami odwiedzą zaprojektowane przez siebie budynki, by omówić stojące za nimi pomysły. 


oprac.: Basia Hyjek

Głos został już oddany

Pełna deska tarasowa perfekcyjnie imitująca drewno
Laminaty architektoniczne EASYDECOR – połączenie atrakcyjności z użytecznością
Schody strychowe i modułowe, wyłazy dachowe
INSPIRACJE