Kliknij i zobacz jak w prosty sposób opublikować swój projekt w A&B
Zostań użytkownikiem portalu A&B i odbierz prezenty!
Zarejestruj się w portalu A&B i odbierz prezenty
maximize

Mieszkańcy Sopotu krytykują nową rzeźbę w mieście. Wykonał ją znany polski artysta

05 lipca '21

Sopot zyskał nową rzeźbę, która stanęła na jednym z rond. Wykonał ją Xawery Wolski polski artysta, rozpoznawalny i doceniony na arenie międzynarodowej. Obiekt z pewnością odznacza się na mapie sopockiego krajobrazu, ale mieszkańcom ewidentnie nie przypadł do gustu, choć, jak twierdzą inicjatorzy przedsięwzięcia, miał przybliżyć ich do sztuki.

Dzieło pn. „Echo” stanęło na rondzie łączącym dwie ulice: Hestii oraz Bitwy pod Płowicami. Ufundowała go Fundacja Artystyczna Podróż Hestii (działająca przy firmie ubezpieczeniowej Ergo Hestia), której misją jest m.in. wspieranie młodych artystów. W ostatnim czasie fundacja realizuje cykl wydarzeń na rzecz promocji sztuki w przestrzeniach otwartych, czego przykładem jest rzeźba „Echo”.

Uroczyste odsłonięcie rzeźby miało miejsce 2 lipca, jednak już wcześniej zdążyło wzbudzić kontrowersje wśród mieszkańców Sopotu, którzy wymieniali się na facebookowym forum, głównie niepochlebnymi, opiniami na jego temat.

Obiekt ma prawie cztery metry wysokości i wykonany jest z brązu. Inicjatorzy przedsięwzięcia informują, że postawienie rzeźby w środku miasta ma na celu realne, a nie tylko symboliczne, przybliżenie sopocianom sztuki. Rzeźbę wykonał Xawery Wolski, polski artysta, który po kilka latach pracy w Meksyku, wrócił do Polski. Warto zaznaczyć, że jego dzieła były chętnie wystawiane w galeriach sztuki na całym świecie.

Obecnie skupia się na budowaniu galerii rzeźb w dworku w mazowieckim Dańkowie. Na terenie posesji można znaleźć między innymi pozostałe dzieła z serii „Echo". Artysta zaznacza, że zawsze marzył o tym, by jego rzeźba stanęła w przestrzeni miejskiej w Sopocie.

mieszkańcy nie szczędzą krytyki

Obiekt miał wpleść artystyczny pierwiastek w przestrzeń miejską, jednak efekt jego powstania jest zupełnie odwrotny. Mieszkańcom się nie podoba, a jego kształt i kolor wywołały przeróżne skojarzenia, którymi wymieniali się m.in. na facebookowym „Forum Mieszkańców i Mieszkanek dla Sopotu”.

„Co to, UFO? Kto płaci za badziewie?”; „To jakis kurczak przed wstawieniem do piekarnika?”; „To jest figa z makiem powstała ze złota za złudzenia ubezpieczonych”; „Wygląda jak złoty cielec” to kilka opinii, które pojawiają się w komentarzach na forum pod zdjęciem rzeźby. Pojawiały się też skojarzenia skatologiczne. Mieszkańcy sugerowali również, że, aby nowa rzeźba mogła stanąć na rondzie, konieczne było wycięcie części zieleni. Mimo przewagi krytycznych opinii, pojawiały się też pozytywne głosy. Abstrahując od komentarzy mieszkańców obok rzeźby na pewno nie da się przejść obojętnie.

Okazuje się, że to nie pierwsze dzieło sztuki ulokowane właśnie na tym rondzie. W 2018 roku stanęła tam rzeźba „Sopocka mewa” autorstwa Roberta Florczaka. Miasto kupiło ją za 36 tys. zł. Komentarze społeczne wobec mewy również nie były przychylne…

Rzeźba „Echo” wykonana jest z brązu i mierzy ok. czterech metrów wysokości

© Fundacja Artystyczna Podróż Hestii

Xawery Wolski (ur. 1960) jest polskim artystą, głównie rzeźbiarzem, działającym na arenie międzynarodowej. Studiował na warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych oraz w paryskiej Academie des Beaux Arts, w pracowni samego Césara Baldacciniego. Jako młody artysta opuścił Polskę na trzy dekady, mieszkając w tym czasie i tworząc m.in. we Francji, Włoszech, Stanach Zjednoczonych, a także Meksyku, w którym osiedlił się na dłużej. Kilka lat temu wrócił do ojczyzny. Jako spadkobierca przedwojennej rodziny ziemiańskiej, zamieszkał wXIX-wiecznym dworku w miejscowości Dańków (woj. mazowieckie). Artysta stworzył tam miejsce, gdzie sztuka przenika się z naturą, a tradycja z nowoczesnością. Dwór wraz z otaczającym go ogrodem pełni funkcję galerii rzeźb samego Wolskiego, ale także miejsca wystaw innych twórców czy międzynarodowych rezydencji artystycznych.

Katarzyna Domagała

Głos został już oddany

IGP-DURA®one – system powlekania proszkowego
Dachówki na elewacji – trend w architekturze 2024
DACHRYNNA: zintegrowany system dachowy 2w1 (Dach + Rynna)
INSPIRACJE