reklama
Zostań użytkownikiem portalu A&B i odbierz prezenty!
Zarejestruj się w portalu A&B i odbierz prezenty
maximize

Energooszczędny dom parterowy – projekt MIDI Architekci

02 października '20
Dane techniczne
Nazwa: Sundance house MIDI
Inwestor: prywatny
Lokalizacja: Polska
Pracownia: MIDI Pracownia Architektoniczna
Architektci: Alicja Karaś, Piotr Karaś, Marta Strus
Konstrukcja: Krzysztof Wawrzyniak
Instalacje sanitarne, CO, CWU: Piotr Przybycin

Powierzchnia:

  • całkowita
  • użytkowa

 

 

350 m²
150 m²

Kubatura całkowita:

925 m³

Wysokość:

5,52 m

Prosta bryła domu jednorodzinnego przypominająca przestronny hangar to projekt autorstwa MIDI Pracownia Architektoniczna. Konstrukcja parterowego budynku jest stalowa, a wykorzystane w obiekcie materiały i jego lokalizacja wpływają na jego energooszczędność.

Dom MIDI

dom parterowy

© MIDI Architekci

Dobrawa Bies: Kim są inwestorzy i jakie były ich oczekiwania?

MIDI Architekci: Inwestorzy to młodzi ludzie, którzy przenieśli się do Polski z USA. Porzucili pracę w korporacji na rzecz przestrzeni, powietrza, kontaktu z wodą, spokoju, rodziny. Oczekiwali domu, w którym ich rodzina poczuję się dobrze. Przestronnego, prywatnego, osobistego, ale i jasnego, otwartego, prostego, oszczędnego, nowego.

Taras domu  Taras MIDI

taras z widokiem na otaczającą naturę

© MIDI Architekci

Dobrawa Bies: Jak wykorzystaliście warunki zabudowy? Z czego wynika kształt domu?

MIDI Architekci: Warunki zabudowy pozwoliły na wiele na tej działce. Płaskie dachy, duże szerokości, dowolne kolory. Postanowiliśmy to wykorzystać. Dla nas, oprócz założeń zleceniodawców dom miał być jedyny, unikalny, wyrazisty, otwarty, innowacyjny. Zdecydowaliśmy się na mocno awangardową formę nawiązująca nieco do hangaru, dachu dwuspadowego, stodoły, ale w innym wydaniu. Po wymodelowaniu okazało się, że przypomina też nasze logo. Forma zewnętrzna odzwierciedla funkcje. Dom dzieli się na dwie części. Pierwsza, bliżej drogi to hangar na auta i wiata ogólnego przeznaczenia. Mieści się pod nią pięć rowerów, stół do ping-ponga lub pilarka ukosowa. Druga w głębi to hala mieszkalna podzielona kolejno w strefę wejścia, dzienną z kuchnią i salą wideo i sypialną.

Rzut domu MIDI

rzut domu

© MIDI Architekci

Dobrawa Bies: Z czego wykonana jest konstrukcja domu?

MIDI Architekci: Zdecydowaliśmy się na konstrukcję stalową i wykorzystanie na dachu nośnych płyt dachowych Kingspan x-deck. Są lekkie, tanie, solidne, nie wymagają dużo atencji przy budowie. Najlepszy dach w tym przypadku. Konstrukcja stalowa to wynik przemyśleń i analiz wysokości ścian wewnętrznych, wielkości otworów i rozpiętości. Nadaje ona budynkowi charakteru. Dom zaprojektowaliśmy jako energooszczędny. Pozwoliło na to ustawienie względem stron świata, dodatkowy energia odbita od lustra wody oraz przyjęte rozwiązania materiałowe w tym płyta warstwowa na dachu.

Dobrawa Bies: Czym inspirowaliście się, projektując wnętrza?

MIDI Architekci: Inspiracją dla wnętrza, jego proporcji, skali, otwarć i osi był klasyczny, wspaniały Eames House. Widać to też w zastosowanych w koncepcie meblach.

 

Dobrawa Bies

Głos został już oddany

Przełom w montażu gniazdek elektrycznych
Przełom w montażu gniazdek elektrycznych
Prisma Collection – 50 kolorów farb proszkowych Super Durable
CAD projekt design – 3. edycja spotkań z projektantami wnętrz
INSPIRACJE