Zostań użytkownikiem portalu A&B i odbierz prezenty!
Zarejestruj się w portalu A&B i odbierz prezenty
maximize
Zobacz w portalu A&B!

„Lekki pawilon do mieszkania”. Parterowy dom projektu MFRMGR Architekci

07 sierpnia '23
Dane techniczne
Nazwa: K25 / Dom Parterowy
Inwestor: prywatny
Lokalizacja: Polska, okolice Warszawy
Projekt: MFRMGR Architekci
Autorzy: Marta Frejda, Michał Gratkowski, Łukasz Ptak

Kalendarium:

  • realizacja

 
2022

Powierzchnia użytkowa:

148 m²

Kalifornia, lata 50. Modernizm rozkwita i dosięga już niemal wszystkich dziedzin życia. W ramach eksperymentu magazynu „Arts & Architecture” powstają nowoczesne domy jednorodzinne — Case Study Houses. Uwiecznione na kultowych, czarno-białych zdjęciach Juliusa Shulmana, jak słynny Stahl House w Los Angeles projektu Pierre'a Koeniga, oddają ducha czasu. To właśnie klimat kalifornijskich willi z tego okresu był inspiracją dla projektu domu jednorodzinnego w — nieco mniej słonecznej — podwarszawskiej miejscowości.

widok na dom od strony ogrodu

widok na dom od strony ogrodu

fot.: Oni Studio

kalifornijskie inspiracje

Autorami projektu są architekci z warszawskiej pracowni MFRMGR Architekci. Z założenia miał być to przestronny, parterowy obiekt o powierzchni nieprzekraczającej dwustu metrów kwadratowych, w której mieszkańcy czuliby się bezpiecznie.

Początek pracy nad tym tematem wiązał się z wysłuchaniem klientów z ich bardzo precyzyjnymi oczekiwaniami dotyczącymi funkcji przyszłego domu. Byli oni bardzo świadomi swoich potrzeb oraz mieli bogatą wiedzę i wyobraźnię, co dało nam impuls do zaprojektowania właśnie takiego domu. Wpłynęło to trochę na to, że patrząc na ten budynek, czujemy delikatny klimat kalifornijskiej willi z lat 50. — tłumaczą projektanci.

aksonometria        rzut parteru

aksonometria i rzut parteru

© MFRMGR Architekci

Obiekt tworzą trzy strefy, każda z nich na planie prostokąta, połączone w kształt litery L — najmniejszy z modułów mieści garaż, tuż za nim zlokalizowana jest część sypialniana, a dalej — największa strefa dzienna z oddzielną spiżarnią i pracownią właścicielki domu. Moduły rozdzielone są wąskimi przejściami kadrującymi widoki.

bryłę przecinają duże przeszklenia        przejścia między modułami kadrują widoki

przejścia między modułami kadrują widoki

fot.: Oni Studio

lewitujący dach

Horyzontalna, minimalistyczna bryła usytuowana została na betonowym cokole. Jej zwieńczenie stanowi wysoki, wysunięty poza linię elewacji masywny mur attykowy, który przesłania spadziste dachy domu. Poziome podziały podkreśla także doświetlający wnętrze pas podłużnych okien — umieszczone wysoko świetliki otaczają cały obiekt, sprawiając, że górna część bryły zdaje się unosić.

poziome podziały podkreśla doświetlający wnętrze pas podłużnych okien

poziome podziały podkreśla doświetlający wnętrze pas podłużnych okien

fot.: Oni Studio

Właściwie okna, przez które można wyjrzeć na zewnątrz to tylko — okno wziernik z kuchni, aby mieć wgląd na strefę podjazdu, oraz panoramiczne okno z salonu z wyjściem do ogrodu. [...] Ramy okien oraz drzwi zostały wykonane z aluminium malowanego proszkowo na jasny odcień szarości. Cały dom jest otynkowany i pomalowany na biało, co wzmacnia jego geometryczny charakter — wyjaśniają architekci. Jest to niejako „lekki papierowy pawilon do mieszkania” na tle pięknej zielonej działki — dodają.

panoramiczne okno w salonie z wyjściem do ogrodu

panoramiczne okno w salonie z wyjściem do ogrodu

fot.: Oni Studio

 
oprac.:
Ola Kloc

Głos został już oddany

Światło Cię Uniesie – okna, które zmieniają dom — Fakro INNOVIEW
Światło Cię Uniesie – okna, które zmieniają dom — Fakro INNOVIEW
Dachówki ceramiczne Röben – zawsze na czasie
AQUA – Stelaże podtynkowe i przyciski spłukujące
INSPIRACJE