NOWOŚĆ! Prawo w architekturze – przystępnie na portalu A&B
Zostań użytkownikiem portalu A&B i odbierz prezenty!
Zarejestruj się w portalu A&B i odbierz prezenty
maximize

GROP – mebel przyszłości na 100. lecie powstania Bauhausu!

01 lipca '20

Regał GROP jest meblem przyszłości. Może pełnić kilka różnych funkcji został zaprojektowany tak, by stać się stolikiem kawowym, meblem pod telewizor, konsolą, biblioteczką. Sprawdzi się w biurze, domu, ale i jako obiekt ekspozycyjny. Projektantów zainspirował duch szkoły z Weimaru z okazji stulecia powstania Bauhausu.

W rozmowie z Bartłomiejem Pawlakiem i Łukaszem Stawarskim z pracowni Pawlak&Stawarski pozajemy kulisy powstania kolekcji GROP, która została wyróżniona w plebiscycie must have 2020.

 

Basia Hyjek: Jak narodził się ten projekt?
Bartomiej Pawlak i Łukasz Stawarski: Bauhaus to szkoła, która zmieniła myślenie o projektowaniu i jej spuścizna jest wartością dla środowiska twórczego do dzisiaj. W roku 2019 szkoła z Weimaru obchodziła swoje 100. urodziny. Jako projektanci chcieliśmy uczcić tę rocznicę. W tym czasie zgłosiła się do nas marka LOFT DECORA i zaczęliśmy współpracę. Jest to niewielka firma, która wykonuje swoje produkty rzemieślniczo, hołduje naturalnym materiałom i pracy ręcznej. Idealnie pasowało nam to wartości, jakie niósł Bauhaus i dlatego zdecydowaliśmy z nimi celebrować tę rocznicę.

Wielofunkcyjny mebel - mebel przyszłości

jest uporządkowany, składa się z modułów, które są odpowiednikiem dawnych prefabrykatów i pozwala na budowanie większe układów

fot. Wronika Trojanowska 

Basia: Co stanowiło dla niego główną inspirację?
Bartłomiej i Łukasz: Przyglądaliśmy się projektom Bauhausu, ale nie chcieliśmy kopiować rozwiązań wizualnych, tylko uchwycić jego ducha. Nie chodziło nam o stworzenie mebla sprzed stu lat. Formalnie system oczywiście nawiązuje do tamtej estetyki, ale został przefiltrowany przez dzisiejszą rzeczywistość. Jest uporządkowany, składa się z modułów, które są odpowiednikiem dawnych prefabrykatów i pozwala na budowanie większe układów. Dzięki temu dopasowuje się do wnętrza i potrzeb funkcjonalnych, na które Bauhaus kładł duży nacisk. Nawiązują do architektonicznych podziałów mocno podkreśla poziomy i wprowadza porządek we wnętrzu.

 

Basia: Proszę opowiedzieć o regale jak wygląda proces twórczy?
Bartłomiej i Łukasz: Nasz proces twórczy zawsze wygląda podobnie. Jest to rozpoznanie rynku i potrzeb użytkowników. Następnie szukamy wspólnie z firmą najciekawszych rozwiązań i niszy, którą moglibyśmy zapełnić. Za każdym naszym projektem kryje się jakaś opowieść formalna, technologiczna lub sentymentalna. W tym przypadku stulecie Bauhausu oraz historia marki skłoniły nas to stworzenia systemu GROP. Po znalezieniu idei dużo czasu i energii zajęło nam wypracowanie stelaża, który w prosty i czytelny sposób pozwoli nam na budowanie konstrukcji piętrowych. Całość zwieńczyliśmy stoperami do książek, które wykonane z naturalnego drewna w kształcie figur geometrycznych dopełniają klimatu.

Wielofunkcyjny mebel - nowoczesny regał GROP

każdy z nas posiada w swoim domu kilka projektów, które wyszły z naszego biura, ale ciągle szykujemy sobie miejsce na kolejne, które są w trakcie realizacji

fot. Weronika Trojanowska 

Basia: Czy sami korzystacie z własnych wytworów w swoich domach?
Bartłomiej i Łukasz: Tak, każdy z nas posiada w swoim domu kilka projektów, które wyszły z naszego biura (w tym regał GROP), ale ciągle szykujemy sobie miejsce na kolejne, które są w trakcie realizacji. Korzystamy z nich na co dzień — dzięki temu mamy możliwość sprawdzania walorów użytkowych na przestrzeni czasu. Ważne jest dla nas ponadczasowe wzornictwo, a dzięki użytkowaniu sprawdzamy też, jak starzeje się materiał.

rozmawiała: Basia Hyjek

Głos został już oddany

DACHRYNNA: zintegrowany system dachowy 2w1 (Dach + Rynna)
SPACE Designer
INSPIRACJE