Konkurs „Najlepszy Dyplom ARCHITEKTURA”
Zostań użytkownikiem portalu A&B i odbierz prezenty!
Zarejestruj się w portalu A&B i odbierz prezenty
maximize

Karolina Chmaj – „Platforma do kontemplacji ulicy. Zabudowa tymczasowa”

04 czerwca '21
Dane techniczne
Typ: praca dyplomowa licencjacka
Rok obrony: 2020
Nazwa: „Platforma do kontemplacji ulicy. Zabudowa tymczasowa”
Autor: Karolina Chmaj
Uczelnia:
Politechnika Koszalińska, Wydział Architektury i Wzornictwa
Promotorka:

prof. nadzw. dr hab. Katarzyna Radecka

Asystentka:

Jolanta Kwarciak

Praca zgłoszona na konkurs
„Najlepszy Dyplom Wnętrza”

Prezentowana przeze mnie platforma do kontemplacji znajduje się na ulicy Marszałka Józefa Piłsudskiego w Koszalinie. Wybrałam to miejsce ze względu na jego wyjątkowość. Jest to jedna z niewielu dobrze zachowanych powojennych ulic w mieście. Koszalin jest miastem pozbawionym akcentu architektonicznego, nie ma punktu rozpoznawczego, który zachęcałby ludzi do spędzania w nim czasu.

Moim celem było zaprojektowanie obiektu, który spełniałby cechy takiego miejsca, przeznaczonego między innymi do odpoczynku, zwracającego uwagę na piękno otoczenia i historię, stwarzającego „drogowskaz”, czyli punkt przyciągający uwagę, miejsce oderwania się od rzeczywistości oraz przestrzeń do kontemplacji.

 

Platforma do
kontemplacji ulicy      Wnętrze platformy do
kontemplacji ulicy

platforma została zaprojektowana dla przechodniów/spacerowiczów, jak i osób szukających miejsca do kreatywnego spędzenia czasu

© Karolina Chmaj

Obiekt jest przeznaczony zarówno dla przechodniów/spacerowiczów, jak i osób szukających miejsca do kreatywnego spędzenia czasu. Wyspecjalizowana forma instalacji daje możliwość spojrzenia na ulicę w sposób nietypowy, pozwala poczuć inną perspektywę niż ta przechodnia.

 

Mocny kolor elewacji
platformy

kontrastująca z otoczeniem jaskrawa, żółta barwa elewacji obiektu przyciąga wzrok

© Karolina Chmaj

Dzięki wybranym kadrom widocznym w wysuniętych oknach tworzących lunety skupia uwagę na elementach wcześniej niedostrzeganych, wzmacnia, odrealnia i zmienia ich znaczenia. Kontrastująca z otoczeniem jaskrawa barwa elewacji obiektu przyciąga wzrok, rozświetla okolicę, podkreśla jednocześnie jego tymczasowość — ulotność bytu.

 

Sytuacja — proces
przemiany widoczny w naturze               

proces przemiany widoczny w naturze był inspiracją działań projektowych

© Karolina Chmaj

Kolor elewacji odgrywa szczególną rolę. Gdy spojrzymy na obiekt, dostrzegamy również jego niecodzienną formę, która wzięła się z długotrwałych obserwacji i badań nad ulicą. Platforma ewoluowała w procesie powstawania. Każde pojedyncze badanie i nowe obserwacje przyczyniały się do jej rozwoju. Doskonałe porównanie można znaleźć w naturze, gdzie gąsienica zmienia się w motyla. Nie jest to proces błyskawiczny, a każdy etap rozwoju jest konieczny. Podczas szukania zależności w naturze to właśnie ta przemiana była moją inspiracją.

Platforma do
kontemplacji ulicy, przekrój i rzut

rzut i przekroje platformy

© Karolina Chmaj

Platforma do kontemplacji ulicy Piłsudskiego w Koszalinie usytuowana jest prostopadle do jej osi na wysokości około 6 metrów. Długość instalacji wynosi 27 metrów i zajmuje całą szerokość ulicy. Wysokość wnętrza to 3,2 metra. Stalowy szkielet obiektu pokrywają płyty HPL (High Pressure Laminate) o grubości 12 milimetrów; w przypadku konieczności zmniejszenia obciążenia płyty HPL mogłyby zostać zastąpione płytami kompozytowymi. Konstrukcja składa się z dwóch belek, które zostały oparte na belce je podtrzymującej, a ta z kolei na słupach. Jeśli zaszłaby potrzeba wzmocnienia konstrukcji, przewidziałam dodatkowe słupy bądź zastosowanie w konstrukcji kratownicy.

 

Karolina CHMAJ

Ilustracje: © Autorka

Głos został już oddany

KOS Elektro System – jakość, funkcjonalność i styl
Prisma Collection – 50 kolorów farb proszkowych Super Durable
CAD projekt design – 3. edycja spotkań z projektantami wnętrz
INSPIRACJE