LIVE! - Kazimierz Łatak, Piotr Lewicki i Jakub Głaz w cyklu #NOWE TRENDY W ARCHITEKTURZE - kliknij po więcej informacji!
LIVE! - Kazimierz Łatak, Piotr Lewicki i Jakub Głaz w cyklu #NOWE TRENDY W ARCHITEKTURZE - kliknij po więcej informacji! Facebook: #NOWE TRENDY W ARCHITEKTURZE YouTube: #NOWE TRENDY W ARCHITEKTURZE #NOWE TRENDY W ARCHITEKTURZE. Cykl rozmów LIVE
Zapraszamy na wydarzenie 19 marca o 13.00
JUTRO o 13!
DZISIAJ o 13!
TRWA LIVE!
RETRANSMISJA!
maksimize
Zostań użytkownikiem portalu A&B i odbierz prezenty!
Zarejestruj się w portalu A&B i odbierz prezenty
maximize

Tomasz Zjawiony – „Dom współczesny – projekt adaptacji istniejącej zabudowy gospodarczej”

14 czerwca '21
Dane techniczne
Typ: praca dyplomowa magisterska
Rok obrony: 2018
Nazwa: „Dom współczesny — projekt adaptacji istniejącej zabudowy gospodarczej”
Autor: Tomasz Zjawiony
Uczelnia:
Akademia Sztuk Pięknych w Łodzi, Instytut Architektury Wnętrz
Promotor:

dr hab. Robert Sobański, prof. ASP

Praca zgłoszona na konkurs
„Najlepszy Dyplom Wnętrza”

W ciągu pięcioletniej edukacji na kierunku architektura wnętrz w dużej mierze udało mi się znaleźć własny styl projektowania. Skupiałem się na tym, aby tworzyć w sposób nieco inny, od tego, co oferuje rynek projektowania wnętrz. Bycie projektantem to proces uczenia się i zdobywania nowych umiejętności oraz dążenie do perfekcji przez całe życie, studia są tylko początkiem.

Dom współczesny.
Tomasz Zjawiony

projekt łączy część historyczną i współczesną

© Tomasz Zjawiony

Postanowiłem zaprojektować wnętrze, które jest przynajmniej częściowo nietuzinkowe. Dlaczego częściowo? Ponieważ projekt składa się z dwóch części — istniejącej oraz nowo zaprojektowanego budynku. I tak jak kontrastowe będzie zewnętrze budynku, tak samo chcę potraktować wnętrze. Postanowiłem, że ta istniejąca część będzie zaprojektowana tak, aby jak najbardziej wyeksponować jej charakter, jak najmniej ingerując w tkankę, czyli pozostawiając ją otwartą i niezastawioną meblami czy wiszącymi szafkami.

 Rzut aranżacyjny
parteru, część istniejąca i projektowana

rzut aranżacyjny parteru, część istniejąca i projektowana

© Tomasz Zjawiony

Ta część pozostanie w stanie autentycznym — ściany wewnątrz i na zewnątrz zostaną jedynie lekko oczyszczone oraz zaimpregnowane, będą nadawały charakter wnętrzu i ukazywały jego prawdziwą historię. Bardzo ważne w trakcie projektowania było dla mnie to, aby architektura współczesna łączyła się niemal idealnie z tą historyczną.

Salon z antresolą

kuchnia z jadalnią i wejście na antresolę w istniejącej części odrestaurowanej

© Tomasz Zjawiony

Część historyczna została zestawiona z nowo wybudowaną, minimalistyczną, czystą formą pawilonową. Ten fragment domu, dzięki kontrastowi pomiędzy starym a nowym, wprowadza świeżość.

Antresola
w istniejącej części odrestaurowanej

antresola w istniejącej części odrestaurowanej

© Tomasz Zjawiony

Łącząc dwa style, dążyłem do stworzenia czegoś bardzo współczesnego, a jednocześnie wybiegającego poza obecne czasy. Idea projektowa była bardzo prosta — przekształcić stary budynek w taki sposób, który nada mu świeżość i pociągnie za sobą ciekawe rozwiązania. Projekt miał także dowieść, że nie zawsze trzeba zaczynać od wybudowania nowego domu, że warto zrobić coś, co jest ciekawe, funkcjonalne i estetyczne na bazie starego obiektu.

Łazienka
w części historycznej budynku

łazienka na parterze w odrestaurowanej części istniejącej

© Tomasz Zjawiony

projekt i podział funkcjonalny wnętrza

Jak już wspomniałem, projekt dzieli się na dwie części: istniejącą oraz zaprojektowaną. Podział funkcjonalny był dość skomplikowany, ponieważ istniejący wiejski budynek jest zbudowany na bazie prostokąta z centralnym wejściem od podwórza (popularny sposób budowania z lat 60. ubiegłego wieku).

salon w części
projektowanej

salon w części projektowanej

© Tomasz Zjawiony

By opracować jak najlepszy podział funkcjonalny wnętrza, przeprowadziłem analizę projektową, która ma maksymalnie wykorzystać potencjał budynku i działki, skupiając najważniejszą funkcję w centralnej części istniejącego obiektu.

sypialnia
z toaletą i łazienką w części projektowanej

sypialnia z łazienką w części projektowanej

© Tomasz Zjawiony

W rezultacie ustaliłem założenia wyjściowe dla projektu: zachowanie i odrestaurowanie istniejącego obiektu z nadaniem mu nowej funkcji komponującej się i kontrastującej z pierwotnym układem wewnątrz budynku. Następnie otoczenie istniejącego budynku nową formą architektury o minimalistycznym wyrazie, która będzie stanowić współczesną otoczkę dla historycznej zabudowy, odzwierciedlającą szacunek dla zastanej przestrzeni.

 

Tomasz ZJAWIONY

Ilustracje: © Autor

Głos został już oddany

KOS Elektro System – jakość, funkcjonalność i styl
Prisma Collection – 50 kolorów farb proszkowych Super Durable
CAD projekt design – 3. edycja spotkań z projektantami wnętrz
INSPIRACJE