Złoto w łazience? – gustowna i elegancka łazienka

KNOT barwiony naturą. Unikatowe dywany Jakuba Święcickiego

Marta Kowalska
11 lutego '21

Rzemieślnicze tekstylia przyjazne środowisku? Projektant tekstyliów użytkowych Jakub Święcicki stworzył wyjątkową kolekcję KNOT, minimalistycznych, artystycznych dywanów.

duża skala wyplatania

Jakub Święcicki, autor kolekcji jest na co dzień związany z Instytutem Dizajnu w Kielcach, gdzie prowadzi Pracownię tkaniny i koordynuje działania Ambasady Dizajnu. Projektuje tekstylia użytkowe i hafty komputerowe.

Makramy kojarzą się z małymi tkaninami artystycznymi, które wieszamy na ścianach, pełnią funkcję czysto dekoracyjną.

Zależało mi na monumentalnych pracach. Chciałem odczarować taki typowy, strojny wizerunek małych, drobiazgowych prac. Dlatego postawiłem na dużą skalę - mówi artysta Jakub Święcicki.

fot. Piotr Seweryn | SEWI Media

Makramowe dywany KNOT to dosyć duża skala wyplatania. Największy dywan ma 2 na 3 metry i powstawał w kieleckiej pracowni aż trzy miesiące. Liczy on około 25 tysięcy węzłów, a zużycie materiału szacowane jest na 3,5 km. Cała seria, składająca się z czterech dywanów powstawała rok.

Bardzo ważnym dla mnie aspektem był zrównoważony rozwój, powrót do tradycyjnego rzemieślnictwa. Chciałem odejść w tych projektach od typowej pracy przy komputerze i być zdany na swoje umiejętności manualne - wyjaśnia artysta.

fot. Piotr Seweryn | SEWI Media

technika

Cała kolekcja KNOT wykonana jest w technice makramy. Do wyplecenia dywanów użyto bawełnianych sznurów o grubym splocie. Materiały pochodzą od polskiego producenta. Jak się „buduje” makramowe dywany? Tak jak nazwa kolekcji podpowiada. Knot to po angielsku węzeł. I właśnie węzeł żebrowy o średnicy 6 mm stanowi jednostkę budulcową tkaniny.

To starożytna technika wiązania sznurków. Fantastyczne w niej jest to, że nie potrzebujemy żadnych dodatkowych narzędzi. Wystarczy nam tylko pręt, na którym rozwieszamy pionowo pocięte wcześniej sznurki czy linki i potem wykorzystujemy już węzły podstawowe. Ja wykorzystałem tylko węzeł żebrowy, ale jest też węzeł płaski. Dzięki tym wiązaniom otrzymujemy taki efekt, jaki sobie zaprojektujemy - tłumaczy projektant.

fot. Piotr Seweryn | SEWI Media

kąpiel barwierska

To co czyni kolekcję wyjątkową to fakt, że każdy dywan powstał tylko w jednym egzemplarzu. I zostało wykorzystana technika barwienia naturalnego i praktycznie niemożliwe jest by odtworzyć dokładnie taki sam odcień.

Podstawowym kolorem serii jest jasny beż – naturalny odcień sznurów. Wprowadzone do kolekcji inne barwy uzyskano za sprawą barwienia tradycyjnego. Do barwienia bawełnianych splotów, zastosowano pochodzące z najbliższego otoczenia surowce bogate w garbniki m.in szyszki świerków, owocnie sumaków octowców oraz łuski cebuli.

Do barwienia nie są użyte żadne chemikalia. Każdy dywan ma dwustronną fakturę, dzięki czemu kiedy znudzi nam się jedna strona, możemy go obrócić i otrzymujemy trochę inną grę światła we wnętrzu. Sam dywan, każdy inaczej zmienia się też z czasem i z osobą, która go używa. Naturalnie barwienie ma tendencje do tracenia swojej intensywności z czasem, ale w tym wypadku nie ma migracji kolorów. Ale kolor nie zmieni się w rudy, czy żółty. Naturalnie wybarwione odcienie staną są delikatnie jaśniejsze.

fot. Piotr Seweryn | SEWI Media

bez resztek

Składniki, które pozyskuję do barwienia bawełny, m.in. cebule, pochodzą z lokalnych warzywniaków, a szyszki świerkowe zbieram w mojej okolicy. Po tym jak produkty oddadzą swoje barwniki w kąpieli barwierskiej, są składowane w kompostowniku u mojego taty na działce.
Ważny jest dla mnie fakt, że nie wyrzucam resztek poprodukcyjnych. Wykorzystuje je prowadząc warsztaty, czy do innych działań np. jako knoty do świec lub jako „wtrącenia” do papierów czerpanych, więc nic nie jest wyrzucane tak naprawdę. 

fot. Piotr Seweryn | SEWI Media

ekspozycja

Natomiast ekspozycja pod tytułem „Knot. Wystawa makramowych dywanów barwionych naturą” w Ambasadzie Dizajnu w Kielcach potrwa do 19 marca. Można ją zwiedzać od wtorku do piątku, w godzinach 10-17.

Kolekcja makramowych dywanów otrzymała nominację do Green Concept Award 2021. Oprócz jurorów publiczność także może wskazać swoich faworytów. Na kolekcję Knot można głosować do 15. lutego 2021 tutaj.

Głos został już oddany

Obiekt roku 2022 w systemach ALUPROF
Stal COR-TEN®. Naturalne piękno
Dachy, akcesoria dachowe – trendy 2022