Zostań użytkownikiem portalu A&B i odbierz prezenty!
Zarejestruj się w portalu A&B i odbierz prezenty
maximize

Miły cień na poddaszu – jak dobrać rolety?

17 czerwca '20

Poddasze, mimo iż jest wymagającą przestrzenią ze względu na skosy, występujące często belki stropowe i specyficzną przestrzeń użytkową, mają swój niepowtarzalny urok. Głównie za sprawą widoków, które kadrują okna dachowe, a co za tym idzie również słońca przez nie wpadające. Na poddaszu można stworzyć niepowtarzalne i klimatyczne wnętrze.

rolety rzymskie

Słońce zaglądające z góry na poddasze jest jednym z atutów takiej przestrzeni. Czy umiemy jednak skutecznie się przed nim ochronić? Optymalnym rozwiązaniem aranżacyjnym do okien połaciowych są wszelkiego rodzaju rolety. Model rzymski z pewnością odnajdzie się na tradycyjnym strychu, dzięki swej dekoracyjności w połączeniu z niezawodną funkcjonalnością. Pojedynczy mechanizm do rolet rzymskich przeznaczony do okien dachowych to system oparty na bazie mechanizmu z otwartą kasetą. Eksperci radzą, by montować go około 20 cm nad wnęką okna dachowego, podczas gdy jego szerokość powinna być od niej większa mniej więcej o 10 cm. Głównym elementem pozwalającym pracować tkaninie i podtrzymującym ją na skośnej połaci dachu są aluminiowe prowadnice oraz ślizgi z haczykami. W systemie tym możemy zastosować napęd ręczny łańcuszkowy ze specjalnym napinaczem trzymającym łańcuszek przy połaci dachu.

Rolety na poddasze chroniące przed słońcem

różnorodność gwarantuje wybranie rozwiązania skrojonego do naszych potrzeb

© materiały prasowe Marcin Dekor

Jeszcze innym rozwiązaniem jest system elektryczny, dedykowany w szczególności do okien położonych wysoko bez możliwości sterowania roletami z poziomu podłogi, świetnie sprawdzający się w przypadku inteligentnego budownictwa. Nowością jest zastosowanie napędów elektrycznych zasilanych z dołączonej baterii. Dzięki temu nie musimy martwić się o doprowadzenie prądu do zasilenia silnika, a roletę z napędem elektrycznym możemy zamontować na każdym oknie dachowym. Spokojni o techniczną stronę aranżacji, której różnorodność gwarantuje wybranie rozwiązania skrojonego do naszych potrzeb, możemy przejść do najprzyjemniejszego przynajmniej dla estetów  etapu. Nadająca domowego charakteru kratka, tradycyjne kwieciste motywy czy jednolity kolorystycznie wzór — materiały do wyboru do koloru.

rolety materiałowe

Jeśli bliższa waszemu sercu jest nowoczesna, a nawet minimalistyczna stylistyka, rozważcie drugą możliwość, czyli rolety materiałowe. Rolety w aluminiowych kasetach wraz z prowadnicami bocznymi pasują do większości dostępnych na rynku okien dachowych. Tkanina zwinięta na rurze nawojowej schowana jest w kasecie górnej, natomiast prowadnice boczne zapobiegają przedostawaniu się światła słonecznego pomiędzy krawędzią okna a brzegiem tkaniny. To ważne w przypadku pomieszczenia, które w sposób naturalny ma tendencje do nagrzewania się szybciej niż te położone na niższych piętrach. Roleta wyposażona jest w mechanizm sprężynowy umieszczony wewnątrz rury nawojowej, dzięki któremu tkanina pozostaje napięta, co zapobiega jej opadaniu.

Rolety na poddasze do każdego wnętrza

roletom materiałowym nie sposób odmówić walorów użytkowych, także, jeśli chodzi o wykorzystanie właściwości tkanin

© materiały prasowe Marcin Dekor

Roletom materiałowym nie sposób odmówić walorów użytkowych, także, jeśli chodzi o wykorzystanie właściwości tkanin. W roletach do okien dachowych możemy zastosować całą ich gamę, a do poddaszy szczególnie polecane są tkaniny transparentne ze specjalną powłoką. Są to materiały przepuszczające światło, pokryte od strony zewnętrznej specjalną metaliczną powłoką, której zadaniem jest odbijanie promieni słonecznych, dzięki czemu zapobiegamy przegrzewaniu się pomieszczeń. Drugim typem godnym polecenia są tkaniny podgumowane, nieprzepuszczające światła. Cieszą się one dużym zainteresowaniem ze względu na możliwość znacznego ograniczenia dostępu światła do pomieszczenia.

Połączenie dwóch wyżej opisanych typów to tkaniny nieprzepuszczające światła i dodatkowo pokryta warstwą metaliczną odbijającą promienie słoneczne. Być może najmniej praktyczne w tym zestawieniu rozwiązanie, ale niezastąpione dla miłośników tradycji, którzy nie wyobrażają sobie mieszkać w miejscu, które nie jest przytulne. Na poddaszu także możemy zastosować zasłony i firany, pamiętając, że montowane na oknach połaciowych rządzą się swoimi prawami. Przede wszystkim musimy pamiętać o mocowaniu ich nie tylko na karniszu nad oknem, ale także na tym montowanym poniżej okna na końcu zasłony lub w połowie, jeśli sięgać będzie ona podłogi. Służy to temu, by tkanina nie odstawała od ściany, co nie byłoby ani wygodne, ani estetyczne. Przy takiej kombinacji materiał będzie przylegać do ściany, ale z możliwością odsłaniania i zasłaniania okna.

Rolety na poddasze w każdym stylu

zaletą jest oczywiście nieograniczony wachlarz dostępnych tkanin firanowych i zasłonowych, dzięki którym zadbamy o odpowiedni charakter naszego wnętrza pod skosami

© materiały prasowe Marcin Dekor

Warto ponadto wiedzieć, że zasłony również wykonuje się z materiałów nieprzepuszczających światła, których lewa strona pokryta jest powłoką zabezpieczającą przed nagrzewaniem się pomieszczenia. Zaletą jest oczywiście nieograniczony wachlarz dostępnych tkanin firanowych i zasłonowych, dzięki którym — tak jak w przypadku rolet rzymskich — zadbamy o odpowiedni charakter naszego wnętrza pod skosami. Dodajmy jeszcze, że wszystkie z powyższych rozwiązań świetnie sprawdzą się też w przypadku okien na poddaszu, które nie znajdują się na skosach, tylko na ścianach pomiędzy nimi, a także narażone są na dużą ekspozycję słoneczną.


oprac. red. 

Głos został już oddany

IGP-DURA®one – system powlekania proszkowego
Dachówki na elewacji – trend w architekturze 2024

TECTUS®
całkowicie ukryty system zawiasów

www.simonswerk.com
INSPIRACJE