Jeszcze więcej możliwości. Nowości AQForm i zaproszenie na spotkanie z projektantem

MODO Store. Nordycka prostota w wykonaniu INAINN ARCHITECTS

Dobrawa Bies
02 lutego '22
Dane techniczne
Nazwa: MODO store
Lokalizacja: Norwegia, Ålesund
Pracownia: INAINN ARCHITECTS
Zespół projektowy: Maksymilian Sawicki, Hanna Sawicka
Powierzchnia: 220 m²
Zdjęcia: Votton AS

Kalendarium:

  • projekt:
  • realizacja:

 
2020

2020

Znajdujący się w Ålesund w Norwegii sklep MODO Store zaprojektowany przez polskich architektów, Maksymiliana i Hannę Sawickich z INAINN ARCHITECTS jest nominowany do nagrody Archdaily Building of the Year 2022, w kategorii Commercial Architecture. W tej kategorii znalazły się jedynie dwa projekty z Norwegii — omawiany sklep oraz reMarkable Pop Up Store autorstwa Snøhetty.

MODO Store to obiekt o powierzchni 220 metrów kwadratowych prezentujący flagowe skandynawskie marki odzieżowe, wyrażające unikalną tożsamość. Projekt autorstwa INAINN ARCHITECTS jest nowoczesnym podejściem i interpretacją nordyckiej prostoty.

Ekspozycja MODO Store

wnętrze i jego elementy tworzą tło dla ekspozycji

© INAINN ARCHITECTS

tekstury, połysk, światło

Architekci poprzez wykorzystanie powszechnie znanych materiałów, pochodzących głównie z lokalnych produkcji, stworzyli wnętrze sklepu będące tłem dla prezentowanej mody i przedmiotów. Dzięki zastosowaniu lustrzanych i półrefleksyjnych materiałów przestrzeń multiplikuje się i optycznie powiększa. Ustawienie obiektów w układzie liniowym, wzdłuż dwóch głównych ścian z zachowaniem proprocji całej przestrzeni, zapewnia wystarczającą ilość miejsca dla klientów odwiedzających sklep.

Rzut sklepu MODO

obiekty ustawiono w układzie liniowym

© INAINN ARCHITECTS

Materiały zastosowane w projekcie zostały dobrane pod kątem tekstury, połysku i koloru oraz dopasowane do istniejących elementów wnętrza. Efekt to płynne przejścia, nachodzenie na siebie struktru i zabawa pomiędzy tym, co nowe, a stare (pochodzące sprzed remontu). Te proste zabiegi mają podkreślić kontrast między nieprzetworzonymi materiałami budowlanymi a nietuzinkowymi artykułami modowymi.

Przestrzeń przymierzalni

liczne lustra i światła powiększają optycznie przestrzeń

© INAINN ARCHITECTS

stal i beton

We wnętrzu sklepu dominują wykonane na zamówienie moduły ze stali nierdzewnej rozmieszczone w centralnej części, które można dowolnie ustawiać. W całym sklepie umieszczono ich siedemdziesiąt. W dalszej części znajduje się kasa oraz ściana wybudowana z bloczków betonowych, które swoją chropowatością i ciężarem, kontrastują z połyskującymi elementami stalowymi.

moduły ze stali nierdzewnej

projekt modułów

© INAINN ARCHITECTS

Stalowe kurtyny zastosowane na froncie sklepu, stają się jego fasadą do połowy zasłaniającą towar, ale też tworzą nietypową ekspozycję witryny sklepowej. Prezentowane produkty, prześwitują przez siatkę stalowych kratownic przemysłowych.

Stalowe kurtyny w sklepie

charakterystycznym elementem wystroju są stalowe kurtyny

© INAINN ARCHITECTS

angażująca przestrzeń i zrównoważony design

Celem projektu było stworzenie elastycznego wnętrza, otwartego na zróżnicowaną funkcję — wydarzenia specjalne czy pokazy nowych kolekcji. Idea ta wywodzi się z rosnącego trendu zakupów online i przyczyniła się do nadrzędnego celu, jakim jest stworzenie angażującego środowiska sklepowego o zróżnicowanym i responsywnym designie dla klientów — tłumaczą architekci.

Zabawa fakturami

kasa oraz ściana zostały wybudowane z bloczków betonowych

© INAINN ARCHITECTS

Co ważne w projekcie zostały wykorzystane materiały z lokalnych rynków produkcyjnych oraz certyfikowane tkaniny Greenguard marki kvadrat, które zawieszono w przymierzalniach.

Nasz projekt reprezentuje zrównoważony design oraz jest przemyślaną koncepcją wnętrz, która podobnie jak większość skandynawskich marek modowych, podąża za najnowszymi trendami w zrównoważonym projektowaniu — podsumowują Maksymilian i Hanna Sawiccy.

 
Dobrawa Bies

Głos został już oddany

Obiekt roku 2022 w systemach ALUPROF
Płyty elewacyjne [pictura] z włóknocementu - EQUITONE
BRUK-BET – Ekologiczne nawierzchnie brukowe
TRENDY [2022] - Podłogi, posadzki, wycieraczki systemowe, tarasy – trendy 2022