Konkurs „Najlepszy Dyplom ARCHITEKTURA”
Zostań użytkownikiem portalu A&B i odbierz prezenty!
Zarejestruj się w portalu A&B i odbierz prezenty
maximize

Ogródek wewnątrz salonu? (Prawie) Atrialny dom projektu biura ArchitekciPlus

06 maja '20
Dane techniczne
Nazwa:

Dom (prawie) atrialny

Lokalizacja: Polska
Projekt: ArchitekciPlus
Powierzchnia użytkowa: 105,68 m²
Powierzchnia całkowita: 158,49 m²
Kubatura: 577 
Rok projektu: 2019

Tęsknota za przyrodą i przestrzenią to częsta przypadłość mieszkańców miast. Nawet mieszkanie na przedmieściach w pełni z niej nie leczy. Pomóc w tym może otwarcie pomieszczeń na zieleń, poprzez ogromne okna. W taki sposób życie domowników będzie się toczyło we wnętrzu domu i jednocześnie na zewnątrz. Ogród w jego centralnej części dodatkowo przełamie monotonię ścian i urozmaici wnętrze.

Główną ideą przyświecającą architektom z ArchitekciPlus było stworzenie domu, w którym wnętrze integrowałoby się z zewnętrzem. Pozwalają na to dużych rozmiarów przeszklenia, które otwierają domową przestrzeń na otaczającą ją zieleń. Swój udział ma w tym również „prawie atrium”. Prawie, ponieważ można się do niego dostać zarówno przez ogród, jak i przechodząc przez pokoje. Nie zamykają go wewnętrzne domowe ściany.

Nowoczesność z tradycją

Do tego „serca” można wejść z jednej strony budynku, od frontu. Widok tajemniczego przejścia zastanawia i intryguje, nie wiadomo, dokąd ta ścieżka zaprowadzi. Gdyby rzeczywiście udało nam się wejść do środka, moglibyśmy podejrzeć codzienne życie mieszkańców. Na to jednak są małe szanse, ponieważ dom otacza wysokie ogrodzenie.

Dom składa się na cztery segmenty usytuowane kolejno względem siebie pod kątem prostym. To ułożenie powoduje, że w centrum powstaje swoiste atrium. Każda z części bryły jest zróżnicowana pod względem wysokości, co nadaje jej niebanalny charakter. Architekci chcieli tym samym nawiązać do tradycyjnych zabudowań zagrodowych. Mimo tej inspiracji zastosowano współczesne materiały i nowoczesne rozwiązania wspomniane już przeszklenia, brak tradycyjnego okapu i charakterystyczne wejście do domu całe na żółto! Dzięki tym połączeniom dom zawiera w sobie charakter miejski z podmiejskim.

Dom z wewnętrznym ogrodem - rzut

© ArchitekciPlus

Dom dzienny, dom nocny

Wewnętrzny podział funkcjonalny domu odpowiada podziałowi poszczególnych jego członów. Pierwszy to strefa wejściowa z holem, garderobą, pomieszczeniem technicznym i toaletą. Kolejne dwa tworzą strefę dzienną, na którą składa się kuchnia połączona z jadalnią i salon. Czwarty segment stanowi strefę prywatną znajdują się tam sypialnie oraz pracownia na piętrze.

Parter domu jest otwarty w dwojaki sposób do wewnątrz poprzez przeszklone atrium oraz na zewnątrz przez wychodzące na południe okna i taras. Część prywatna wychodzi jedynie na ogród, dając mieszkańcom pełnię spokoju i ciszy. Architekci zdecydowali się na podniesienie sufitu nad kuchnią, jadalnią i salonem, co optycznie powiększyło przestrzeń.

 

oprac.: Basia Hyjek

Głos został już oddany

Pełna deska tarasowa perfekcyjnie imitująca drewno
Laminaty architektoniczne EASYDECOR – połączenie atrakcyjności z użytecznością
Schody strychowe i modułowe, wyłazy dachowe
INSPIRACJE