Zobacz w portalu A&B!
Zostań użytkownikiem portalu A&B i odbierz prezenty!
Zarejestruj się w portalu A&B i odbierz prezenty
maximize

Weekend za rogiem – kultura w skrócie

06 marca '20

Na zbliżający się weekend mamy dla Was kilka propozycji. Rzućcie okiem na nasz subiektywny przewodnik po kulturalnej mapie Polski. W planie Warszawa, Kraków, Katowice, Poznań i Wrocław! 

KRAKÓW

Kolekcja Książąt Czartoryskich

W Krakowie kurz jeszcze nie opadł po ponownym otwarciu drzwi jednego z najstarszych muzeów w Polsce. Kolekcja Książąt Czartoryskich przypomina o dawnej chwale i świetności, rycerskiej modzie i ówczesnych fascynacjach kulturowych. Obok „Damy z gronostajem” można zobaczyć łyżeczkę z rzeźbionym z kości słoniowej uchwytem i pantofelki, których rozmiar wprowadzi w zakłopotanie. Z kwestii formalnych — bilety do Muzeum Książąt Czartoryskich obowiązują na konkretną datę i godzinę, a ich ilość na każdy termin jest ograniczona. Więcej informacji znajdziecie tutaj.

***

IV Międzynarodowe Biennale Architektury Wnętrz inAW 2020

Od 7 do 31 marca w Krakowie trwa IV Międzynarodowe Biennale Architektury Wnętrz inAW 2020, a wszystko to w myśl hasła „In the future”. Więcej pisaliśmy o tym na naszym portalu tutaj.

***

Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha

Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha żegna się z wystawą „Zostaw drzwi uchylone”. Wystawa jest owocem współpracy dwojga artystów — Gabrieli Morawetz i Masato Tanaki, artystów pochodzących z innych części świata, innych pokoleń. Nie przeszkodziło im to jednak w znalezieniu wspólnego języka na polu sztuki. Bogate w symbolikę prace artystki stykają się z wielkoformatowymi instalacjami interaktywnymi Tanaki. Finisaż ekspozycji odbędzie się w najbliższą niedzielę 8 marca. To ostatnia okazja na zobaczenie, co kryje się po drugiej stronie drzwi. Więcej informacji o wystawie znajdziecie tutaj.

***

Muzeum Fotografii w Krakowie

Muzeum Fotografii w Krakowie zaprasza na sobotnie oprowadzanie po ekspozycji stałej zatytułowanej „Portret” w wykonaniu Karoliny Harazim-Mazur. „Wycieczka” odbędzie się 7 marca o godzinie 12:00 w Strzelnicy przy ul. Królowej Jadwigi 220. Więcej informacji o wystawie znajdziecie tutaj.

***

Żydowskie Muzeum Galicja

Z okazji Dnia Kobiet Żydowskie Muzeum Galicja zaprasza na spacer śladami krakowskich Żydówek. Lekarek, myślicielek, prawniczek, przedsiębiorczyń. Kobiet, które zapisały się na kartach historii krakowskiego Kazimierza – od Heleny Rubinstein po Reginę Aleksandrowicz. Na spacer obowiązują zapisy: zapisy@galiciajewishmuseum.org oraz bilety w cenie 10 PLN. Więcej informacji o wystawie znajdziecie tutaj.

***


WARSZAWA

Pawilon Wystawowy SARP

„Cały świat to Bauhaus” — wystawa do zobaczenia w Pawilonie Wystawowym SARP przy ul. Foksal 2. Więcej o wystawie przeczytacie na naszym portalu tutaj.

***

Muzeum Narodowe w Warszawie

W niedzielę odbędzie się finisaż wystawy „Wystawa, której nie było… Ignacy Łopieński (1865–1941) – odnowiciel sztuki graficznej” pokazywanej w Muzeum Narodowym w Warszawie. Wydarzenie, które się nie odbyło, bo w tym samym roku doszło do wybuchu II wojny światowej. Ignacy Łopieński był jednym z najważniejszych grafików z przełomu wieków. Warto zajrzeć do muzeum i zobaczyć wystawę, którą na szczęście udało się zorganizować... Więcej informacji o wystawie znajdziecie tutaj.

***

75. Rocznica odbudowy Warszawy!

W tym roku przypada też 75. Rocznica odbudowy Warszawy! Warto śledzić wydarzenia związane z tymi obchodami. Pisaliśmy o tym więcej tutaj.

***


KATOWICE

Muzeum Śląskie

Muzeum Śląskie również ma zamiar uczcić Dzień Kobiet. W sobotę 7 marca odbędzie się oprowadzanie kuratorskie po wystawie „Światło historii. Górny Śląsk na przestrzeni dziejów”. Jego tematem będzie rola i pozycja kobiet na Górnym Śląsku w XIX i XX wieku. Będzie to m.in. historia tych, które wymykały się pętli stereotypów zarzucanych na ich szyje, ale i tych, które swój czas dzieliły między obowiązki domowe, a publiczne. Więcej informacji tutaj.

***


WROCŁAW

BWA

We wrocławskim BWA w najbliższą sobotę 7 marca odbędą się warsztaty dla nie najmłodszych, ale i nie tych całkiem dużych. „Widzialne/niewidzialne” zaprasza wszystkie dzieci w wieku od 8 do 12 lat na artystyczną przygodę. Dzieci będą miały do dyspozycji to, co widzialne i… własną wyobraźnię. Cała zabawa będzie oscylowała wokół zmysłów, a w efekcie powstaną prace w duchu zero waste. Więcej o warsztatach dowiecie się tutaj.

***


POZNAŃ

Muzeum Narodowe w Poznaniu

W niedziele 8 marca w Muzeum Narodowym w Poznaniu rozpoczyna się wystawa plakatów ze zbiorów muzeum pt.: „Siedzisko. Krzesło. Tron”. Rozważania o istocie krzesła nie są bezpodstawne. Jest to przecież mebel towarzyszący człowiekowi od wieków, który w różnych domach, mimo iż pełnił podobną, jak nie identyczną funkcję, często wyglądał inaczej. W zależności od miejsca siedzisko zmieniało swoje znaczenie i symbolikę. Złożoność kwestii krzesła stała się inspiracją dla wielu artystów. Jej wyniki można zobaczyć w Muzeum Sztuk Użytkowych. Więcej informacji znajdziecie tutaj.

***

 

oprac.Basia Hyjek

Głos został już oddany

Guardian Sun®
Modułowe projekty świetlne od LumoLamp
Schody strychowe i modułowe, wyłazy dachowe
INSPIRACJE