Konkurs „Najlepszy Dyplom ARCHITEKTURA”
Zostań użytkownikiem portalu A&B i odbierz prezenty!
Zarejestruj się w portalu A&B i odbierz prezenty
maximize

Zdrowy dom jednorodzinny w Krakowie

20 grudnia '21
Dane techniczne
Nazwa: „Zdrowy dom jednorodzinny”
Kategoria: Dom jednorodzinny
Autorka: Anna Zagórska
Uczelnia:
Politechnika Krakowska

Praca zgłoszona na konkurs studencki im. Haliny Skibniewskiej — ZDROWY DOM

 

Problematyką zadania konkursowego jest zdrowy dom. Projekt przedstawia dom jednorodzinnyotwarty na naturę, osoby z niepełnosprawnościami oraz nowoczesne rozwiązania technologiczne. Obiekt znajduję się na ul. Wodociągowej 40 w Krakowie. Działka ma dość nietypowy kształt. Jest bardzo wąska i długa, ma około 23 m szerokości i 110 m długości. Jej obszar wynosi około 29 arów.

sytuacja
i projekt zagospodarowania terenu

sytuacja i projekt zagospodarowania terenu

© Anna Zagórska

Rozwijając koncepcję, skupiałam się na swoich własnych odczuciach. Chciałam stworzyć dom otwierający się na naturę i współgrający z nią. Moją największą inspiracją było szkło oraz zieleń. Szkło jest pewnego rodzaju odseparowaniem danego elementu, ale jednocześnie jego transparentność daje możliwość obcowania z danym przedmiotem. Chciałam stworzyć budynek, który będzie przynależał do naturalnego środowiska i nie będzie mu obcy.

budynek przynależący
do naturalnego środowiska

budynek przynależący do naturalnego środowiska

© Anna Zagórska

Pierwszym założeniem, które miało doprowadzić do zamierzonego efektu, było: światło, przejrzystość i transparentność pomieszczeń. Wejście do budynku bardziej zamknięte. Występują tam pełne ściany. Patrząc od strony ulicy, dom jest niepozorny. Znajduje się w linii elewacji istniejącej zabudowy. Można powiedzieć, że jest twierdzą właściciela. Jednak jest to tylko izolacja od człowieka.

Elewacje budynku

bardzo dużo przeszkleń, wewnętrzne atria, które doskonale doświetlają budynek

© Anna Zagórska

Zaraz po wejściu możemy zauważyć jego transparentność. Bardzo dużo przeszkleń, wewnętrzne atria, które doskonale doświetlają budynek. Kolejne ważne elementy to zieleń, przenikająca się przestrzeń, wykluczenie granicy: budynek-zieleń / ogród, jedność tworu i natury. W środku budynku liczne atria i przeszklenia. Wywołuje to wrażenie zatartych granic pomiędzy domem a ogrodem.

liczne atria,
wrażenie zatartych granic pomiędzy domem a ogrodem

liczne atria, wrażenie zatartych granic pomiędzy domem a ogrodem

© Anna Zagórska

Ostatnia strefa budynku zakończona ogrodem zimowym z liczną roślinnością. To pomieszczenie wprowadza nas do ogrodu z jeszcze większą ilością roślin. Ostatnie założenie to wykorzystanie potencjału przyrody. Człowiek od zawsze jest zależny od natury. Ekologia i dbanie o środowisko jest podstawą dzisiejszego funkcjonowania. Dlatego właśnie można wykorzystać jej ogromny potencjał.

zatarte granice
pomiędzy domem a ogrodem

zatarte granice pomiędzy domem a ogrodem

© Anna Zagórska

Wodę opadową (szara woda), używamy do spłukiwania toalet lub podlewania roślin. Kolejnym bardzo korzystnym rozwiązaniem jest wykonanie oczyszczalni trzcinowej przed budynkiem w ogrodzie. Jest to jeden z najbardziej ekologicznych sposobów na pozbycie się nieczystości z domu. Do wykonania elewacji pozyskujemy drewno z rozbiórki, odpowiednio zaimpregnowane. Dodatkowo można wykorzystywać ekologiczne materiały, które sprzyjają człowiekowi i naturze.

zdrowie
i dostępność

idea projektu – zdrowie i dostępność

© Anna Zagórska

Projektowany budynek to dom inteligentny, który doskonale współpracuję z naturą. Nie generuje strat energii. System automatycznie ustawia temperaturę w pomieszczeniach, nawet podczas nieobecności mieszkańców. Kolejnym świetnym rozwiązaniem jest współdziałanie systemu grzewczego z wentylacyjnym. Inteligentne włączanie urządzeń elektrycznych np. ekspresu do kawy lub telewizji, odpowiednio dozują energie. Wyłączanie oświetlenia i stosowanie żarówek energooszczędnych. System połączony z telefonem komórkowym lub tabletem umożliwia sterowanie urządzeniami, oglądanie budynku przez kamery nawet z bardzo dalekich odległości. Poprawia to bezpieczeństwo.

konstrukcja

konstrukcja

© Anna Zagórska

Oprócz ekologii zwróciłam uwagę na osoby z niepełnosprawnościami. Chciałabym stworzyć budynek, po którym każdy będzie mógł swobodnie się poruszać. Dlatego właśnie zaprojektowałam dom parterowy, który nie ma blokady w postaci schodów. Budynek jest bardzo przestronny i ma duże pomieszczenia, co umożliwia swobodne przemieszczanie się. Dla osób słabszych, chorych, niepełnosprawnych dużą zaletą jest dom inteligentny, który może być kontrolowany przez telefon komórkowy, tablet czy komputer.

dom parterowy –
budynek, po którym każdy będzie mógł swobodnie się poruszać

dom parterowy – budynek, po którym każdy będzie mógł swobodnie się poruszać

© Anna Zagórska

Połączyłam dwie, pozornie różne sfery, jak technologia i natura, które działają ze sobą doskonale. Tak zaprojektowany budynek daje wytchnienie i uspokaja pędzące życie. Dodatkowo w dobie pandemii oferuje bliski kontakt z naturą, brak tęsknoty za zielenią i przestrzenią.

 

Anna Zagórska


Ilustracje: © Autorka

Głos został już oddany

DACHRYNNA: zintegrowany system dachowy 2w1 (Dach + Rynna)
SPACE Designer
INSPIRACJE