Zobacz w portalu A&B
Zostań użytkownikiem portalu A&B i odbierz prezenty!
Zarejestruj się w portalu A&B i odbierz prezenty
maximize

Czy lustrzane domy naprawdę są z luster?

06 maja '20

Zyskujące popularność nowoczesne lustrzane domy lub pawilony poprzez odbicie otoczenia tworzą wyjątkowy efekt przenikania się przestrzeni i unoszenia się obiektów w powietrzu. Jednak czy rzeczywiście modne mirror houses wykonane są z luster?

W projektowaniu domów nie tylko chodzi tylko o ich funkcjonalność, ale także o to, czy trafiają w gust klientów, czy zaskakują. Dla inwestorów, którzy nie szukają sztampowych rozwiązań Marcin Tomaszewski, dyrektor kreatywny pracowni REFORM Architekt, stworzył innowacyjną koncepcję domów lustrzanych, które idealnie wpasowują się w otoczenie, a czasem wręcz zlewają się z nim w jedną całość. Siłą tego pomysłu jest to, że może on przybrać wiele odsłon. Tomaszewski zaprojektował do tej pory kilka takich domów — każdy różni się zarówno bryłą, jak i lokalizacją lustrzanych elementów na fasadzie.

© REFORM Architekt

© REFORM Architekt

Domy lustrzane to tak naprawdę nieskończenie wiele możliwości. Do tej pory każdy dom lustrzany, który zaprojektowałem, jest inny. Jeden z projektów jest w całości domem lustrzanym, drugi tylko do połowy, ponieważ fasada jest pokryta materiałem tylko na parterze. Jeszcze inny natomiast wygląda, jakby były to dwa osobne domy, dopiero z bliska widać, że to rozwiązanie zostało zastosowane pośrodku — mówi architekt Marcin Tomaszewski, dyrektor kreatywny pracowni REFORM Architekt.

Czym właściwie są domy lustrzane? Tym terminem określane są domy o tradycyjnej budowie, których zewnętrzna elewacja wykończona jest materiałem imitującym lustro.

W projektach stosuję alucobond — aluminiową płytę kompozytową, składającą się z dwóch zewnętrznych blach aluminiowych, wypełnionych rdzeniem mineralnym. Taka płyta może mieć właściwości lustrzane bądź pozostawać w neutralnym kolorze — dodaje Marcin Tomaszewski.

lokalizacja ma znaczenie

Działka domu, który ma zostać zaprojektowany, jako lustrzany, powinna być zlokalizowana w miejscu, w którym możliwe jest równomierne odbicie. Przy projektach domów lustrzanych bierze się pod uwagę jednolity krajobraz, który idealnie odbije się w materiale — dokładnie tak, jak w lustrze.

© REFORM Architekt

© REFORM Architekt

Centrum miasta nie będzie ku temu odpowiednie, z uwagi na otaczające budynki. Krajobraz leśny jest do tego stworzony i najbardziej imponuje w tego typu realizacjach. Lokalizacja działki w głównej mierze warunkuje to, czy dom zostanie zaprojektowany w sposób lustrzany — podkreśla Tomaszewski.

projekt pełen zalet?

Nie ulega wątpliwości, że efekt lustrzanego domu robi wrażenie. Jednak czy tak zaprojektowana bryła jest funkcjonalna? Dużo zależy od materiału, który zostanie użyty do wykończenia budynku. Wspomniany przez architekta alucobond jest twardą i niezwykle wytrzymałą powłoką aluminiową, którą można obić cały dom albo jego fragment. Używany do wykończenia elewacji zewnętrznej sprawia, że nie trzeba jej odnawiać ani odświeżać. A jeżeli zajdzie konieczność — wystarczy umyć powierzchnie czystą wodą. 

Jedną z poważniejszych wątpliwości, jaką wzbudza tego typu rozwiązanie, jest zagrożenie, jakie szklane elewacje mogą stanowić dla ptactwa.

Większość budowanych na świecie budynków, w tym biurowce stanowią zagrożenie dla ptactwa. Pracując z naszymi Klientami, zawsze uświadamiamy ich, jakie są minusy takiego rozwiązania. Wielu z nich decyduje się na realizację projektu, oczywiście świadomie. Dobrą praktyką jest naklejanie oznaczeń na szyby. Tę opcję pozostawiamy już naszym Klientom. W przypadku dzikich zwierząt — naszą rekomendacją jest mocne ogrodzenie, co jest bezpieczne również dla mieszkańców — podkreśla Marcin Tomaszewski.

 
oprac. red.

Głos został już oddany

DACHRYNNA: zintegrowany system dachowy 2w1 (Dach + Rynna)
SPACE Designer
INSPIRACJE