Oglądnij retransmisje LIVE z wiosennej edycji Festiwalu Otwartych Pracowni Architektonicznych 2024
Oglądnij LIVE-wideo z pracowni biorących udział w wiosennej edycji Festiwalu Otwartych Pracowni Architektonicznych 2024 YouTube A&B Facebook A&B Festiwal Otwartych Pracowni Architektonicznych - wiosna 2024
 
timer
 
timer
 
timer
timer
WEŹ UDZIAŁ LIVE
DZISIAJ o 13.00
TRWA LIVE!
AFTERPARTY!
expand
Zostań użytkownikiem portalu A&B i odbierz prezenty!
Zarejestruj się w portalu A&B i odbierz prezenty
maximize

Ewa Kuryłowicz laureatką Honorowej Nagrody SARP 2021

27 października '21

Ewa Kuryłowicz została laureatką Honorowej Nagrody SARP 2021. Uznawana za jedną z najbardziej prestiżowych polskich nagród architektonicznych, do tej pory tylko dwa razy trafiła w ręce architektki. Profesor Kuryłowicz została doceniona za kierowanie się empatią w projektowaniu i aktywność społeczną.

Decyzję o przyznaniu nagrody prof. Ewie Kuryłowicz podjęła kapituła składająca się z laureatów lat ubiegłych - Romualda Loeglera, Ryszarda Jurkowskiego, Andrzeja Bulandy, Zbigniewa Maćkowa oraz Prezesa SARP Bohdana (Bisia) Lisowskiego. Wyłącznie męskie grono to jedynie pokłosie faktu, że nagrodę tę wręczono kobiecie ostatnio 43 lata temu. Wówczas uhonorowano Halinę Skibniewską, nagrodę otrzymała również Jadwiga Grabowska-Hawrylak. Wspólnie z mężami nagrodzono Hannę Adamczewską-Wejchert, Małgorzatę Handzelewicz-Wacławek oraz Małgorzatę Pizio-Domicz.

wielowymiarowa działalność

UW

Budynek Wydziału Lingwistyki Stosowanej i Wydziału Neofilologii UW

fot. Panek / Wikimedia Commons

Kapituła doceniła wielowymiarową aktywność społeczną laureatki, pracę dydaktyczną wspierającą kolejne pokolenia architektów oraz obecność w środowiskowej dyskusji o dzisiejszej architekturze. Zauważono to, co podkreśla sama Ewa Kuryłowicz, czyli próbę kierowania się w projektowaniu empatią.

Bardzo dziękuję za tę niezwykle prestiżową nagrodę, którą traktuję jako wyraz uznania dla kobiet architektek. Odgrywamy na scenie architektonicznej wiele ról i wszystkie z nich są emanacją naszego kobiecego punktu widzenia, który wraz z męskim daje potencjał współtworzenia harmonijnego świata. W architekturze widoczne jest to w sposób szczególnie ważny i istotny dla wszystkich. Wyróżnienie to pokazuje, że nie ma możliwości cofnięcia procesu pełnoprawnego udziału kobiet w życiu publicznym, jako samodzielnych i wolnych w każdym aspekcie członkiń nowoczesnego społeczeństwa.

Prof. Ewa Kuryłowicz

poza architekturą

Galeria Młociny

Galeria Młociny

fot. Cybularny / Wikimedia Commons

Ewa Kuryłowicz jest nie tylko czynną projektantką, ale także profesorką w Zakładzie Projektowania i Teorii Architektury na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej. Jej dorobek dydaktyczny obejmuje recenzje wielu rozpraw doktorskich i habilitacyjnych, była promotorką przeszło 150 dyplomów magisterskich. Jej działalność społeczna na styku z architekturą obejmowała m.in. prace eksperckie ACE ds. projektowania uniwersalnego i powołanie do życia Fundacji im. Stefana Kuryłowicza. Jest także aktywna na gruncie miejskim, m.in. walcząc z hałasem dobiegającym z klubów nad Wisłą, których prywatnie jest sąsiadką. O podejściu do pracy mówi też w ramach cyklu "10 pytań do...", dostępnym na architekturaibiznes.pl

refleksja środowiskowa

W ostatnim czasie ukazało się także poświęcone projektowaniu z uwzględnieniem potrzeb zwierząt wydawnictwo „Kolizje ptaków z transparentnymi powierzchniami. Kompendium wiedzy” Fundacji Szklane Pułapki. Jak zaznaczyła we wstępie do poradnika Ewa Kuryłowicz, jeśli nie zrozumiemy, że gubienie ptaków jest takim samym przejawem bezmyślnej przemocy nad przyrodą jak niszczenie lasów, osuszanie bagien itp., natura nam odpłaci się i za to, jak odpłaca się już obecnie, grożąc katastrofą.

Q22 Q22

Q22

fot. Wikimedia Commons / Panek, Adrian Grycuk

leniwe zmiany

O tym, że zmiany zachodzące w SARP zachodzą zbyt wolno przypomniały członkinie kolektywu Bal Architektek – Dominika Janicka, Barbara Nawrocka i Dominika Wilczyńska. Walczące o równe prawa dla projektantek aktywistki wskazują nie tylko na brak równowagi między kobietami i mężczyznami w gronie nagradzanych, ale także w kolejnych zarządach SARP czy składach sądów konkursowych.

Bardzo się cieszymy i gratulujemy pani Ewie Kuryłowicz. Główne nagrody trafiające w ręce kobiet to ważny i dobry znak dla młodszego pokolenia projektantek. Na naszym profilu na Instagramie Anna Syska stworzyła jakiś czas temu genderowe zestawienie dotyczące ważnych branżowych nagród, z którego wynika, że do tej pory kobiety samodzielnie otrzymały to wyróżnienie dwukrotnie na 55 edycji. Ostatnio, w 1978 roku otrzymała je Halina Skibniewska, nota bene promotorka Kuryłowicz. Cieszy nas ten przykład kobiecego mentoringu, który jest wart odnotowania, ale zmiany zachodzą zbyt wolno. Szybko rachując wychodzi nam, że dla sprawiedliwości, potrzeba teraz kolejnych pięćdziesięciu edycji z rzędu, w których honorową nagrodę SARP otrzymują kobiety.

Bal Architektek

wręczenie nagrody

Uroczystość wręczenia Honorowej Nagrody SARP 2021, połączona z otwarciem wystawy dorobku tegorocznej laureatki, odbędzie się w dniu 10 grudnia 2021 r., w pawilonie wystawowym Stowarzyszenia Architektów Polskich w Warszawie, przy ul. Foksal 2.

Kacper Kępiński

Głos został już oddany

IGP-DURA®one – system powlekania proszkowego
Dachówki na elewacji – trend w architekturze 2024
DACHRYNNA: zintegrowany system dachowy 2w1 (Dach + Rynna)
INSPIRACJE