NOWOŚĆ! Prawo w architekturze – przystępnie na portalu A&B
Zostań użytkownikiem portalu A&B i odbierz prezenty!
Zarejestruj się w portalu A&B i odbierz prezenty
maximize

O!Dent – klinika dentystyczna w której można się zrelaksować

28 grudnia '20
Dane techniczne
Nazwa: O!Dent
Inwestor: O!Dent
Lokalizacja: Polska, okolice Torunia
Pracownia: MAKA.STUDIO
Zespół projektowy: Zuzanna Stefanowicz, Wiktor Kurc
Zdjęcia: lukaszpietrzak.pl
Powierzchnia: 79 m²

Kalendarium:

  • realizacja

 


2020

O!Dent to nietypowa klinika stomatologiczna znajdująca się w okolicach Torunia. Otoczona zielenią lokalizacja stała się inspiracją dla architektów z pracowni MAKA.STUDIO do stworzenia miejsca, w którym odwiedzający nie będzie czuł się jak w sterylnym gabinecie, lecz zrelaksuje się w miękkim fotelu i zostanie otulony kojącą, zieloną przestrzenią poczekalni.

Architekci z MAKA.STUDIO wraz z odważną inwestorką postawili na mocny kolor, przełamany delikatnymi pastelami. Jasne i ciemne barwy tworzą odmienne przestrzenie, które nawzajem się przenikają i uzupełniają. Zatopiona w zieleni poczekalnia sprzyja relaksowi, natomiast rejestracja jest rozświetlona i podkreślona rozbielonym różem. Gabinety, bardziej stonowane od pozostałych pomieszczeń, są utrzymane w delikatnej tonacji. Pastele nadają delikatności i przytulności pomieszczeniom, a czerń dodatków dodaje elegancji.

Pastelowa poczekalnia
O!Dent

zielona poczekalnia tworzy kontrast z pastelową, jasną rejestracją

fot.: lukaszpietrzak.pl © MAKA.STUDIO

Dobrawa Bies: O!DENT bardzo różni się od typowych gabinetów stomatologicznych. Czy łatwo było przekonać inwestorów do tak odważnego projektu?

MAKA.STUDIO: Nietypowa klinika stomatologiczna O!DENT to wynik współpracy z inwestorką, która od początku była nastawiona na mocne połączenia kolorystyczne, dlatego udało się uzyskać ciekawy efekt. Otwarty na odważne decyzje klient to duża mobilizacja, do stworzenia wyróżniającego się wnętrza.

Poczekalnia O!Dent

założeniem projektowym było przeniesienie natury do wnętrza

fot.: lukaszpietrzak.pl © MAKA.STUDIO

Dobrawa: Czego oczekiwała inwestorka i jakie były założenia projektowe?

MAKA.STUDIO: Inwestorka oczekiwała, że nie będzie to typowa, sterylna klinika. Chciała wyróżnić swój gabinet na tle innych, uważamy, że udało się to spełnić. Budynek, w którym znajduje się lokal, jest otoczony zielenią, założeniem było przeniesienie natury do wewnątrz.

Wnętrze łazienki
O!Dent     Toaleta O!Dent

kolorowa łazienka nie przypomina typowych gabinetów stomatologicznych

fot.: lukaszpietrzak.pl © MAKA.STUDIO

Dobrawa: Ważnym elementem wnętrza są zarówno mocne, jak i pastelowe kolory. Skąd taka decyzja? Czy kolor może wpłynąć na nastrój klientów?

MAKA.STUDIO: Kolorystyką stworzyliśmy swego rodzaju światła i cienie, jakie tworzą się w naturalnym środowisku, wśród drzew. Jasna, podkreślona pastelowym różem rejestracja kontrastuje z ciemnozieloną poczekalnią. Obie te części, pomimo iż znajdują się w jednej przestrzeni, posiadają różne funkcje, a co za tym idzie odmienne nastroje. Uważamy, że kolor może oddziaływać na nastrój klientów. Oprócz koloru takim elementem jest także światło, a nawet miejsce, na jakim siedzą. Twarde krzesło w białej poczekalni będzie na nas inaczej oddziaływać, niż bodźce w postaci koloru, przytłumionego światło, naturalnych rośliny i miękkiego fotela, w którym czekając na wizytę, możemy się zrelaksować. Chcieliśmy dać oczekującemu pacjentowi czas dla siebie, chwilę odpoczynku. Odmienne są gabinety, tutaj także jest barwnie, ale w pastelowym wydaniu. Jest to przestrzeń do precyzyjnej pracy, dlatego musi być dobrze doświetlona.

Wnętrze jednego
z gabinetów O!Dent

gabinety są także barwne, ale w pastelowym wydaniu

fot.: lukaszpietrzak.pl © MAKA.STUDIO

Dobrawa: Czy projektowanie przestrzeni gabinetów np. takiego jak ten rządzi się innymi prawami niż projektowanie wnętrz mieszkań?

MAKA.STUDIO: Projektowanie gabinetów w porównaniu do wnętrz prywatnych posiada dużo obostrzeń i przepisów, których musimy się trzymać. Ogranicza to niektóre decyzje projektowe, jednocześnie zmuszając do szukania ciekawych rozwiązań, które można wprowadzić, aby nadać wnętrzu indywidualnego wyrazu.

 

Dobrawa Bies

Głos został już oddany

DACHRYNNA: zintegrowany system dachowy 2w1 (Dach + Rynna)
SPACE Designer
INSPIRACJE