Zostań użytkownikiem portalu A&B i odbierz prezenty!
Zarejestruj się w portalu A&B i odbierz prezenty
maximize
NOWOŚĆ! Prawo w architekturze – przystępnie na portalu A&B

Przestrzeń

23 kwietnia '19

Celem programu LECHSTARTER jest tworzenie otwartych przestrzeni dedykowanych lokalnym społecznościom. W tym roku, zadanie zaprojektowania uniwersalnej i wielofunkcyjnej miejskiej konstrukcji, marka Lech Premium powierzyła pracowni SZCZ Jakuba Szczęsnego.

W odpowiedzi na to wyzwanie architekt, we współpracy z Maciejem Moszantem i Pascalem Labelle, stworzył PRZESTRZEŃ — system modułowych ram, które w zależności od układu można dostosować do różnych miejsc i potrzeb.

Jak pisze autor projektu, system ma służyć tworzeniu miejsca lub przestrzeni tam, gdzie zazwyczaj brak punktów zaczepienia i warunków do spędzania czasu, gdzie ludzie niechętnie się zatrzymują. Zdaniem Jakuba Szczęsnego PRZESTRZEŃ ma pomagać w reinterpretowaniu, ożywianiu, ale też rewitalizacji miejsc, które z jakichś powodów podupadły lub zostały zapomniane.

Projekt oparty jest o modułowe elementy o wymiarach 300×300 cm — system przestrzennych ram z tekstylnym przykryciem lub ażurowymi trejażami dla pnączy. Instalację dostosować można do różnych kontekstów i potrzeb — koncepcja obejmuje trzy konfiguracje modułów: na planie trójkąta, litery „X” i kwadratu. Co więcej, proponowana przez pracownię SZCZ konstrukcja zaprojektowana jest tak, aby wytrzymała zarówno zmienne warunki atmosferyczne, jak i ewentualne akty wandalizmu a, jeśli zajdzie taka potrzeba, wszystkie komponenty systemu mogą być wymienione na nowe.

wersja 2.

rzut wersji 2.

© SZCZ

Jak podkreśla Jakub Szczęsny, przestrzenne ramy pozwalają na montaż różnych elementów wyposażenia: ławek, ścianek działowych i ażurowych wydzieleni z lin. Instalacje wyposażone będą także w leżaki, rzutniki, nagłośnienie i inne potrzebne elementy.

Spośród wskazanych przez lokalne organizacje pozarządowe piętnastu lokalizacji w całej Polsce, internauci wybiorą zwycięskie trzy, w których powstanie nowa PRZESTRZEŃ.

oprac. red.

na podstawie opisu autorskiego i informacji prasowej

Głos został już oddany

Materiał w architekturze — trendy 2024
Kompleksowe kosztorysy inwestorskie

TECTUS®
całkowicie ukryty system zawiasów

www.simonswerk.com
INSPIRACJE