Zobacz w portalu A&B!
BIM Toolbox Paneltech – Paneltech inwestuje w technologię BIM!
Zostań użytkownikiem portalu A&B i odbierz prezenty!
Zarejestruj się w portalu A&B i odbierz prezenty
maximize

Sygnaturka katedry Notre Dame

19 kwietnia '19

Po pożarze paryskiej katedry Notre Dame prezydent Francji Emmanuel Marcon obiecał, że świątynia zostanie odbudowana tak, aby była „piękniejsza niż kiedykolwiek”. Na potrzeby jej restauracji zebrano już ponad 800 milionów euro.

Rząd Francji planuje ogłoszenie międzynarodowego konkursu architektonicznego na projekt nowej sygnaturki, która zastąpi tę zniszczoną podczas pożaru. Jak podaje BBC, premier Édouard Philippe powiedział reporterom, że zamiast odtworzenia oryginalnej konstrukcji, rząd liczy na nowy projekt, dostosowany do technik i wyzwań naszych czasów.

Zniszczoną sygnaturkę ponad transeptem katedry umieścił — w trakcie renowacji świątyni w dziewiętnastym wieku — francuski architekt Eugène Viollet-le-Duc. Była ona wykonana z dębowego drewna, pokryta ołowiem, ozdobiona dwunastoma miedzianymi posągami i zwieńczona relikwiarzem w kształcie koguta. Konstrukcja mierzyła 90 metrów i ważyła 750 ton.

Jak waszym zdaniem powinna wyglądać nowa sygnaturka katedry Notre Dame? Czy biorący udział w konkursie architekci powinni dążyć do wiernego odtworzenia konstrukcji czy może dodać współczesny akcent na szczycie paryskiej świątyni?

oprac. red.

źródło: BBC

Głos został już oddany

Światło Cię Uniesie – okna, które zmieniają dom — Fakro INNOVIEW
Światło Cię Uniesie – okna, które zmieniają dom — Fakro INNOVIEW
Dachówki ceramiczne Röben – zawsze na czasie
AQUA – Stelaże podtynkowe i przyciski spłukujące
INSPIRACJE