Zobacz w portalu A&B!
Zostań użytkownikiem portalu A&B i odbierz prezenty!
Zarejestruj się w portalu A&B i odbierz prezenty
maximize

Nożyczki, papier i światło

24 kwietnia '19

Do okładki marcowego numeru A&B [por. A&B 03/2019] zamówiliśmy ilustrację poza redakcją — spodobały nam się dostępne w Internecie prace młodej bułgarskiej ilustratorki Kapki Kanevy, jej zabawa nożyczkami, papierem i światłem. Kapka ochoczo się zgodziła, a współpraca z nią — w atmosferze wzajemnego szacunku i zrozumienia — była czystą przyjemnością.

Artystka trafnie odczytała nasze cele i oczekiwania, bez problemu wykonała zmiany, a nawet zrobiła całkowicie nowy projekt (żeby było więcej do wyboru), przy tym w terminie. Drugie podejście było strzałem w dziesiątkę — redakcja była zachwycona, a nasza okładka zbiera same pozytywne opinie.

Kilka słów o artystce: urodzona w Sofii w roku 1978, studiowała w Akademii Sztuk Pięknych (kierunek książka i grafika warsztatowa). W 2006 roku wygrała konkurs na pracę i pobyt w Cité Internationale des Arts w Paryżu, a w 2008 obroniła pracę doktorską na temat niestandardowych książek dla dzieci. Pracuje w dziedzinie plastyki z papieru, ilustracji i projektowania książek. Jest autorką książki „Gra jako książka: książka dla dzieci jako obiekt przestrzenny w kontekście trendów w rozwoju współczesnej książki”.

Od roku 2014 — po okresie pracy w charakterze ilustratorki i projektantki książek w wydawnictwach „Altera” i „Panorama” — Kapka Kaneva wykłada projektowanie i grafikę książki w Akademii Sztuk Pięknych w Sofii.

Laureatka między innymi nagród: „Złoty Lew” za najlepszy projekt wydawniczy za serię „Romantyzm europejski”, wydawnictwo Altera (2010); II nagroda bułgarskiego Biennale Dizajnu, nagroda 8. Międzynarodowego Triennale Plakatu w Sofii, nagroda w kategorii „ilustracja fotograficzna” w międzynarodowym BookILL Fest w miejscowości Novo Miloshevo, Serbia.

Śledzimy kolejne prace artystki i życzymy jej nowych ciekawych wyzwań oraz wspaniałych projektów!

Głos został już oddany

DACHRYNNA: zintegrowany system dachowy 2w1 (Dach + Rynna)
SPACE Designer
INSPIRACJE