Zobacz w portalu A&B!
Zostań użytkownikiem portalu A&B i odbierz prezenty!
Zarejestruj się w portalu A&B i odbierz prezenty
maximize

Sypialnia okiem architektek – kilka pomysłów na przechowywanie

30 czerwca '20

Sypialnia najczęściej jest pokojem ukrytym przed spojrzeniem gości, miejscem, do którego nie zagląda nikt, prócz domowników. To nie tylko strefa odpoczynku i regeneracji, ale i  z racji jej odizolowania miejsce przechowywania różnych rzeczy, które nie zawsze udaje się rozmieścić w innych częściach mieszkania. Oto kilka pomysłów na pojemną garderobę lub szafę.

Szafa wolnostojąca, mebel na wymiar, garderoba typu-walk in które rozwiązanie do sypialni najczęściej wybieramy i co rekomendują specjaliści? Swoimi doświadczeniami dzielą się trzy projektantki wnętrz.

rozwiązanie pierwszego wyboru: garderoba

Z doświadczeń ekspertek wynika jasno jeśli tylko powierzchnia miejsca do życia na to pozwala, decydujemy się na oddzielną garderobę położoną w pobliżu sypialni. To rozwiązanie rekomendują też zgodnie architektki, a dla nieprzekonanych Małgorzata Karaś-Jamrocha roztacza taką wizję:

Jeśli tylko mamy taką możliwość proponuję garderobę walk in. Nie ma co ukrywać, że uwielbiają ją przede wszystkim kobiety. Lubią poczuć się jak bohaterka filmu, która wchodzi do królestwa swoich ubrań, przegląda się w dużym lustrze, spogląda na podświetloną witrynę z butami i po kolei zestawia ze sobą zdobycze odzieżowe z dodatkami w postaci torebek, pasków i biżuterii. Taka przebieralnia jest marzeniem wielu z nas. Wiem to od moich klientek!

Garderoba do sypialni - nowoczesna garderoba

projekt garderoby jest obecnie równie ważny, jak projekt kuchni czy łazienki i tak jak w ich przypadku nie ma gotowego szablonu na urządzenie wnętrza

© materiały prasowe Komandor

Dlaczego? Przede wszystkim ze względu na niebywałą funkcjonalność i nieograniczone możliwości personalizowania rozwiązań w ramach przechowywania i ich estetyki. Dla architekta najbardziej komfortowa sytuacja to ta, gdy od początku ma możliwość tworzyć projekt garderoby, mając wpływ na układ ścian działowych już na etapie budowy domu. A zdaniem Małgorzaty Karaś-Jamrochy projekt garderoby jest obecnie równie ważny, jak projekt kuchni czy łazienki i tak jak w ich przypadku nie ma gotowego szablonu na urządzenie wnętrza. Decydujące są tu preferencje w ramach przechowywania ubrań – jedni wolą dużo drążków z podświetleniem na wieszaki, inni w przeważającej większości półki, na których leżą ułożone według kolorystyki T-shirty i swetry.

Agnieszka Pasieka-Adamek ze Studia Projektowego Atoato także poleca dużą ilość drążków oraz szuflad, szczególnie kiedy nie lubimy prasować i nie chcemy się schylać do dolnych półek.

Szuflady są najlepszym wyborem na bieliznę, biżuterię czy buty wszystko widać jak na dłoni. A ponieważ w garderobie często brakuje światła, rekomenduję stosowanie ledów do podświetlania półek, drążków i szuflad, by także po zmroku wybrać odpowiednie ubranie i móc szybko się przebrać.

Tymczasem architektka Ewa Tatar zwraca uwagę na jeszcze jeden praktyczny aspekt. Im bardziej przestronna garderoba, tym większa absorbcja kurzu. Dlatego decydując się na modne otwarte szafki, warto zastosować je na dole, gdzie łatwo je czyścić, podczas gdy w wyższych partiach lepiej zaplanować strefy zamknięte. Architektka proponuje pomyśleć też o garderobie połączonej z łazienką lub przechodniej, między sypialnią a pokojem kąpielowym, które tworzą funkcjonalny ciąg komunikacyjny.

Szafa na wymiar do sypialni

im bardziej przestronna garderoba, tym większa absorbcja kurzu

© materiały prasowe Komandor

Głos został już oddany

DACHRYNNA: zintegrowany system dachowy 2w1 (Dach + Rynna)
SPACE Designer
INSPIRACJE