Zobacz w portalu A&B!
BIM Toolbox Paneltech – Paneltech inwestuje w technologię BIM!
Zostań użytkownikiem portalu A&B i odbierz prezenty!
Zarejestruj się w portalu A&B i odbierz prezenty
maximize

Dziesięć lat starań. Gdańsk doczeka się naziemnego przejścia na granicy Zaspy i Wrzeszcza

05 czerwca '24

Choć władze Gdańska od kilku lat zapowiadają poprawę komfortu pieszych, budowa niektórych przejść, które ułatwią poruszanie się po mieście, ciągle idzie jak po grudzie. Jedną z takich lokalizacji jest granica Wrzeszcza i Zaspy, gdzie budowa przejścia rozpoczyna się niemal po dekadzie starań.

Po latach zaniedbań i przywilejowania kierowców władze Gdańska zrozumiały, że od tworzenia udogodnień dla pieszych nie da się dziś uciec. W 2019 roku Miasto zaprezentowało Gdański Pakiet Dostępności: nowe buspasy i kilkanaście przejść dla pieszych na najważniejszych ciągach komunikacyjnych: między innymi al. Grunwaldzkiej, al. Zwycięstwa, al. Rzeczypospolitej. W ciągu kilku lat wyczekiwane przejścia dla pieszych powstały między innymi przy ul. Podwale Przedmiejskie, w pobliżu Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, przy Olivia Business Centre w Oliwie, w rejonie ulicy Chłopskiej, czy wreszcie na wysokości Bramy Wyżynnej.

Przejście przy Bramie Wyżynnej świetnie się sprawdziło

Przejście przy Bramie Wyżynnej świetnie się sprawdziło

fot.: Dominik Paszliński | Gdańsk.pl

realizacja z przeszkodami

Mniej szczęścia miała lokalizacja w pobliżu skrzyżowania al. Rzeczypospolitej z ul. Hynka, tuż przy Galerii Zaspa. Dziś spacer w tym rejonie dla pieszych, osób starszych i z niepełnosprawnością może być udręką  skazani są bowiem na korzystanie z niewygodnego tunelu. O budowę „zebry” miejscy aktywiści postulowali już dekadę temu. Próby podejmowali też mieszkańcy w ramach budżetu obywatelskiego. Ale najpierw projekt nie uzyskał wystarczającej liczby głosów, a w kolejnym roku został odrzucony, bo urzędnicy uznali, że inwestycja jest za droga. Nadzieje pieszych Miasto ponownie rozbudziło w 2022 roku, ogłaszając przetarg na realizację. Projekt został jednak odłożony do szuflady. Powód? „Brak środków”.

Pieniądze w miejskim budżecie 3,4 mln zł wreszcie się znalazły. Budowa długo wyczekiwanego połączenia rozpoczęła się 3 czerwca i potrwa do listopada.

Planowane przejście będzie wyposażone w sygnalizację świetlną. W ramach zadania powstanie także przejazd rowerowy przez torowisko. Teren zostanie oświetlony, a także zyska odwodnienie. Piesi będą mogli z dostać się bezpośrednio na peron tramwajowy zapowiada Aneta Niezgoda z Dyrekcji Rozbudowy Miasta Gdańska, odpowiedzialnej za realizację projektu.

Do szczęścia brakuje dziś jeszcze między innymi zapowiadanego od lat połączenia w sercu Gdańska: przy pieczołowicie odremontowanym dworcu PKP Gdańsk Główny, na wysokości ulicy Elżbietańskiej.

Przejście planowane przy Dworcu Głównym

Przejście planowane przy Dworcu Głównym

fot.: Piotr Wittman | Gdańsk.pl

czekając na łatwiejsze dojście do dworca

Myślę, że to przejście przywróci ulicę pieszym i pozwoli przynajmniej w pewnym stopniu wrócić do przedwojennych rozwiązań — mówił w rozmowie z A&B prof. Piotr Lorens, Architekt Miasta Gdańska. — Kiedy pojawi się przejście dla pieszych to — jestem o tym głęboko przekonany — ulice Gancarska i Elżbietańska zyskają nowe życie i staną się jednym z głównych ciągów komunikacyjnych prowadzących pieszych aż do Głównego Miasta — dodawał.

Według zapowiedzi urzędników prace mają rozpocząć się w lipcu, ale do tej pory Miasto nie podpisało umowy z wybranym w przetargu wykonawcą, trudno więc wyrokować, kiedy inwestycja będzie gotowa.

 
Ewa Karendys

Głos został już oddany

Materiał w architekturze — trendy 2024
LS Dark — żaluzje zaciemniające
INSPIRACJE