Domowe renowacje – jak odnowić starą szafę? Z cyklu „Pasje wewnętrzne”

Odnawianie mebli to nie tylko sposób na odmianę wnętrza minimalnym kosztem, ale przede wszystkim niezwykła frajda oraz możliwość wyrażenia się artystycznej części naszej duszy. Tchnienie nowego życia w stare meble gwarantuje nam satysfakcję i niepowtarzalne efekty, budzące zainteresowanie wielu odbiorców. Weźmy zatem na warsztat wysłużoną, drewnianą szafę…

Trudno określić uniwersalne rady odpowiednie dla odnawiania każdego, drewnianego mebla. Pewne procesy będą jednak powtarzały się dość często. Warto też pamiętać, że meble o szczególnej wartości, powinny być odnawiane w specjalistycznych pracowniach, które fachowo ocenią przedmiot, poddadzą go profesjonalnej konserwacji i tym samym przywrócą mu blask ze szczególnym poszanowaniem materii zabytkowej.

Szafa w jednolitym kolorze pomalowana farbą kredową        Szafa w jednolitym kolorze pomalowana farbą kredową

Szafa w jednolitym kolorze pomalowana farbą kredową

© Pinterest

Przede wszystkim należy wybadać wszelkie ubytki w strukturze mebla, takie jak rysy, odpryśnięcia lakieru, czy farby. Oceńmy też konstrukcję mebla, czy aby na pewno jesteśmy w stanie sami wyremontować całość.

Kolejnym krokiem będzie usunięcie powierzchownych zabrudzeń. Należy wyczyścić zarówno kurz, jak i tłuste plamy, na przykład za pomocą roztworu wody z szarym mydłem. To szczególnie ważne dla przyczepności warstw farby. Pamiętajmy, że szorstkie, druciane myjki mogą pozostawić trwałe rysy.

Zdobienia inspirowane sztuką ludową        Zdobienia inspirowane sztuką ludową

Zdobienia inspirowane sztuką ludową

© Pinterest

Jeśli mebel posiada otwory po drewnojadach, koniecznym będzie użycie środków zwalczających szkodniki. To bardzo ważny etap, którego pominięcie może wiązać się z ryzykiem wprowadzenia do domu larw, które przedostaną się na inne drewniane elementy. Środki chemiczne są mocno trujące, dlatego procesy odrobaczania należy przeprowadzać w bardzo dobrze wentylowanych pomieszczeniach.

Za pomocą szlifowania, z powierzchni mebla należy usunąć zewnętrzną warstwę farby, lakieru lub bejcy. Tutaj sprawdza się szlifierka lub papier ścierny. Powłokę zdrapujemy takim o grubej granulacji i wykańczamy drobnoziarnistym, alby pozbyć się drobnych rys.

Niektóre powłoki mogą wymagać usunięcia środkami chemicznymi. Wówczas należy zachować szczególną ostrożność i prace wykonywać zgodnie z zaleceniami producenta, koniecznie osłaniając ręce oraz drogi oddechowe. Ważne jest odpowiednie przewietrzanie pomieszczenia, w którym pracujemy.

Zdobienie ombre odnawianej starej szafie        Zdobienie ombre odnawianej starej szafie

Zdobienie ombre odnawianej starej szafie

© Pinterest

Gdy powierzchnia będzie wyczyszczona, wszelkie ubytki należy wypełnić kilkoma warstwami masy szpachlowej do drewna w odpowiednio dobranym odcieniu, a po jej wyschnięciu ponownie wyszlifować dany fragment. Jeśli użyliśmy kleju do drewna, również warto te miejsca wyrównać.

Kolejny etap to malowanie. Sprawdzi się tu zarówno bejca, jak i farba kredowa, albo mniej szlachetna w wyglądzie – olejna. Jeśli chcemy, by powierzchnia była gładka, możemy użyć wałka malarskiego. Najlepiej, gdy malujemy wzdłuż słojów drewna. Pędzlem wówczas, możemy wspomóc się przy krawędziach oraz w trudno dostępnych miejscach. Po wyschnięciu niekiedy koniecznym będzie powtórzenie całego procesu.

Zdobienia nawiązujące do wzorów etnicznych        Zdobienie płycin szafy tapetą

Zdobienia nawiązujące do wzorów etnicznych oraz płyciny szafy wyklejone tapetą

© Pinterest

Artystyczne zdobnictwo, kolorowe desenie i przeciery pozostają kwestią gustu. Pamiętajmy tylko, by nakładane warstwy były możliwie cienkie, aby nie pojawiły się odpryski.

Ostatnią warstwą jest zwykle lakier ochronny lub naturalniej wyglądający wosk, który będzie doskonałym wykończeniem powierzchni pokrytych jedynie bejcą.

Opracowanie: Liwia Sus

Nowoczesne rozwiązania klimatyzacyjne i wentylacyjne LG
Pompy ciepła Neoheat – ekologiczne ogrzewanie, chłodzenie i podgrzewanie ciepłej wody
Pompy ciepła Neoheat – ekologiczne ogrzewanie, chłodzenie i podgrzewanie ciepłej wody
Energooszczędne klimatyzatory Heiko - ogrzewaj i schładzaj swoje mieszkanie lub biuro