Gniazda elektryczne ukryte w blacie – estetyczne i praktyczne rozwiązanie w kuchni

Być może jesteśmy minimalistami i nie przepadamy za widokiem gniazd elektrycznych, wkomponowanych w rytm kafelków ściennych. Albo też z przyczyn praktycznych, wolelibyśmy podłączać sprzęt elektryczny na poziomie blatu. Niewykluczone też, że po prostu chcemy żyć nowocześnie i otaczać się nowinkami technicznymi. Biorąc pod uwagę nasze indywidualne potrzeby, możemy zdecydować się na rozwiązanie bez wątpienia estetyczne dla wyglądu pomieszczenia – elektryczne gniazdka wpuszczane w blat.

Gniazdko elektryczne ukryte w blacie        Gniazdko elektryczne ukryte w blacie

Gniazdko elektryczne poziomo ukryte w blacie

© Pinterest

Gniazdo elektryczne w minimalistycznym wnętrzu

Proponowane rozwiązanie wpisuje się doskonale w założenia minimalizmu. Niewątpliwie cennym jego aspektem jest dyskrecja montowanego elementu oraz to, że możemy go ulokować nawet tam, gdzie nie ma ściany, czyli na przykład w wyspie kuchennej na środku pomieszczenia.

Gniazdo jest praktycznie w całości ukryte w blacie. Rozwiązanie może być jego harmonijną ozdobą, lub detalem praktycznie niezauważalnym. Jego naciśnięcie spowoduje uniesienie się gniazd, do pozycji swobodnego z nich korzystania.

Gniazdko elektryczne ukryte w blacie        Gniazdko elektryczne ukryte w blacie

Gniazdko elektryczne pionowo ukryte w blacie

© Pinterest

Komfort użytkowania i estetyka

Listwy wyciągane z blatu to po prostu przedłużacz, ukryty w meblu. Podobnie jak w przypadku kontaktów stałych, wmontowywanych w blat, muszą one być podłączone do źródła prądu. Pionowa listwa może zawierać kilka gniazdek, lub nawet portów USB. Warto pamiętać, że gniazdka w formie kolby są dość głębokie, co może utrudniać montaż szafki pod blatem. Płytsze od nich są poziome gniazdka prostokątne. Zajmują jednak większą powierzchnię w samym blacie. Sam sposób wyciągania na powierzchnię takiej listwy może być różny. Najpopularniejsze są modele, które po przyciśnięciu same wyskakują do góry.

Gniazdko elektryczne ukryte w blacie

Gniazdko elektryczne stałe, ukryte w blacie

© Pinterest

Gniazdko przyda się jeśli w danym miejscu istnieje potrzeba podłączania wielu sprzętów jednocześnie. Problemu też nie będą stanowiły już te z krótkim kablem. Wygodnie możemy więc podłączyć toster, blender czy sokowirówkę i nie musimy wówczas korzystać z niewygodnych i źle wyglądających przedłużaczy. Z drugiej strony, gdy kolba, bądź kasetka z gniazdami będzie i tak stale podniesiona, będzie zaburzać estetykę równego blatu. Tutaj sprawdzą się więc formy stałych wnęk na gniazda, które posiadają osobne nakrycia z wycięciami na wystające kable.

Gniazdko elektryczne ukryte w blacie

Gniazdko elektryczne w formie kolby ukrytej w blacie

© Pinterest

Zabezpieczenie przed zwarciem

Należy zwrócić szczególną uwagę na to, by gniazdka kuchenne montowane w blacie były wodoodporne, ponieważ zwykle narażone są na wodę lub parę wodną. Zalecana norma wodoszczelności gniazdek kuchennych to IP 54.

Proporcja ceny do wartości

Zakup takich gniazdek, jest zdecydowanie większym wydatkiem od tradycyjnych wersji, co jest związane z ich sposobem działania oraz koniecznością poprowadzenia dodatkowych kabli. Wygoda i podręczność takich gniazdek są jednak niekiedy warte swojej ceny.

Opracowanie: Liwia Sus

DOMiTRENDY [DYWILAN]