Styl kolonialny, czyli fascynacje Afryką oraz Dalekim Wschodem

Styl kolonialny we wnętrzu przywodzi na myśl dalekie podróże, fascynujące historie, orientalne upały, ale przede wszystkim ścisłe przenikanie się kultury z naturą. Są to bowiem inspiracje krajami afrykańskimi oraz Dalekim Wschodem. Design oscylujący dziś wokół tego stylu, kryje się pod takimi nazwami jak: „podróżniczy”, „safari”, „indyjski” czy „balijski”.

Salon w stylu kolonialnym

Salon w stylu kolonialnym

© Pinterest

Ekscytacja orientem

Styl ten to połączenie klasyki z egzotyką – tęsknota za angielską elegancją i ekscytacja odmiennością Czarnego Lądu i wschodniej Azji. Początek takiego urządzania mieszkań miał miejsce w XIX wieku. Wówczas Korona brytyjska posiadała wiele zamorskich kolonii, które zaczęto stopniowo zasiedlać. Brytyjczycy, urządzając domy w odległej Afryce, posługiwali się materiałami dostępnymi na miejscu. Dla wnętrzarskich rynków w Europie było to novum, o odrobinę tajemniczym charakterze. Zachwycono się więc nowoczesną estetyką i zaczęto aranżować mieszkania w nurcie orientu.

Szezlong i zdobne szafki w stylu kolonialnym        Masywne, drewniane meble w stylu kolonialnym

Szezlong i zdobne szafki oraz masywne, drewniane meble w stylu kolonialnym

© Pinterest

Cechy stylu kolonialnego

Cechy stylu kolonialnego są wyraziste i łatwo dostrzegalne. Króluje tutaj drewno – ciemne, egzotyczne, jak heban, mahoń, palisander czy drzewo sandałowe. Tkaniny będą jak najbardziej naturalne – stoły pokryte lnianymi obrusami, zdobne poszewki, uszyte z wysokiej jakości bawełny albo jedwabiu, obicia mebli wykonane są z naturalnej skóry. Pasować będą też imitacje skór dzikich zwierząt, leżące na drewnianej bądź kamiennej podłodze.

Styl ten możemy również rozpoznać po kolorystyce. To ona wprowadza tutaj ład i uczucie spokoju. Bazowe są kolory natury, ziemiste beże, brązy – zwłaszcza ciemnobrązowe meble, biele rozjaśniające całą aranżację oraz odcienie zieleni. Ciepły i słoneczny charakter wprowadzą do wnętrza żółcienie i pomarańcze, a tajemniczości dodadzą ciemne czerwienie.

Wszelkie dodatki w stylu orientalnym, takie jak plecionki, barwna ceramika, ażurowe lampy czy klimatyczne parawany, wypełnią przestrzeń, podkreślając jego oryginalny charakter. Mogą posiadać wzory etniczne, zwierzęce albo roślinne.

Pokój z elementami stylu kolonialnego        Meble w stylu kolonialnym

Pokoje z elementami stylu kolonialnego

© Pinterest

Styl kolonialny z odrobiną nowoczesności

Zwróćmy uwagę, że styl kolonialny wciąż jest synonimem wysokiej klasy i bogatej osobowości, dlatego nie ma obaw, że szybko przeminie i stanie się passé.

Miłośnicy aranżacji podróżniczych wymagają dziś rozwiązań łączących styl kolonialny z designerskim szykiem, egzotykę z elegancją. Projektanci, na szczęście, radzą sobie z tym wyzwaniem doskonale a my, zamiast tworzyć wnętrza w jednolitym charakterze, często stawiamy na subtelną nutę stylową, akcentując jedynie nasze upodobania.

Stylizowane oświetlenie        Sypialnia w stylu safari

Stylizowane oświetlenie oraz sypialnia w stylu safari

© Pinterest

Już na etapie budowy domu, warto pomyśleć na przykład o odsłonięciu belek nośnych i pomalowaniu ich na ciemny kolor. Z nimi idealnie skomponują się solidne, drewniane meble. Styl kolonialny lubi duże metraże, więc warto połączyć na przykład przestrzeń kuchni z salonem. Z pewnością, wówczas znajdzie się też miejsce na dużą sofę z obiciem ze skóry naturalnej lub ekologicznej, stolik kawowy z drewna egzotycznego oraz dodatkowe miejsca do siedzenia, które równie dobrze mogą być wykonane ze skóry, z wikliny, bądź wykończone ażurową, rattanową plecionką.

Ci, którzy chcą poczuć się orientalnie również w sypialni, mogą zainwestować w obszerne łoże, zwieńczone okazałym baldachimem z jasnej tkaniny.

Weranda w stylu kolonialnym        Weranda w stylu kolonialnym

Werandy w stylu kolonialnym

© Pinterest

Pamiątki z podróży, czyli dodatki niezbędne

Całą aranżację dopełnią odpowiednio dobrane dodatki. Przede wszystkim naturalna zieleń. Możemy pokusić się o stworzenie prawdziwej dżungli, która nie tylko wspaniale będzie wyglądała na tle brązów i beżów, ale także doskonale wpłynie na nasze samopoczucie. Pośród nich mogą pojawić się kamienne, bądź drewniane rzeźby.

Parawany i lekkie rattanowe meble odciążą nieco optycznie przestrzeń, a lampy i abażury nadadzą szczególnego klimatu. Ponadto będą tu pasowały wszelkie dodatki pamiątki z podróży, takie jak słomiane kapelusze, maski afrykańskich wojowników, drewniane ramki na zdjęcia, globusy, postarzane mapy czy na przykład walizka w stylu vintage. Miłym dla oka będzie z pewnością biblioteczka o profilu podróżniczym.

Opracowanie: Liwia Sus

Pompy ciepła Buderus
DOMiTRENDY [DYWILAN]