NOWOŚĆ! Prawo w architekturze – przystępnie na portalu A&B
Zostań użytkownikiem portalu A&B i odbierz prezenty!
Zarejestruj się w portalu A&B i odbierz prezenty
maximize

Pierwsza „balansująca” rzeźba Jerzego Kędziory zawisła we Wrocławiu. To element najnowszej inwestycji dewelopera Nacarat Polska

14 lipca '21

Mieszkańcy Wrocławia mogą oglądać pierwszą w mieście rzeźbę Jerzego „Jontki” Kędziory. Artysta znany jest na całym świecie głównie z „latających”, „lewitujących” czy „balansujących” rzeźb. Dzieło przedstawiające akrobatkę napinającą linę powstało na zakończenie czwartej już inwestycji realizowanej przez firmę deweloperską Nacarat Polska na terenie Wrocławia.

Firma Nacarat Polska symbolicznie zakończyła realizację czwartej inwestycji we Wrocławiu. Dotyczyła ona budowy siedmiu budynków mieszkalnych na wrocławskim Borku u zbiegu ulic Ślężnej i alei Dębowej. Za projekt osiedla odpowiada Maćków Pracownia Projektowa – podobnie jak w przypadku trzech pierwszych inwestycji. Co prawda osiedle zostało oddane do użytku pod koniec marca, jednak dopiero teraz postanowiono zwieńczyć koniec inwestycji przysłowiową wisieńką na torcie. Firma postanowiła ulokować między budynkami wiszącą nową rzeźbę autorstwa Jerzego Kędziory.

Akrobatka przeciąga linę przymocowaną do budynków

© Nacarat Polska

„Napinająca linę”

Pierwsza, jak dotąd, rzeźba Jerzego Kędziory we Wrocławiu przestawia kobietę napinającą linę, stąd też jej nazwa. To postać przypominająca młodą tancerkę lub akrobatkę. Ulokowano ją między czterema budynkami, w równej odległości od każdego z nich. „Napinająca linę” to kolejna z cyklu tzw. rzeźb balansujących artysty. Przyniosły one Kędziorze popularność na całym świecie. Dzięki eksperymentowaniu z prawami fizyki udowodnił on, że rzeźba, nawet jeśli wykonana z tradycyjnych materiałów, nie musi być optycznie ciężka i trudna w odbiorze.

„Napinająca linę” zawisła w środku czterech budynków

© Nacarat Polska

sztuka w inwestycjach Nacarat Polska

Lokowanie rzeźb w obszarze inwestycji jest często praktykowane przez francuskiego dewelopera. Firma przyznaje, że włączanie sztuki w przestrzeń publiczną jest ważnym elementem jej misji.

Przypomnijmy, że w ramach poprzednich inwestycji Nacarat Polska (Kurkowa 14 oraz Dubois 41) odremontowano ponad stumetrowy bulwar spacerowy wzdłuż Odry czy plac miejski przy Mostach Mieszczańskich. Na patio budynku przy Kurkowej 14 stanęła rzeźba Jarosława FlicińskiegoKrem spływa lokami”, z kolei przed biurowcem Dubois 41 dzieło lokalnego artysty Krystiana CzaplickiegoWrocław 2016”.

Katarzyna Domagała

Głos został już oddany

DACHRYNNA: zintegrowany system dachowy 2w1 (Dach + Rynna)
SPACE Designer
INSPIRACJE