Zostań użytkownikiem portalu A&B i odbierz prezenty!
Zarejestruj się w portalu A&B i odbierz prezenty
maximize
NOWOŚĆ! Prawo w architekturze – przystępnie na portalu A&B

Świeżo upieczone wnętrze piekarni w Krakowie

02 października '20

Na krakowskich Grzegórzkach powstało miejsce dla wielbicieli tradycyjnego pieczywa, wypiekanego bez sztucznych dodatków. „Świeżo upieczona” to rodzinna, rzemieślnicza piekarnia. Jej minimalistyczne a jednocześnie ciepłe wnętrze zaprojektowała pracownia Noww Studio.

Piekarnia „Świeżo upieczona” to niewielki lokal, w którym możemy zarówno kupić pieczywo jak i zjeść coś na miejscu. Z tego względu najważniejsze było osiągnięcie balansu pomiędzy częścią sprzedażyczęścią produkcyjną, gdyż wypieki w „Świeżo upieczonej” robione są na miejscu. Dzięki zastosowaniu ażurowych przegród w formie regałów i klienci piekarni mają wgląd w część produkcyjną.
Jak podkreślają projektanci:

Zależało nam na transparentności części produkcyjnej, co udało się dzięki ażurowej ścianie dzielącej wyżej wymienione funkcje. Ta ściana to wizualne oddzielenie, ale też i stół dla klientów oraz regał na produkty potrzebne wczęści produkcyjnej. Dodatkowe funkcje to magazyny, ale tu udało się wykorzystać istniejące pomieszczenia.

Ażurowa przegroda

© Noww Studio

minimalistyczne i przytulne

Głównym akcentem we wnętrzu jest jasne, naturalne drewno. Koresponduje ono z różnymi odcieniami pieczywa i tworzy przytulny nastrój. Całość ożywiają różne odcienie zieleni, od pastelowych taboretów w tonacji mięty po ciemne, głębokie tony pluszowych obić siedzisk. W połączeniu z obecnymi we wnętrzu roślinami tworzy to bardzo przyjemną całość. Wojciech Nowak z Noww Studio tak mówi o dobranej kolorystyce:

Chcieliśmy stworzyć wnętrze miłe, lekkie i przyjemne. Zależało nam na wprowadzeniu kolorystyki pasującej do charakteru i aparycji właścicielki. Udało się stworzyć jasne i świeże wnętrze, które wprowadza zaspanego klienta w pozytywny nastrój.

Część dla klientów piekarni

© Noww Studio

przyjemność projektowania

Projektowanie wnętrze które musi pomieścić kilka funkcjonalność, a przy tym nie jest zbyt obszerne, może nastręczać trudności. Jednak projektanci z Noww Studio dobrze sobie z nim poradzili. Zapytani o największe wyzwanie związane z tym projektem, odpowiadają:

Adoptowaliśmy przestrzeń wktórej nie mogliśmy ingerować w posadzkę i sufit, które mówiąc szczerze, nie sprzyjały łatwości projektowania. Musieliśmy się zmierzyć ze stworzeniem stylistyki, która odwróci uwagę od istniejących powierzchni, a zarazem dobrze będzie z nimi współgrać. Reszta to była czysta przyjemność.

studio z Krakowa

Noww Studio to niewielkie studio projektowe z Krakowa założone i prowadzone przez Wojciecha Nowaka. Specjalizuje się w autorskich wnętrzach z uwagą na detale. Jak czytamy na stronie studia:

Lubimy projektować i tworzyć piękne i ponadczasowe rzeczy. Naszym motywem przewodnim jest projektowanie czerpiące inspiracje w tym co prawdziwe, realneszczere. Stąd odwołania do kolorystyki porannej hali pośród tatrzańskich szczytów, faktury zszarzałej deski z pomostu ciągnącego się ponad wodami Soliny, struktury przestrzennej zainspirowanej szorstkim, industrialnym charakterem hali produkcyjnej w Fabryce Porcelany w Katowicach.

Helena Postawka-Lech

Głos został już oddany

DACHRYNNA: zintegrowany system dachowy 2w1 (Dach + Rynna)
SPACE Designer
INSPIRACJE