Gdy praca robi się monotonna i męcząca, wsparcie mogą zapewnić odpowiednio zaprojektowane przestrzenie biurowe. Te powinny wspomagać skupienie podczas pracy, pozwalać na odpoczynek od codziennej rutyny, a także umożliwiać nawiązanie więzi emocjonalnych z osobami, które w nich przebywają. Wszystkie te cechy odnaleźć można w biurze dla firmy z branży fin-tech, zaprojektowanym przez pracownię AKA Studio. Drugiego takiego nie ma!
To, w jakich przebywamy wnętrzach ma niebagatelny wpływ na nasze samopoczucie. Neuronauki dysponują szeregiem dowodów na to, że od barwy oświetlenia, kształtów projektowanych form czy wykorzystanych materiałów wykończeniowych zależą nasze emocje, czy poziomy skupienia. Biuro zaprojektowane przez AKA Studio nie posiada jednorodnego wyrazu — zespół projektowy postawił tu raczej na dostosowanie wystroju pomieszczenia do pełnionej przez niego funkcji, kosztem konsekwencji i spójności. Czy była to trafna decyzja? Czas oraz słupki sprzedażowe pokażą, natomiast logika kryjąca się za takim projektowaniem jest jak najbardziej właściwa.
Biuro firmy z branży Fin-Tech
fot.: Mood Authors © AKA Studio
poważnie...
I tak w salach konferencyjnych — miejscach, w których pracownicy spotykają się na ograniczony czas w określonym celu — wykorzystano przede wszystkim ciemne materiały, takie jak granatowa wykładzina czy lamele z ciemnego drewna. Stonowany rytm tych drugich, płynnie przechodzących z powierzchni ścian na sufit, może wpływać pozytywnie na zdolność skupienia się w tej przestrzeni. Podobnie zaprojektowane zostały recepcja oraz miejsce wyciszenia. W tym ostatnim zespół projektowy zastosował miękkie oświetlenie, zieloną ścianę oraz zabudowane siedziska, otulające ze wszystkich stron.
Biuro firmy z branży Fin-Tech
fot.: Mood Authors © AKA Studio
O odpowiedni komfort sensoryczny dbają panele wyciszające (niektóre z nich zaprojektowano w AKA Studio!) oraz inteligentny system oświetlenia, który dopasowuje barwę i natężenie światła do pory roku i panujących warunków pogodowych.
Biuro firmy z branży Fin-Tech
fot.: Mood Authors © AKA Studio
... i kolorowo!
Zupełnie inaczej prezentują się pomieszczenia, w których pracownicy odpoczywają od swoich codziennych zadań. Jest tu kolorowo, efektownie i z humorem. Meble mają zaoblone, wymyślne formy, a pod sufitami ciągną się gąszcze instalacji pomalowanych pastelową farbą.
Biuro firmy z branży Fin-Tech
fot.: Mood Authors © AKA Studio
Wystrój dwóch kuchni połączonych z jadalniami opiera się na kontraście dopełnieniowym ciemnego błękitu i pomarańczu. Wnętrza sprawiają wrażenie „gwarnych”, nawet gdy w środku nikogo nie ma — okrągłe panele sufitowe o zmiennych rozmiarach, kreskówkowe murale na ścianach i fantazyjnie powykręcane neony, ciągnące się pod sufitami pomieszczeń sprawiają, że kuchnie wyglądają na pełne życia.
Biuro firmy z branży Fin-Tech
fot.: Mood Authors © AKA Studio
w zdrowym ciele zdrowy duch
Najbardziej jaskrawym przykładem tej filozofii jest zapewne pomieszczenie playroomu — tutaj zespół autorski zdecydował się na wykorzystanie niezwykle intensywnej, kanarkowej żółci, która rozświetla całe pomieszczenie oraz dodaje energii. Na wyposażeniu znalazły się nie tylko elementy wypoczynkowe, ale i przedmioty zachęcające do aktywności fizycznej — podwieszone pod sufitem metalowe rurki i koła, przytwierdzone do ścian drabinki, które „dwudziestoparolatkowie”, będący główną grupą odbiorców tych przestrzeni, dobrze pamiętają z przedszkolnych czy osiedlowych placów zabaw. Do dyspozycji pracowników zmęczonych pracą przy komputerze są również fantazyjne meble wypoczynkowe oraz gry planszowe. Przestrzeń w pełni analogowa!
Biuro firmy z branży Fin-Tech
fot.: Mood Authors © AKA Studio
nie nie-miejsce
Wiele z przestrzeni biurowych mogłoby zostać opisanych przy pomocy określenia „nie-miejsce”, ukutego przez francuskiego antropologa Marca Augé. W znacznym uproszczeniu, nie-miejsca to przestrzenie, które poprzez brak cech charakterystycznych uniemożliwiają nawiązanie z nimi więzi emocjonalnych. Do klasycznych przykładów należą lotniska, galerie handlowe czy dworce, niemniej wiele z biur, projektowanych w generyczny, niezwiązany ze specyfiką firmy sposób, również przypada na tę kategorię.
Biuro firmy z branży Fin-Tech
fot.: Mood Authors © AKA Studio
W przypadku wnętrz zaprojektowanych w Warszawie przez AKA Studio sytuacja ma się zgoła inaczej. Jest tu nie tylko barwnie, ale i tematycznie — na indywidualny wyraz wnętrz wpływają murale pokrywające niektóre ze ścian. Kompozycje przygotowane zostały przez artystyczny duet Tomka Domańskiego i Mikołaja Olizara-Zakrzewskiego „Takie Pany”, którzy mocno nawiązali do specyfiki pracy w branży Fin-Tech, plasującej się na przecięciu finansów i technologii:
Murale w charakterystycznym dla twórców stylu – mechanicznym i elektronicznym – zdobią biurowe korytarze oraz kuchnię połączoną z jadalnią. Pełnią funkcję wizualnych nośników „inside jokes”, których kody są czytelne wyłącznie dla członków zespołu.
— wyjaśnia zespół AKA Studio.
Biuro firmy z branży Fin-Tech
fot.: Mood Authors © AKA Studio
znając oczekiwania
Charakterystyczny wystrój oraz układ przestrzeni biura zaprojektowanego przez pracownię AKA Studio jest również wynikiem doświadczenia, którego zespół nabrał podczas pracy nad bliźniaczym zleceniem:
Do projektowania tej przestrzeni przystąpiliśmy kilka miesięcy po oddaniu biura w Poznaniu, dlatego mogę śmiało powiedzieć, że mieliśmy wyjątkową okazję, by dobrze poznać specyfikę pracy i potrzeby zespołu, którego większość stanowią dwudziestoparolatkowie. Ponownie przeprowadziliśmy ankiety i warsztaty wśród pracowników. Pozwoliły one stworzyć projekt, w którego centrum znajdują się ludzie – ich potrzeby, komfort i emocje
— mówi architektka Karolina Kowalik, współwłaścicielka pracowni AKA Studio.