NOWOŚĆ! Prawo w architekturze – przystępnie na portalu A&B
Zostań użytkownikiem portalu A&B i odbierz prezenty!
Zarejestruj się w portalu A&B i odbierz prezenty
maximize

Ogród Krakowianek – nowy park kieszonkowy w Krakowie

12 czerwca '24

W miastach całej Polski w zawrotnym tempie powstają kolejne parki kieszonkowe. Ogrody Krakowian to inicjatywa krakowskiego Zarządu Zieleni Miejskiej, w ramach której, począwszy od 2016 roku, w mieście powstało już ponad czterdzieści niewielkich parków. Najnowszą realizacją będącą kontynuacją projektu, jest Ogród Krakowianek umiejscowiony przy ulicy Prądnickiej. Oficjalne otwarcie parku dla zwiedzających miało miejsce 17 maja br.

czym są parki kieszonkowe?

Parki kieszonkowe to niewielkie przestrzenie zielone, o powierzchniach zwykle nieprzekraczających połowy hektara, ulokowane na niezagospodarowanych wcześniej skrawkach miast pomiędzy blokami, na nieużytkach czy w obrębie trudnych do zabudowania działek o nieregularnych obrysach. Jak wskazują osoby zajmujące się badaniem oddziaływania parków kieszonkowych, te niewielkie zielone enklawy wpływają pozytywnie na miejską bioróżnorodność, redukują poziom występowania zjawiska miejskich wysp ciepła oraz dbają o dobrostan mieszkańców i innych korzystających z nich osób, zapewniając kontakt z naturą i przestrzeń do rekreacji. Pośród polskich miast w trendzie zakładania parków kieszonkowych zdecydowanie przoduje Kraków, gdzie od 2016 roku powstało już ponad czterdzieści tego rodzaju przestrzeni.

Wydaje się, że tego typu ogrody są niewielkie, natomiast jak dodamy powierzchnię wszystkich 44 ogrodów i parków kieszonkowych, to będzie ich ponad 11 hektarów, prawie 12 hektarów, więc to jest już średniej wielkości park mówił w rozmowie z Telewizją Kraków Łukasz Pawlik, dyrektor ds. zieleni w ZZM Kraków.

Ogród Krakowianek

Ogród Krakowianek

fot.: ZZM w Krakowie

ogród krakowianek

Koncepcja utworzenia Ogrodu Krakowianek pojawiła się po raz pierwszy już w 2018 roku z inicjatywy Stowarzyszenia Sto Lat Głosu Kobiet oraz Zarządu Zieleni Miejskiej w Krakowie, natomiast na jego ostateczną realizację trzeba było poczekać aż 6 lat. Projekt Ogrodu Krakowianek skupia się wokół idei upamiętnienia stulecia uzyskania przez polskie kobiety praw wyborczych, które miało miejsce 28 listopada 1918 roku. W ramach okrągłej rocznicy zdecydowano się posadzić na terenie ogrodu symboliczną, opiewającą na sto, liczbę drzew, umieścić tablicę pamiątkową oraz poprowadzić ścieżkę edukacyjną, przybliżającą zwiedzającym historię emancypacji w Polsce. Plansze informacyjne umiejscowione zostały wewnątrz efektownych metalowych konstrukcji, które okalają fragmenty przecinających park ścieżek. Oprócz wyżej wymienionych, nowy park wzbogacił przestrzeń o kilka tysięcy krzewów i kwiatów, a także nowe nawierzchnie oraz zestaw ławek zlokalizowanych w cieniach drzew i małą architekturę.

Ogród Krakowianek

Ogród Krakowianek

fot.: ZZM w Krakowie

nowa jakość przestrzeni

Zajmujący powierzchnię 39 arów ogród ulokowany został w zaniedbanej wcześniej przestrzeni pomiędzy aleją Juliusza Słowackiego, pętlą autobusową przy ulicy Prądnickiej a zabudowaniami fortu kleparskiego. Oprócz wartości dydaktycznej i rekreacyjnej, założenie Ogrodu Krakowianek stało się również przyczynkiem do aktywizacji i uporządkowania przestrzeni, która od lat kojarzyła się głównie z wielkimi billboardami oraz wątpliwej urody budkami oferującymi dania na wynos. Co ważne, teren został wyposażony w efektowne oświetlenie, które czyni go bezpieczniejszym po zmroku wcześniej wiele osób skracało sobie drogę do pętli autobusowej, przechodząc od strony alei Juliusza Słowackiego ciemnymi ścieżkami przez teren zajmowany dzisiaj przez ogród. Dzisiaj taki spacer jest nie tylko bezpieczniejszy, ale pozwala również zaczerpnąć nieco wiedzy o historii emancypacji polskich kobiet.

 
Przemysław Ciępka

Głos został już oddany

Światło Cię Uniesie – okna, które zmieniają dom — Fakro INNOVIEW
Światło Cię Uniesie – okna, które zmieniają dom — Fakro INNOVIEW
Dachówki ceramiczne Röben – zawsze na czasie
INSPIRACJE