Zobacz w A&B!

Palma, neon i modernizm w RAJ pizza ludzie wino

Katarzyna Oczkowska
09 lutego '21

Białostocki RAJ pizza ludzie wino nie jest po prostu restauracją. To raczej kompleksowa koncepcja, obejmująca nie tylko aranżację wnętrza, inspirowaną modernizmem i estetyką lat 80., ale również branding oraz kreatywny nadzór nad wizerunkiem konceptu w mediach społecznościowych. RAJ, czyli pierwszy interdyscyplinarny projekt autorstwa Damiana Kozłowskiego i Katarzyny Fiedorczuk, projektantów z 74studio, powstały we współpracy z Dariuszem Jabłońskim to również krok w kierunku tworzenia ekosystemu lokalnych artystów oraz projektantów, którzy mogą łączyć swoje usługi, tworząc nową jakość.

Nazwa restauracji RAJ od razu kojarzy nam się z czymś pozytywnym, może nieco utopijnym, ale na pewno na wskroś przyjemnym. Taki był cel właścicieli i projektantów, gdyż także oni byli pomysłodawcami nazwy restauracji:

Chcieliśmy zaproponować coś świeżego i ciepłego. Wiedzieliśmy, że mamy do czynienia z czymś nowym i nietypowym, certyfikowaną kuchnią bezglutenową, która potrzebuje ciekawego anturażu. Nazwa i pomysł na branding był efektem wielogodzinnych rozmów i analizy lokalnego rynku i trendów. Zaproponowaliśmy RAJ − nazwę, która na pierwszy rzut oka nie kojarzy się z jedzeniem, ale brzmi lekko, niebiańsko, ciepło i wakacyjnie. To analogia do kuchni, którą mieliśmy niedługo zaoferować − bezglutenowe i jednocześnie wegańskie lub wegetariańskie jedzenie, które ma być lekkie, niebiańsko dobre, ciepłe i poprawiające nastrój. A przede wszystkim zdrowe. To w łatwy sposób wytyczyło nam drogę, którą podążymy, projektując i identyfikację wizualną, i wnętrze lokalu. Obie te rzeczy są spójne i utrzymane w tej samej kolorystyce.

Wejście do RAJ pizza
ludzie wino

Wejście do RAJ pizza ludzie wino

fot. Paulina Angielczyk Parkometr © 74studio

modernistyczne formy i rękodzieło

Wnętrze RAJU jest niewielkie, ale za to bardzo efektowne. Sala główna to niespełna 27 metrów kwadratowych, gdzie należało przeprowadzić niestandardowe rozwiązania i kompromisy pod względem funkcjonalnym. Mimo że lokal jest niewielki, to w środku znajdują się miejsca dla 24 osób − głównie są to miejsca barowe, ale również te przy niższych stołach, gdzie można usiąść na dłużej.

Widok na wnętrze RAJ
pizza ludzie wino

Widok na wnętrze RAJ pizza ludzie wino

fot. Paulina Angielczyk Parkometr © 74studio

Standardowy bar zastępuje aneks barowy przeznaczony do obsługi kelnerskiej, pełniąc również funkcję magazynową do przechowywania zapasów oferowanych alkoholi. Dizajn wnętrza to mieszanka polskiego modernizmu i stylu lat 80. Odnajdziemy tu ciepłe kolory, takie brązy, czerwienie i oranże w różnych formach oraz wykończeniach. Podłoga pokryta jest oryginalnym lastryko, a na ścianach królują kwadratowe płytki o kredowym wykończeniu, okalające wszystkie ściany sali głównej. Dużą uwagę przykuwają meble, bo dominantą w tym lokalu jest przede wszystkim rękodzieło. Każda forma oprócz drewnianych stołków jest zrobiona ręcznie przez lokalnych metaloplastyków, stolarzy i artystów. Oryginalne formy stołów i ich blaty wykonane są z tłuczonej ceramiki z soczystym oranżowym wykończeniem.

Siedzisko ze stolikami
z tłuczonej ceramiki i drewnianymi stołkam

Siedzisko ze stolikami z tłuczonej ceramiki i drewnianymi stołkam

fot. Paulina Angielczyk Parkometr © 74studio

W podobny sposób wykończony został aneks barowy, ale tym razem z dominantą w kolorze brązowym. Pękate blaty, dopełnione zostały  frontami szafek, które wypełnia korek modyfikowany. Nawiązaniem do modernistycznych form są również ręcznie profilowane uchwyty o formie koła. Odnajdziemy tu także murowane siedzisko, a miejsca siedzące wzbogacają drewniane taborety z litego drewna.

Detale RAJ pizza
ludzie wino

Detale RAJ pizza ludzie wino

fot. Paulina Angielczyk Parkometr © 74studio

palma, neon i lustro

Stonowaną kolorystykę lokalu przełamuje centralny element jakim jest syntetyczna palma, która została wykonana ręcznie ze stali i wykończona bielą. Palmę otacza duży czerwonopomarańczowy neon w formie koła, a to wszystko odbija się w lustrzanej płaszczyźnie, którą dostrzeżemy na suficie.

Syntetyczna palma
i neon

Syntetyczna palma i neon

fot. Paulina Angielczyk Parkometr © 74studio

To forma na granicy pastiszu, nawiązująca do nazwy restauracji. Ma za zadanie dodać luzu, zaskoczyć, skupić na sobie uwagę, być wyjątkowa i jedyna w swoim rodzaju. Nawiązuje stylizacją do lat 80. Dopełnia ją wielki pomarańczowy, klasyczny neon, również znany z tamtej epoki. Wypełnia to wnętrze niesamowicie przyjemnym ciepłym światłem, które od razu przywołuje „rajskie” wspomnienia. Natomiast lustro tworzy swego rodzaju portal, obijając światło neonu i palmę, podwyższa nam optycznie pomieszczenie i dubluje efekt dekoracji, czyniąc je jeszcze bardziej wyjątkowymi − mówią projektanci.

Palma szybko stała się viralem wśród odwiedzających lokal gości, przez co kojarzy się właśnie z tym miejscem, stając się znakiem rozpoznawczym.

Okrągłe formy
nawiązujące do modernizmu

Okrągłe formy nawiązujące do modernizmu

fot. Paulina Angielczyk Parkometr © 74studio

bardziej koncept niż restauracja

RAJ to koncept również pod względem kulinarnym. Swoim gościom oferuje bezglutenową pizzę, poświadczoną certyfikatem MENU BEZ GLUTENU, które dopełniają również inne pozycje dań głównych, zarówno bezglutenowych, jak i wegetariańskich czy wegańskich. Dopełniają to wszystko wyszukane bezglutenowe alkohole oraz niszowe napoje polskich producentów. Jak mówią projektanci:

Rajowi bliżej do konceptu niż do restauracji − to miejsce jest bardzo specyficzne. Nie jest typową restauracją, nie tylko ze względu na oferowaną kuchnię, ale również ze względu na swoją wielkość i aranżację.

Swój pełny potencjał RAJ z pewnością pokaże, gdy na zewnątrz zrobi się cieplej. Do lokalu zostanie bowiem zagospodarowany ogródek, a drzwi na co dzień będą szeroko otwarte na przechodniów i zaglądających do niego gości.

Katarzyna Oczkowska

Głos został już oddany

Obiekt roku 2022 w systemach ALUPROF
Płyty elewacyjne [pictura] z włóknocementu - EQUITONE
BRUK-BET – Ekologiczne nawierzchnie brukowe
TRENDY [2022] - Podłogi, posadzki, wycieraczki systemowe, tarasy – trendy 2022