Fotel inspirowany owocem awokado – designerski hit lat 50.

Acapulco – prawdopodobnie tak nazywał się ten model. Krzesło to czy też fotel, trudno ocenić. Jego prosta, ażurowa forma sprawia, że mebel ten doskonale wpisuje się w aranżacje zarówno zewnętrzne, ogrodowe, jak i wewnętrzne, nawiązujące do stylu boho, albo na przykład vintage. To projekt ponadczasowy, który jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych form użytkowych XX wieku.

Fotel formą przypominający owoc awokado        Fotel formą przypominający owoc awokado

Fotel formą przypominający owoc awokado

© Pinterest

Projekt sfrustrowanego turysty

To designerski hit lat 50. ubiegłego wieku. Niewątpliwie, formą przywodzi na myśl owoc awokado, który jeśli zaufać legendzie, rzeczywiście mógł być inspiracją do stworzenia projektu. Zgodnie z opowieścią bowiem, fotel skonstruował turysta, będący gościem meksykańskiego miasta. Siedziska, z jakich miał okazje korzystać, nie odpowiadały jego potrzebom. Były ciężkie i nieprzewiewne. Wówczas postanowił samodzielnie wykonać mebel o lekkiej i wytrzymałej konstrukcji, a przy tym odporny na warunki atmosferyczne.

Projekt szybko zdobył popularność i zapełnił nadmorskie plaże i hotelowe tarasy. Z czasem stał się formą kultową, powielaną w różnych wariantach i z wykorzystaniem nowoczesnych materiałów. Był obiektem pożądania hollywoodzkich gwiazd i środowiska artystycznego. Szybko przedostał się także do wzornictwa europejskiego.

Fotel formą przypominający owoc awokado        Fotel formą przypominający owoc awokado

Fotele te mogą być skonstruowane na nóżkach albo na biegunach

© Pinterest

Nawiązania polskich projektantów

Nieznane jest zatem nazwisko pierwszego autora projektu. Wiemy natomiast, że polski design również był bogaty w podobne stylistycznie siedziska. Należy wspomnieć tutaj nazwisko Władysława Włodkowskiego i jego projekty foteli z zestawu Niedźwiedzie, wykonane z wikliny i metalu, oraz żyłkowe taborety. Również w podobnej stylistyce prezentuje się Fotel muszla Witolda Popławskiego z 1958 roku.

Fotel formą przypominający owoc awokado        Fotel formą przypominający owoc awokado

Siedzisko wykonane jest przeważnie z rattanu, technorattanu, pasów skórzanych, albo liny

© Pinterest

Ażurowa konstrukcja

W przypadku modelu znanego pod nazwą Acapulco konstrukcja to metalowa rama, na którą naciągnięty jest rattan, sznurek, pasek skórzany, technorattan albo linka PCV. Siedzisko jest elastyczne i lekko rozciąga się pod wpływem ciężaru. Każdy fotel wyplatany jest ręcznie.

Fotel formą przypominający owoc awokado        Fotel formą przypominający owoc awokado

Fotel ten będzie idealnym meblem do ogrodu, na taras, albo balkon

© Pinterest

Ikona designu

Krzesła te niewątpliwie kojarzą nam się z latem i wakacyjną swobodą. Są ergonomiczne i wygodne, zwłaszcza jeśli wyłożymy je miękką narzutą. Fotel żyłkowy to element ożywiający aranżację wnętrzarską i dodający jej lekkości. Co ciekawe, za sprawą metalowych elementów, model ten doskonale wkomponowuje się również w zdecydowaną stylistykę loftową.

Opracowanie: Liwia Sus

Pompy ciepła Buderus
DOMiTRENDY [DYWILAN]