Eleganckie, stylowe i niezwykle praktyczne – okiennice wewnętrzne

Okiennice wewnętrzne przeżywają swój renesans. Niegdyś popularne głównie w krajach o cieplejszym klimacie, coraz częściej pojawiają się również w polskich wnętrzach. Kojarzone są z domami wiejskimi, albo z wiekowymi kamienicami. Dziś jednak doskonale zastępują rolety, będąc równie funkcjonalne, ale też niezwykle estetyczne.

Okiennice mogą być stylowym akcentem kolorystycznym        Naturalnie drewniane okiennice

Okiennice mogą być stylowym akcentem aranżacyjnym

© Pinterest

Każdemu wedle potrzeb

Okiennice dają osłonę przed warunkami atmosferycznymi panującymi na zewnątrz, tak przed upalnym słońcem, jak i zacinającym deszczem czy porywistym wiatrem. Zarówno wewnętrzne jak i zewnętrzne mogą być jedno, dwu, albo wieloskrzydłowe. Te tradycyjne są rozwierane, ale dziś spotkamy również przesuwne czy też harmonijkowe. Szeroki ich wybór sprawia, że bez trudu dopasujemy je do aranżacji wnętrza. Współcześnie wytwarzane są one z drewna, płyt MDF, aluminium albo PCV, oraz prezentują różnorodne wzornictwo.

Okiennice wewnętrzne pełne        Okiennice wewnętrzne pełne

Okiennice wewnętrzne pełne

© Pinterest

Shuttersy niezwykle praktyczne

Shuttersy to współczesne określenie na okiennice wewnętrzne. Są one montowane od wewnętrznej strony okien. Ich konstrukcja składa się zwykle z ramy oraz ruchomych listewek, które ustawione pod różnym kątem pozwalają kontrolować stopień przenikania światła.

Poza regulowaniem temperatury wewnątrz pomieszczenia (nie tylko latem, ale zimą także stanowią izolację przed chłodem!) mają też inne zalety. W dużym stopniu chronią przed hałasem dobiegającym z zewnątrz, zapewniają prywatność, przez co, poniekąd, wpływają na nasze bezpieczeństwo.

Okiennice wewnętrzne pasujące do wnętrza w stylu boho        Okiennice wewnętrzne pełne, wachlarzowe

Okiennice wewnętrzne, pasujące do wnętrza w stylu boho oraz barwne okiennice wachlarzowe

© Pinterest

Wyjątkowa estetyka

Okiennice to rozwiązanie równie praktyczne co nowoczesne rolety. Są jednak dużo bardziej efektowne, luksusowe i wprowadzają do wnętrza wyjątkowy klimat, dlatego poza użytecznością, wykorzystywane są też jako element dekoracyjny domu.

Okiennice doskonale sprawdzą się w sypialni        Okiennice doskonale sprawdzą się w sypialni

Okiennice doskonale sprawdzą się w sypialni

© Pinterest

Stylowe okiennice

Bogaty wybór okiennic daje nam duże możliwości aranżacyjne. Dzięki temu odpowiednio wkomponują się one w różnorodne stylowo wnętrza.

Modele pełne, z całkowitym wypełnieniem, będą pasowały do domów rustykalnych. Bardziej eleganckie, z wąskimi modułami, wpiszą się w charakter dworków oraz mieszkań w stylu skandynawskim. We wnętrzach nowoczesnych, na przykład postindustrialnych, sprawdzą się te o konstrukcji aluminiowej.

Opracowanie: Liwia Sus

Koły Buderus
DOMiTRENDY [DYWILAN]