Ozonowanie pomieszczeń – czy jest w pełni bezpieczne?

Ozon to gaz potocznie nazywany tlenem aktywnym. Dobrze rozpuszcza się w wodzie, jest niepalny oraz posiada silne właściwości biobójcze. Wykazuje on właściwości silnie reaktywne, co oznacza, że wchodząc w interakcje z cząsteczkami, rozbija ich struktury. Ozonowanie więc to metoda oczyszczania, której celem jest dezynfekcja – usunięcie bakterii, wirusów i grzybów, dekaryzacja – usunięcie alergenów oraz deodoryzacja, czyli trwałe usunięcie przykrych zapachów.

Poprzez ozonowanie możemy pozbyć się nieprzyjemnych zapachów oraz odkazić pomieszczenie

Poprzez ozonowanie możemy pozbyć się nieprzyjemnych zapachów oraz odkazić pomieszczenie

© Pinterest

Kiedy ozonowanie może być nam pomocne?

Metodę tą możemy wykorzystać, chcąc pozbyć się zapachu tytoniowego z pomieszczenia, odkażając wnętrze po chorobach zakaźnych, pozbywając się pleśni, oczyszczając przestrzenie po pożarach czy zalaniach, walcząc z alergiami, lub też pozbywając się szkodników.

Czyszczenie pomieszczeń z zastosowaniem ozonu jest dużo bardziej efektywne, niż tradycyjne z zastosowaniem środków chemicznych.

Ozonowanie pomieszczenia

Ozonowanie pomieszczenia

© Pinterest

Dobór urządzenia – ozonatory kwarcowe czy płytkowe

Bardzo ważny jest odpowiedni dobór urządzenia. Istotna jest tu metoda wytwarzania ozonu. Wiele generatorów oparta jest na technologii płytek ceramicznych. Jest to technologia szkodliwa dla wyposażenia pomieszczeń z powodu dużej ilości wielotlenków azotu. Poza tym powietrze takie uczula, a urządzenia często ulegają awariom.

Alternatywą są ozonatory kwarcowe. Stosuje się tam lampy kwarcowe, które odpowiadają za generowanie ozonu. Urządzenia nie wymagają one również regularnego czyszczenia.

Czy to bezpieczne?

To proces bezpieczny, ale pod warunkiem zachowania kilku zasad. Ozon jest toksyczny, dlatego ozonowaniem powinny zajmować się specjalistyczne firmy, które posiadają kombinezony oraz maski, niezbędne do przeprowadzania tego procesu.

Pomieszczenie poddane oczyszczaniu powinno być szczelnie zamknięte oraz nie mogą znajdować się tam zwierzęta i rośliny. Również należy usunąć z niego przedmioty z elementami gumowymi. By nie narażać się na szkodliwe dla zdrowia działanie ozonu, z pomieszczenia można korzystać dopiero po kilku godzinach.

Opracowanie: Liwia Sus

DOMiTRENDY [DYWILAN]