Woda z bąbelkami – jak w domowych warunkach skutecznie ugasić pragnienie?

Odpowiednie nawodnienie organizmu to zwłaszcza latem ważna profilaktyka zdrowotna. Woda gazowana niewątpliwie orzeźwia i skutecznie gasi pragnienie. Jeśli nie jesteśmy zwolennikami kupowania wód mineralnych w jednorazowych, plastikowych butelkach, a lubimy charakterystyczny posmak napoju z bąbelkami, możemy zrobić wodę gazowaną w domu. Będzie to nie tylko przyjemna, ale również zdrowa alternatywa dla słodkich napojów.

Woda gazowana

Woda gazowana

© Pinterest

Korzyści z picia wody gazowanej

Woda z bąbelkami bardzo skutecznie gasi pragnienie, zwłaszcza po dużym wysiłku fizycznym. Szybko się wchłania, dzięki czemu poprawia samopoczucie. Polecana jest więc głównie osobom aktywnym.

Jej spożywanie, wbrew pozorom ma wiele zalet. Korzystnie wpływa na przykład na proces trawienia, ułatwia pozbywanie się zaparć i niestrawności. Zawiera również cenne pierwiastki, takie jak sód, magnez, wapń i fosfor, wspierające funkcjonowanie układu kostnego oraz oczyszcza organizm z toksyn. Ulgę przynosi też osobom cierpiącym na nadkwasotę żołądka. Oczywiście, gdy sięgamy po taką wodę z umiarem.

Zbyt duże ilości mogą bowiem podrażniać błonę śluzową przewodu pokarmowego i żołądka, albo po prostu prowadzić do uczucia dyskomfortu. Pamiętajmy, że nie jest wskazana także osobom cierpiącym na nadżerki i wrzody żołądka, zgagę, wzdęcia oraz nadciśnienie tętnicze.

Woda gazowana

Woda gazowana

© Pinterest

Woda gazowana domowym sposobem

Niekorzystna dla środowiska produkcja plastikowych butelek, skłania do samodzielnego przygotowania gazowanego napoju w domu. Nie należy obawiać się wody prosto z kranu. Jest ona regularnie sprawdzana i oczyszczana, dzięki czemu możemy pić ją nawet w wersji nieprzegotowanej. Możemy także poddać ją domowej filtracji.

Saturator do wody

Saturator do wody

© Pinterest

Saturator do wody

W procesie gazowania pomoże nam saturator wody. Dziś jest to sprzęt o niewielkich gabarytach, który nasyca wodę dzięki wmontowanemu nabojowi z dwutlenkiem węgla. Obsługa urządzenia jest bardzo prosta, dzięki czemu szybko możemy nasycić nie tylko czystą wodę, ale także na przykład orzeźwiającą lemoniadę.

Wydajność sprzętu zależy od parametrów oraz wielkości nabojów. Zazwyczaj jeden wkład pozwala na gazowanie około 60-80 litrów wody. Saturatory przypominają nieco ekspresy do kawy. Jedne posiadają neutralny wygląd, inne to modele designerskie, na miarę najnowocześniejszych wnętrz. Również częsta jest opcja regulowania intensywności gazowania. Jeśli więc saturator ma służyć wielu osobom równolegle, będzie to ważna kwestia. Ponadto dostępne są też poręczniejsze modele, które mają formę butelki, do której wkłada się nabój CO2.

Kran z opcją gazowania wody

Kran z opcją gazowania wody

© Pinterest

Kran z opcją gazowania wody

Coraz bardziej popularną opcją są też systemy chłodząco–gazujące wodę, zintegrowane z baterią kuchenną. Pojemnik z dwutlenkiem węgla i wkładem chłodzącym jest na tyle kompaktowy, że bez problemu mieści się w szafce pod zlewozmywakiem. Zewnętrzny jest jedynie panel sterujący stopniem nasycenia gazem wody. Kran z opcją gazowania wody to inwestycja, która z pewnością będzie korzystna dla naszego portfela, ale przede wszystkim dla czystości środowiska.

Opracowanie: Liwia Sus

Pompy ciepła Buderus
DOMiTRENDY [DYWILAN]