Zobacz w portalu A&B!
Zostań użytkownikiem portalu A&B i odbierz prezenty!
Zarejestruj się w portalu A&B i odbierz prezenty
maximize

Performance w czasach pandemii – akcja Twój Ruch

12 maja '20

W Berlinie sąsiedzi wspólnie, ze swoich okien oglądają filmy wyświetlane na ścianie jednej z kamienic. Włosi urządzają balkonowe koncerty i mini uczty, stukają się kieliszkami na specjalnie skonstruowanych „wciągnikach”. W Polsce malujemy razem obrazy. W czasie pandemii artyści się nudzą i z tej nudy, tego bezruchu narodziła się akcja „Twój Ruch”.

O sztuce balkonowej pisaliśmy już przy okazji projektu Muzeum Nowoczesnego w Warszawie „Artyści na kwarantannie”. W przypadku Filipa Ćwika, współtwórcy Studio 810 i malarki Urszuli Niemirskiej jest to raczej sztuka okienna. Na co dzień artyści są sąsiadami, mieszkają na Saskiej Kępie. To sąsiedztwo zainspirowało ich do stworzenia „okiennego” performansu.

10 maja na skwerku przy ul. Elsterskiej artyści rozpoczęli akcję Twój Ruch. Wykorzystali znany m.in. z dziecięcych filmów motyw sąsiedzkiej korespondencji, przeznaczonej dla tych, którzy mają szlaban i nie wychodzą z domu. Chociaż kwarantanna szlabanem nie jest to rządzi się podobnymi prawami. Filip Ćwik i Urszula Niemirska połączyli swoje pracownie linami, dzięki którym przesyłali sobie płótna. Oboje mieli 40 minut na tworzenie obrazu po tym czasie lina ponownie szła w ruch. W ten sposób powstało tego dnia sześć płócien wspólnego autorstwa.

Artyści z każdej sytuacji potrafią zrobić materiał dla sztuki. Izolacja stała się więc nowym impulsem twórczym.

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

Post udostępniony przez Filip Cwik (@filipcwik)

© filipcwik

oprac. red. 

Głos został już oddany

Materiał w architekturze — trendy 2024
LS Dark — żaluzje zaciemniające

TECTUS®
całkowicie ukryty system zawiasów

www.simonswerk.com
INSPIRACJE