Zobacz w portalu A&B!
Zostań użytkownikiem portalu A&B i odbierz prezenty!
Zarejestruj się w portalu A&B i odbierz prezenty
maximize

Postmodernistyczne miraże

06 maja '19

Zapraszamy na spacer w ramach programu „Transformacja. Przestrzenie wolności” poświęconego zjawiskom zachodzącym w polskiej architekturze i urbanistyce po 1989 roku.

[informacje od organizatorów]

Wraz ze zmianą ustrojową, społeczną i gospodarczą lat 90., Warszawa stała się jedną z najciekawszych scen wykuwania transformacyjnych tożsamości poprzez architekturę. W stylistyce stołecznych budynków z tego okresu to, co wyobrażano sobie jako wielkomiejskie, nowoczesne i wizualizujące przyszłość istniało w przedziwnej symbiozie z tym, co zwyczajne, tradycyjne i zanurzone w przeszłości. Co ciekawe, w dobie transformacji postmodernizm w niewielkim zakresie stanowił hasło-wytrych porządkujące architektoniczną rzeczywistość. A jednak istnieje pewien zamknięty zasób form i praktyk charakterystyczny dla ówczesnych budynków, których geneza na pierwszy rzut oka jednoznacznie kojarzy się z postmodernistycznym przewrotem. Jaka relacja zachodzi między warszawskim stylem lat 90. a postmodernizmem? Na ile funkcjonował on na własnych zasadach, a na ile sprowadzony został do mechanicznego narzędzia stemplującego budynki wybranymi kodami i znaczeniami? Co najmocniej wpływało na kształt ówczesnej zabudowy i jakie znaczenie ma to teraz?

Spacer poprowadzi Aleksandra Stępień-Dąbrowska — historyczka sztuki, popularyzatorka i badaczka architektury XX wieku. 

Kiedy:

9 maja 2019 r. o godzinie 17:00.

Zapisy:

projekty@niaiu.pl
Obowiązują zapisy, udział bezpłatny, liczba miejsc ograniczona.

Miejsce zbiórki:

Przed wejściem do Hali Torwar (ul. Łazienkowska 6A). Podczas spaceru może wystąpić konieczność przemieszczania się komunikacją miejską — prosimy o nabycie biletów we własnym zakresie.

Więcej informacji na stronie internetowej organizatorów. 

Głos został już oddany

IGP-DURA®one – system powlekania proszkowego
Dachówki na elewacji – trend w architekturze 2024
DACHRYNNA: zintegrowany system dachowy 2w1 (Dach + Rynna)
INSPIRACJE