O sukcesie budynku przesądza nie tylko dobry projekt architektoniczny, ale i jego realizacja, w której kluczowe są poziom wykonawstwa i dobór materiałów wykończeniowych. Niewiele jest konkursów, które skupiają się na tej drugiej, materialną twarzy architektury. Do tej wąskiej kategorii należy konkurs Saint-Gobain Gypsum Trophy, którego 14. edycja właśnie dobiega końca. Na kwietniowej gali w Paryżu poznamy realizacje, których kunsztowne wykonanie zasłużyło na najwyższą formę uznania! Patronem wydarzenia jest Architektura&Biznes.
Pomysł na nagradzanie wzorowego wykonawstwa nie jest w firmie Saint-Gobain nowy. Pierwsza edycja tego znaczącego wydarzenia miała miejsce jeszcze w 1998 roku, kiedy Saint-Gobain oceniło 20 najlepszych z 15 krajów w dwóch kategoriach — gipsy-tynki oraz płyty gipsowo-kartonowe. Od tego momentu, co dwa lata podczas gali w Paryżu wyłaniane są wyjątkowe realizacje wykorzystujące systemy suchej zabudowy.
Uczestniczący wykonawcy dokonują niezwykłych osiągnięć, łącząc swoje doświadczenie z najwyższej klasy materiałami, tworząc innowacyjne i wydajne rozwiązania. Niektórzy pracują nad istniejącymi, historycznymi strukturami, inni tworzą zupełnie nowe obiekty. Niektóre projekty wymagają współpracy tysięcy osób, podczas gdy inne są realizowane przez jedną osobę. Twórcy wykazują się nieograniczoną kreatywnością i mogą być dumni ze swojej pracy.
Saint-Gobain Gypsum Trophy 2025
Rozwój, nieprzerwany od ponad dwudziestu lat, doprowadził do wypracowania formuły, w której finałowe zmagania podzielono na sześć kategorii, pozwalających na rzetelną ocenę obiektów o różnych funkcjach i przeznaczeniu. W tym roku realizacje zgłaszane są następujących kategoriach: Kultura, Edukacja i Rekreacja, Fasady, Mieszkalne, Innowacja, Biznes i Instytucje, Sufity.
Każda z prac oceniania jest przez pryzmat czterech kluczowych kryteriów: rzemiosła, zastosowania rozwiązań marki Saint-Gobain, zrównoważonego rozwoju oraz jakości prezentacji.
Droga do zwycięstwa nie jest prosta, bowiem konkurs zaplanowano jako dwuetapowy — najpierw obiekty porównywane są na szczeblu krajowym przez lokalnego lidera Saint-Gobain, który wybiera najlepsze realizacje powstałe na terenie kraju. Te reprezentują krajowe rzemiosło na międzynarodowym finale w Paryżu, gdzie zespół Międzynarodowej Nagrody Gipsowej Saint-Gobain wyłania zwycięzców w poszczególnych kategoriach. W tym roku na gali w Paryżu ponownie pojawi się polski akcent, bo do finału zakwalifikowano aż cztery realizacje!
finałowa czwórka w Paryżu
Hala Urania w Olsztynie © Saint-Gobain | Rigips
Pierwszą z nich jest Hala widowiskowo-sportowa URANIA w Olsztynie, której blask przywróciła renowacja wykonana przez firmę PAINTER Usługi Remontowo-Budowlane z Jonkowa. Modernistyczna budowla odnowiona została przy użyciu nowatorskich technik, dlatego też zakwalifikowano ją do finału w kategorii innowacje!
Hala Urania to budynek wyróżniający się charakterystyczną kopułą, który powstał w 1978 r. Od początku istnienia obiekt pełni funkcje hali widowiskowo-sportowej, dokładając istotny wkład w rozwój sfery sportowej w województwie warmińsko-mazurskim. Wyróżniający się kształt kopuły wpisał się na stałe w panoramę miasta Olsztyn. Z biegiem czasu budynek wymagał przeprowadzenia prac modernizacyjnych, które rozpoczęły się w 2021 r., i które zakładały kompleksową modernizację całego obiektu. W głównym budynku- w samym sercu hali przykrytym wyjątkową kopułą — mieści się wielofunkcyjne boisko, któremu dodano cztery nowe widownie. Dzięki temu zabiegowi znacząco powiększono ilości miejsc z 2500 do ponad 4000. Część miejsc na widowni została przystosowana dla osób z niepełnosprawnościami. Dodatkowo do kompleksu sportowego dołączono również lodowisko zewnętrzne i podziemny parking. Obecnie w Hali Uranii są zlokalizowane też inne sale w tym pomieszczenia dedykowane do zajęć judo, podnoszenia ciężarów czy sala trenigowa-rozgrzewkowa mogąca pomieścić około 500 widzów. Obiekt jest wyposażony w zaplecze sanitarne, ale posiada też salę konferencyjną, co stanowi kompleksowe uzupełnienie oferty Hali Uranii. Zrewitalizowany budynek hali stał się ponownie wyjątkową perełką miasta Olsztyn, a sławna kopuła została podświetlona co upamiętnia i podkreśla charakterystyczny rys tego budynku.
Mercure Szczyrk Resort w Szczyrku © Saint-Gobain | Rigips
Drugą, niezwykle spektakularną realizacją na liście finałowej konkursu Saint-Gobain Gypsum Trophy 2025 został hotel Mercure Szczyrk Resort w Szczyrku. Rewitalizacja i rozbudowa modernistycznego hotelu z lat 70. XX wieku, wykonana przez firmę BPBP S.A. — BIELSKIE PRZEDSIĘBIORSTWO BUDOWNICTWA PRZEMYSŁOWEGO, dostała się do finału w kategorii Kultura, edukacja, rozrywka.
Hotel pod nazwą Orle Gniazdo został otwarty we wrześniu 1977 r. i był ośrodkiem Huty Katowice. Położony na poziomie 660 m n.p.m. u stóp Góry Klimczok. Po rozbudowie dysponuje 554 miejscami noclegowymi (447 pokoi), 5 punktami gastronomicznymi, 14 salami konferencyjnymi, lądowiskiem dla helikopterów, aqua parkiem oraz strefą SPA&Wellnes. Główny budynek o długości 330 metrów, jest dwutraktowy, posiada 9 kondygnacji i basen z otwierana kopułą dachową. Do ośrodka można dostać bezpośrednio kolejką linową. W przyszłości planowane są również atrakcje zimowe takie jak mini stok narciarski z torem przeszkód, wyciągiem taśmowym dla dzieci i początkujących.
Biurowce Lakeside w Warszawie
© Saint-Gobain | Rigips
Kolejnymi obiektami, które będą reprezentowały Polskę na gali finałowej Saint-Gobain Gypsum Trophy 2025 w Paryżu są biurowce Lakeside w Warszawie, za których realizację odpowiada firma URB Paweł Więckowski Sp. z o.o. z Warszawy. Budynki zakwalifikowano do finału w kategorii Biznes i Instytucje.
Lakeside to budynek biurowo-usługowy wraz z garażem podziemnym, który stanął na położonej na skraju Mokotowa działce sąsiadującej z terenami parku Dolinka Służewska, stanowiącego obszar rekreacyjny obok Potoku Służewieckiego. Przy projektowaniu terenu zielonego kładziono nacisk na stworzenie nowoczesnej, przyjaznej przestrzeni, łączącej nowy budynek z pobliskimi terenami zielonymi. Ta przestrzeń ma także stanowić atrakcyjne wnętrze pomiędzy częściami budynku. Projekt zagospodarowania terenu zakłada kontrast pomiędzy poziomem terenu a bryłą budynku. Budynek ma geometryczną formę. Natomiast teren zielony jest zaprojektowany krajobrazowo, z łagodnymi formami, krętymi ścieżkami i przejściami.
— pisał na temat biurowców Lakeside Kacper Kępiński
Muzeum Historii Polski w Warszawie © Saint-Gobain | Rigips
Ostatnią polską realizacją, która stanie w szranki w finale konkursu Saint-Gobain GYPSUM TROPHY w Paryżu jest Muzeum Historii Polski w Warszawie, a konkretnie jego sufity oraz sucha zabudowa, zrealizowane przez firmę Firma Marek Kośka z Warszawy.
Muzeum Historii Polski to jeden z nowocześniejszych tego typu obiektów w Europie. Obiekt posiada ponad 44 tysiące m² powierzchni, na co składają się 4 kondygnacje nadziemne oraz 2 podziemne. Wyjątkowa realizacja powstała finalnie w 2023 i została zaprojektowana przez warszawskie biuro projektowe WXCA. Sam budynek to aż 180 m długości i 48 m szerokości. Muzeum posiada ponad 7 000 m² wystawy stałej i 1 400 m² wystaw czasowych i jest w stanie pomieścić audytorium na poziomie 577 osób. W obiekcie znajduje się również sala kinowa przeznaczona dla 135 osób. Niczym wisienka na torcie na dachu budynku znajduje się ogólnodostępny taras z widokiem na panoramę miasta. Gmach wyróżnia się ciekawą fasadą złożoną z różnych kolorów kamieni, które nawiązują do warstw historii- od czasów dawnych do współczesnych. Każda ściana zewnętrzna budynku nawiązuje również do symboli polskiej architektury. W założeniu muzeum prezentuje wielowymiarowa historię Polski, ale w swojej ofercie posiada również przestrzenie audytoryjne, warsztatowe, punkty gastronomiczne oraz liczne pracownie konserwatorskie.
Architektura i Biznes na gali Saint-Gobain Gypsum Trophy w Paryżu!
Wyniki konkursu o Saint-Gobain Gypsum Trophy poznamy na finałowej gali, która odbędzie się w Paryżu w kwietniu bieżącego roku. Patronem tego międzynarodowego wydarzenia jest Architektura&Biznes!