Czy miasto może sprzyjać budowaniu relacji? W ramach konkursu „Urban Design: miasto na wyciągnięcie ręki” powstało prawie dwadzieścia makiet obiektów małej architektury miejskiej, która w sposób dostępny i nowoczesny pomoże budować integrację społeczną.
Konkurs zorganizowało Podkarpackie Centrum Innowacji. Nagrodą dla autorów dwóch najlepszych prac jest wyjazd na kwietniowe targi Salone del Mobile w Mediolanie. Komisja oceniła prace 36 studentów z podkarpackich uczelni pod kątem kreatywności, dostępności, trafności oraz potencjału projektu na rewitalizację miejsca publicznego. Zwycięzców przedstawiono 7 marca w przestrzeni PCI ProtoLab: dwa najwyższe wyróżnienia otrzymał projekt BeeSpot autorstwa Klaudii Wiekierak i Klaudii Lewko oraz projekt Kreatispace, stworzony przez Angelikę Konieczny i Norberta Lisa.
Konkurs Urban Design
© Podkarpackie Centrum Innowacji
przestrzeń wspólna przestrzenią integracji
Wykorzystując zasoby Podkarpackiego Centrum Innowacji, młodzi ludzie z naszego regionu zaprojektowali dostępne, nowoczesne i funkcjonalne przestrzenie wspólne, które mogą w przyszłości powstać w Rzeszowie. To budujące, że przyszli architekci z Podkarpacia chcą tworzyć miejsca sprzyjające integracji społecznej, a my możemy im to umożliwić
— mówi Michał Tabisz, prezes Podkarpackiego Centrum Innowacji.
nagrodzone projekty: BeeSpot i Kreatispace
W projekcie BeeSpot autorki zawarły koncepcje leżaków, modułowych donic, pergoli oraz sześciokątnych ławek. Autorki zagospodarowały przestrzeń terenów zielonych nad rzeką Wisłok, w okolicy Trzmielowiska, które są częstym wyborem mieszkańców do spędzania czasu w sposób aktywny. Inspirację autorek stanowiły owady zamieszkujące w okolicy i to do kształtów ich skrzydeł nawiązuje forma projektowanych obiektów. W projekcie zadbały o dostępność obiektów i ich wygodę, nie bez znaczenia pozostał także aspekt estetyczny.
BeeSpot — konkurs Urban Design
proj.: Klaudia Wiekierak, Klaudia Lewko
Projekt Kreatispace poświęcony jest przestrzeniom spotkań i pracy w okolicach Politechniki Rzeszowskiej. Jednym z zaprojektowanych elementów jest betonowy blok i ławki, które można dowolnie przestawiać i dostosować do własnych potrzeb. Ich zadaszenie kształtem przypomina śmigło samolotu i nawiązuje do logo Wydziału Budowy Maszyn i Lotnictwa Politechniki Rzeszowskiej. Obiekty stanowią odpowiedź na potrzeby osób studenckich, które dostrzegli autorzy pracy i zapewnią przyjemną przestrzeń do pracy w grupach, organizowania spotkań, jak i pracy indywidualnej.
Kreatispace — Urban Design
proj.: Angelika Konieczny, Norbert Lis
jak młodzi architekci chcą poprawić miasto?
W trakcie trwania konkursu, uczestnicy wzięli udział w wielu szkoleniach i spotkaniach, dzięki którym zyskali wiedzę potrzebną do stworzenia prac konkursowych.
Dzięki takim inicjatywom jak ta, studenci spotykają się z realnymi potrzebami zmian w przestrzeni miasta, mają szansę wyklarować i przedstawić swoje pomysły na aranżację terenów zielonych oraz zaproponować projekty dla poprawy i nawiązania relacji społecznych w mieście widziane z ich perspektywy jako młodych ludzi
— podkreśla dr inż. arch. Joanna Figurska— Dudek.
Konkurs Urban Design
© Podkarpackie Centrum Innowacji
W konkursie wzięli udział studenci z Politechniki Rzeszowskiej oraz po jednym studencie z Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie i Państwowej Akademii Nauk Stosowanych w Przemyślu.