Kliknij i zobacz jak w prosty sposób opublikować swój projekt w A&B
Zostań użytkownikiem portalu A&B i odbierz prezenty!
Zarejestruj się w portalu A&B i odbierz prezenty
maximize

Wenecja w naszym domu! „Syndrom Wenecki” Andreasa Pichlera

28 kwietnia '20

Gdy złe wieści napływają z miasta na wodzie, cały świat wstrzymuje oddech. Kto był, ten świetnie to rozumie. Kiedy w Wenecji panowała powódź, wielu doświadczało tego samego uczucia, co wtedy, gdy płonęła katedra Notre Dame de Paris. Największym zagrożeniem miasta nie jest jednak zalewająca je woda, ale my turyści.

Zbliża się maj, miesiąc, w którym co dwa lata cały architektoniczny świat spotyka się na Biennale w Wenecji. Losy tegorocznej edycji — której kuratorem jest Hashim Sarkis — przesuniętej już na koniec sierpnia wciąż się ważą, ale przed nietypową majówką w czwartek 30 kwietnia chcemy zaprosić Was na wycieczkę online do wiecznego miasta. Podczas 7 seansu w ramach cyklu PROJEKTOR w domu obejrzymy wspólnie film Andreasa Pichlera „Syndrom wenecki". Nie będzie to niestety miła podróż, nie skupimy się na pięknych zabytkach czy czarujących kanałach — ale na rozpadzie miasta — zatracającego się nie na skutek czasu czy wody, ale niekontrolowanego najazdu turystów.

Tradycyjna tkanka miejska Wenecji praktycznie zaciera się bezpowrotnie. Zanikają usługi miejskie, zamykane są szpitale, poczta i inne urzędy. Ostatni mieszkańcy opuszczają miasto, bo nie stać ich na utrzymanie. Ceny mieszkań rosną, a Wenecja powoli traci koloryt lokalny i staje się wielkim turystycznym Disneylandem. Zamienia się w intratny hotelowy biznes, który okazuje się rajem dla turystycznych agencji, a także wymarzonym portem dla wielkich rejsowych statków, które zawijają tu codziennie, dowożąc wciąż nowych turystów.

Bądźcie z nami w czwartek o 21.00! Liczymy na wasze spostrzeżenia, zdjęcia i komentarze w wydarzeniu.

Link do filmu opublikujemy na godzinę przed wydarzeniem.

Projektor w domu

Projektor w domu to inicjatywa Stowarzyszenia Architektów Polskich w Poznaniu oraz Wielkopolskiej Okręgowej Izby Architektów RP, w ramach której zapraszamy wszystkich do wspólnego oglądania dokumentów o designie i architekturze. Filmy udostępniane przez nas zawsze będą pochodzić z legalnego źródła, a o wybranym tytule będziemy Was informować parę dni przed wydarzeniem. Zależy nam na wspólnym doświadczeniu — dlatego gorąco zachęcamy do aktywnego włączenia się w wydarzenie poprzez posty, zdjęcia, komentarze w czwartek o 21.00 — chcemy wiedzieć, że jesteście z nami!

 

oprac. red. 

Głos został już oddany

IGP-DURA®one – system powlekania proszkowego
Dachówki na elewacji – trend w architekturze 2024
DACHRYNNA: zintegrowany system dachowy 2w1 (Dach + Rynna)
INSPIRACJE